Liukuesteet kenkiin yli 75-vuotiaille

Anonyymi

Kaupunki aikoo hankkia liukuesteet kenkiin yli 75-vuotiaille. Mitenkähän ihmiset saataisiin vielä käyttämäänkin niitä? Tarkeää olisi, että niillä voisi mennä kauppaan tai sitten niiden pitäisi olla niin helposti laitettavia ja poisotettavia, ettei sellaisia olekaan. Miten rangaistaan papparaista, joka on hakenut ilmaiset liukuesteet ja kaatuu kauppareissullaan, kun tuo tärkeä varuste on kotana hyvässä tallessa?

8

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parantaako tämä Zoon taloudellista tulosta?
      Ja ennen kaikkea paraneeko kaupungin päättävän eliitin taloudellinen tilanne tämän johdosta?

      Jos ei, niin unohda.

      • Anonyymi

        Nämä ovat eliittiliukuesteet. Tarkoitettu eliittimummoille ja eliittipapoille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nämä ovat eliittiliukuesteet. Tarkoitettu eliittimummoille ja eliittipapoille.

        Ei sitten juolahtanut mieleesi, että tässä voisi olla kysymys ihan asiallisesta asiasta. Että jos hankitaan liukuesteet, hankitaan sellaiset, joita ihmiset myös käyttävät. Muuten on pelkkää rahantuhtausta.

        Rahantuhlaukseksi se menee joka tapauksessa, Ihmiset hakevat, kun ilmaiseksi saavat, mutta eivät käytä, jos niillä ei voi menna esim. kauppoihin


    • Anonyymi

      Joko sitä eliittipummien saunaa on alettu rakentaa???

    • Anonyymi

      Alavus antaa uimaliput ilmaisena ikä ihmisille . Koko vuoden saamme uida,

    • Anonyymi

      Raps raps.Onko ajateltu moniko yli 75 v pystyy näitä venyviä härpäkkeitä kenkiinsä laittamaan? Kun ne sitten pitäisi ottaa kauppaan mennessä pois..On muuten liukkaat kivilattialla,jos ei muista /saa otettua pois .Mennään ojasta allikkoon.Panostettaisiin kunnon hiekoituksiin kulkureiteillä ja kauppojen/virastojen pihoissa.

      • Anonyymi

        "Panostettaisiin kunnon hiekoituksiin kulkureiteillä ja kauppojen/virastojen pihoissa."

        Kulkuväylistä puheen ollen, eikö ole aika kumma, että kumpaankaan markettiin ei ole osoitettu kulkuväylää jalan tuleville vaan pihassa pitää kulkea lähteviä ja tulevia autoja väistellen.


    • Anonyymi

      Tuo on kyllä hyvä juttu! Toivottavasti ovat laadukkaat ja helposti kiinnitettävät

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      208
      17055
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      165
      12133
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      176
      6676
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5940
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4832
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      11
      4701
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3914
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      97
      3606
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      81
      3555
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3301
    Aihe