Kuinka tyhjennysvuodon saa siirrettyä?
Popsin pillereitä, mutta ikävänä ajankohtana sattuu ne loppumaan. TUolla aikaisemmin jo kerrottiin, jotta ottaa uudesta laatasta niin monta ku on tarve..
Mutta kuinka teen sitten jatkossa?? otanko aina uudesta laatausta muutaman pillerin enemmän, vai..
Kiitos jo etukäteen :)
Popsin pillereitä, mutta ikävänä ajankohtana sattuu ne loppumaan. TUolla aikaisemmin jo kerrottiin, jotta ottaa uudesta laatasta niin monta ku on tarve..
Mutta kuinka teen sitten jatkossa?? otanko aina uudesta laatausta muutaman pillerin enemmän, vai..
Kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se riippuu oikeastaan ihan siitä, että millä tavalla haluat niitä siirtää.. eli kuukaudella eteenpäin vai kokonaan eri päivänä. Kun minä jouduin siirtämään "kuukaudella", niin popsin heti perään toisen listan, jolloin jäi vuoto tulematta. Toivottavasti oli jotain apua! :)
ei kai sentään aina tarvi ottaa seuraavasta listasta niitä muutamaa ylimääräistä, eiköhän se yksi kerta riitä (että siirtyy). I think
se unohtui sanoa, että sitten viikon tauon jälkeen jatkat ihan normaalisti pillerieden ottamista.
Haluat siis muuttaa kokonaan tyhjennysvuodon alkamispäivää? Se onnistuu niin, että lyhennät seitsemän päivän taukoa. Eli pidät esimerkiksi vain kolmen päivän tauon ja aloitat jo sitten uuden pillerilaatan, jonka syöt kokonaan ja pidät sitten normaalin seitsemän päivän tauon. Näin kuukautisten alkamispäivä muuttuu pysyvästi. Tällainen ohje ainakin minun pakkausselosteessani on.
Taukoa voi siis lyhentää, mutta ei koskaan pidentää. Toinen tapa on tehdä niin, että syöt laatan loputtua uudesta laatasta (siis heti ilman taukoa) muutaman pillerin, jolloin menkat alkavat muutaman päivän myöhemmin. Ja noiden muutaman pillerin jälkeen siis pidät vasta sen taukoviikon ja aloitat sitten uuden kokonaisen laatan. Tässä tapauksessa sinulle jää ylimääräisiä pillereitä siihen laattaan, josta otit ne muutamat pillerit siirtoon.
Tässä suora kopio Melianen käyttöohjeista. Luulisin että suurimmassa osassa e-pillereistä on sama ohje. Edelleen sama neuvo: LUE OHJEET!
Mitä teet, jos...
haluat muuttaa kuukautisten alkamispäivää:
Jos otat tabletit ohjeiden mukaan, kuukautisesi alkavat suunnilleen samana päivänä 4 viikon välein. Jos haluat muuttaa kuukautisten alkamispäivää, lyhennä (älä koskaan pidennä) seuraavaa taukoa pakkausten välillä. Jos esimerkiksi kuukautisesi alkavat yleensä perjantaina ja haluat niiden vastaisuudessa alkavan tiistaina (3 päivää aikaisemmin), sinun pitää aloittaa seuraava pakkaus 3 päivää tavallista aikaisemmin. Jos pidät hyvin lyhyen tauon tablettien ottamisessa (esim. 3 päivää tai vähemmän), vuoto voi jäädä tulematta tauon aikana. Seuraavan pakkauksen käytön aikana voi esiintyä läpäisyvuotoa tai tiputteluvuotoa.
..haluat siirtää kuukautisia
Valmiste ei ole tarkoitettu kuukautisten siirtämiseen. Jos kuitenkin poikkeustapauksessa haluat niin tehdä, aloita uusi läpipainopakkaus heti edellisen loputtua ilman taukoa. Voit siirtää kuukautisia jatkamalla tablettien ottamista ilman taukoa niin monta päivää kuin haluat, enintään kuitenkin toisen pakkauksen loppumiseen saakka eli 3 viikkoa. Tänä aikana voi esiintyä läpäisy- tai tiputteluvuotoa. Meliane-tablettien säännöllinen käyttö aloitetaan uudestaan enintään tavanomaisen 7 päivän tablettitauon jälkeen.