Hei!
Minulla oli Natrellet 10 vuotta. Keväällä kainalon imusolmuke turposi, jonka takia hakeuduin tutkimuksiin ja selvisi, että oikea implantti oli rikki. Imusolmukkeiden turpoaminen juuri usein paljastaa implantin ruptuuraan. Minulle tehtiin uusintaleikkaus nyt syksyllä, ja implantti oli ollut täysin mössöä. Todennäköisesti se on ollut rikki jo kauan tietämättäni.
Minulla todettiin kaksi vuotta sitten vakava autoimmuunisairaus, joka on oireillut enemmän tai vähemmän lääkityksestä huolimatta. Olen nyt miettinyt, voiko implanteilla tai niiden rikkoutimisella olla yhteyttä toisiinsa. Sattumaa lienee se, että heti uusintaleikkauksen jälkeen, vähäisetkin oireet loppuivat...
Onko kohtalotovereita?
Silikoni mössönä
8
1606
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole lainkaan harvinaista että silikoni-implantit aiheuttavat autoimmuunisairauksia.
Minulle puhkesi ensin kilpirauhasen vajaatoiminta jonka jälkeen Alopecia. Lisäksi kärsin uupumuksesta. Implantit todettiin kuvantamistutkimuksissa ehjiksi mutta harkitsen vakavasti niiden poistoa.
Lääkärin mukaan implanttien poistolla tuskin on enää parantavaa vaikutusta näihin jo puhjenneisiin autoimmuuniongelmiin.- Anonyymi
Minulle puhkesi ms-tauti. Aluksi, ehkä noin 6-7 v leikkauksen jälkeen, kädet puutuivat ja väsytti ihan sairaasti. Sitten jossakin vaiheessa myös jalat alkoivat oireilla ja sain diagnoosin. Mulle ei missään vaiheessa tullut mieleen, että oireet voisivat johtua implanteista. Itse asiassa heräsin tuohon ajatukseen vasta keväällä, kun uutisoitiin karheapintaisista implanttien ja syövän yhteydestä.
Kukaan lääkäri ei ole ottanut mitään kantaa, voisiko sairastumisella olla yhteys implantteihin. Miten sulla? En tosiaan tiedä, onko sattumaa vai ei, että kun sain rikkoutuneen implantin pois, olen ollut täysin oireeton.
- Anonyymi
Lisäys ed. tekstiini vielä. Mikä autoimmuunisairaus sinulla todettiin?
- Anonyymi
Minulla myös molemmat implantit rikki, ja fibmomyalgian diagnoosia en ole saanut enkä edes kysynyt sen mahdollisuudesta lääkäriltä, mutta vaivat alkoivat rikkinäisten silikonien myötä.
- Anonyymi
Minulla kävi samoin. Kovia kipuja ympäri kehoa useita vuosia. Implanttien vaihdon jälkeen kaikki oireet katosivat. Implantit olivat vuotaneet elimistööni. Vuotanut silikoni ärsyttää kudoksia. Kun rikkinäiset implantit poistetaan, silikonia jää elimistöön, mutta se kasaantuu imusolmukkeiden, jos on olleet pitkään rikki. Tällöin se ei enää ärsytä elimistöä laajemmin, koska se ei enää virtaa imusuonissa.
- Anonyymi
Tuliko sinun imusolmukkeisiin oireita….
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuliko sinun imusolmukkeisiin oireita….
Kyllä ne turposivat ja osa oli arkoja. Kainalosta poistettiin yksi näytteeksi. Onneksi ei ollut syöpää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuliko sinun imusolmukkeisiin oireita….
Ne turposivat suuriksi ympäri kehoani ja kainalossa oli kipeä pingispallon kokoinen imusolmuke, mikä poistettiin näytteeksi implanttien poiston yhteydessä. Ei ollut syöpää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361793
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329