Hei! Tilanne on se että minä ja puolisoni ostimme kolme vuotta sitten omakotitalon.
Olin itse pitkään sairaalahoidossa ja puoliso hoiti raha-asioitani. Minulla oli autokoulusta jäänyt joku 100€ lasku maksamatta mikä mennyt ulosottoon. Puoliso oli tämän maksanut mutta ei ollut tajunnut maksaa perintäkuluja.
Noh, sain sitten tästä merkinnän.... asiaa yritetiin korjata mutta ei saatu merkintää pois.
Minulle selvisi 6kk sitten että puolisolla on jäänyt nuoruudestaan pikavippi velkoja ja nyt alkanut olemaan vaikeuksia niiden hoitamisessa. Ei ole läheisiä jotka voisivat tulla takaajaksi ja vakuudetonta lainaa hän ei kuulema saa mistään! Eli viimeinen vaihtoehto on nyt ottaa laina josta hänelle tulisi merkintä luottotietoihin..
Kysymys kuuluu VOIKO pankki irtisanoa tuon asuntolaina sopimuksen tai jotenkin pakottaa meidät myymään talo, jos puoliso saa merkinnän?
Tilanne tuntuu toivottomalta ja olen siis todella vihainen ja ymmälläni siitä miten mies hoitaa raha-asioitaan. (En kaipaa nyt moralisointia enempää, enkä ”jätä se” kommentteja kiitos)
Asuntolaina ja tuleva maksuhäiriömerkintä?
1
266
Vastaukset 1
- Anonyymi
Mikäli vanhoja velkoja einoysty maksamaan, niin ne menevät ulosottoon. Silloin ulosmitataan velallisen osuus kaikesta realisoitavissa olevasta omaisuudesta. Niin kauan kun velallinen pystyy palkan ulosmittauksen kautta maksamaan pois kaikki muut velat ja lisäksi hoitamaan asuntolainansa kustannukset, niin ongelmaa ei ole. Ellei pysty, niin sitten muu omaisuus realisoidaan pakkomyynnillä, myös se kiinteistö jossa itse asuu!
Eli tilanteessa, jossa pakkomyyntitilanne voisi toteutua, kannattaa ihan suosiolla myydä ihan vapaaehtoisesti, silloin saa omaisuudestaan markkinahinnan. Pakkomyynneissä sitä ei koskaan saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 64791
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21696Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511686Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60570
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551