Atso Haapanen on kirjoittanut erinomaisen kirjan Suomessa toimineista Puna-armeijan desanteista v. 1939-1944.
Desanteista suurin osa oli suomalaisia kommunisteja, jotka Puna-armeija lähetti vakoilijoiksi entiseen kotimaahan. Noin 500 kertaa toistuu: kenttäoikeus tuomitsi kuolemaan ja hänet teloitettiin samana päivänä.
Desanteista suurin osa oli suomalaisia kommunisteja, jotka Puna-armeija lähetti vakoilijoiksi entiseen kotimaahan. Noin 500 kertaa toistuu: kenttäoikeus tuomitsi kuolemaan ja hänet teloitettiin samana päivänä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siinäpä stallareille oikeita sankareita.
Miehiä,jotka pettivät isänmaansa ja saivat palkaksi kuulan kalloon.
Ei tarvitse vain tyytyä ylistämään NL:n seniilejä johtajia.
Sillä lailla.
Desanttisotaa oon lukenut, en muista kirjoittajaa.
Siinäpä stallareille oikeita sankareita.
Miehiä,jotka pettivät isänmaansa ja saivat palkaksi kuulan kalloon.
Nykyajan Putinin trollit olette niistä samoja. Vastustatte Suomen aseistautumista, puolustatte Venäjän ennakkotukikohtia, kehutte Lapin polttajia yms...
Suomea puhuvat desantit olivat syntyperältään suomalaisia kommunisteja, joko Suomesta loikanneita, tai Kanadasta, tai USA:sta Neuvostoliittoon menneitä. Monet eivät kuitenkaan olleet kovin halukkaita lähtemään vakoilijoiksi.
Sodassa kuitenkin tehdään, mitä käsketään. Jos kieltäydyit tehtävästä, niin ampuivat venäläiset, kun noudatit käskyä ampuivat suomalaiset, jos kiinni jäi.
Valehtelet.
Huttiloinen: "Nykyajan Putinin trollit olette niistä samoja."
Te huttiloiset ajatte Venäjän asiaa, kuten desantit NL:n.
" Vastustatte Suomen aseistautumista,"
Tehän tuomitsette lentokonehankinnat ja haluatte vanhetuneita panssarivaunuja,
" puolustatte Venäjän ennakkotukikohtia, "
Teillähän niitä on tiedossa kymmenittäin,ikäänkuin Suomi ei kykenisi valvomaan aluettaan.
"kehutte Lapin polttajia yms..."
Niin missä? Teillehän NL:n seniilit johtajat ovat sankareita vieläkkin.
Kyllä ne desanteiksi ruvenneet olivat vapaaehtoisia. Tosin jotkut ilmoittautuivat itse.
Jjooopss desantin olo ei ole kehuttava kaikki jopa omat poliittiset politrukit oli selkään ampumassa
Varmaan moni heistä tekikin itsemurhan typerryttävissä olosuhteissa
Mene lääkärille. Ehkä Sinut voidaan vielä parantaa. Kuka tietää!
Yksi desanttinainen todettiin raskaana olevaksi eikä tapettu heti. Lapsi syntyi rauhan jo tultua 1944 ja nainen jäi siten henkiin
Tiedätkö lisää tästä raskaana olleesta desantista? Kiinnostaisi kovasti.
Tiedän vain tämän jutun, joka on sen yhden lääkärin muistelmissa. Hän tomi sotavankisairaalassa sodan lopussa. Sama kuin joka kirjoitti kirjan "Kahden tulen välissä" vuoden 1918 tapahtyumista. Ostiin myös muistelmat sekä erillisen muistelmakirjan talvi- ja jatkosodasta. Tuossa viimeisimmmässä se on
jk klemola on tuo lekuri
Joskus Suomenkin armeijan touhuissa on pieni inhimillinen piirre. Hienoa!