Lenin-Stalin-museo?

Muistelen jostain lukeneeni Tampereen Lenin-museon olleen alunperin Lenin-Stalin-museon.
Pitääkö paikkansa?
1361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

En tiedä mutta Helsingissä on Lenininpuisto, kyllä sinne olisi hyvä saada myös Stalinin aukio. Ehdotan sopivaksi paikaksi punavihreää Kalliota, Lenininpuisto kun on viereisessä Alppilassa.

Äänestä
  • Kyllä pitäisi saada aukio tai puisto. Kuten Urho Kekkonen on meitä muistuttanut, päätöksen Suomen itsenäisyydestä olivat allekirjoittaneet sekä Lenin että Stalin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä pitäisi saada aukio tai puisto. Kuten Urho Kekkonen on meitä muistuttanut, päätöksen Suomen itsenäisyydestä olivat allekirjoittaneet sekä Lenin että Stalin.

    Stalinille riittäisi pelkkä pisuaari Lenin puistossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä pitäisi saada aukio tai puisto. Kuten Urho Kekkonen on meitä muistuttanut, päätöksen Suomen itsenäisyydestä olivat allekirjoittaneet sekä Lenin että Stalin.

    Stalininaukio tai puisto, lisäksi sinne patsas, käytettyjä saa edullisesti. Kallio on erinomainen paikka, siellä kun on vielä runsaasti kannatusta Stalinin edustamalle aatteelle.

    Äänestä

Stalin tapasi Leninin ensimmäisen kerran Suomessa.
Olisiko ollut juuri Tampereella?

Äänestä
  • Juu, nääs Tampereella tapasivat. Otto Wille Kuusinen organiseerasi ja piti tapaamisesta pöytäkirjaa. Tuolloin sovittiin ettei Suomea miehitetä. Pientä rajakahakkaa oli tarkoitus käydä parikytä vuotta myöhemmin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, nääs Tampereella tapasivat. Otto Wille Kuusinen organiseerasi ja piti tapaamisesta pöytäkirjaa. Tuolloin sovittiin ettei Suomea miehitetä. Pientä rajakahakkaa oli tarkoitus käydä parikytä vuotta myöhemmin.

    Jos Suomessa tapahtuu jotain pazkaa, se tapahtuu aina Tampereella.

    Tre = Suomen anus.

    Äänestä

Onko Hakaniemessä siinä SAKn bunkkerin liepeillä vielä se Maailmanrauha patsas jonka Neuvostsoliiton työläiset lahjoittivat Suomen työläisille?
Siinä näytetään nyrkit pystyssä mallia rauhaan pakottamiselle.

Äänestä

..kekkosen "käsi" patsas on nolo ja kuuluu tähän Lenin joukkoon. Voitaisiinko tehdä "suomettumis-puisto", jossa käsi olisi Leinin ja maailmanrauhan patsaan naapureina. Voisimme siellä katsoa kepulaista narsismia ja opportunismia, suomalaista vasemmistolaista pöhköilyä. Puistoon ilman muuta patsas Hitlerille ja Maollekin. He tähyilisivät puiston laidoilla kansaa. Näin myös nuo patsaat irrotettaisiin siitä asemasta joka niilä on patsaina....sitäpaitsi Hitler ja Lenin olivat todelisia "Suomi-ystäviä"...

Äänestä
  • Suomettumispuisto ois ok idea, museo samoin samalle alueelle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomettumispuisto ois ok idea, museo samoin samalle alueelle.

    Laitteittaisko sinne kanssa muutama kyltti, jossa olis lukemat kuinka paljon vähemmän Suomen talous on kasvanut EU:ssa kuin YYA:ssa?

    Äänestä

  • Pöhveli on kova pystytteleen patsaita, pöhveli onkin varsinainen patsastelija:)

    Äänestä

Suomalaisten+EU-jäsenyyden+kannatus+näyttää+varsin+vankalta."EU-jäsenyyden+suosio+nousi+Suomessa+ennätyskorkeaksiMyös+suomalaisten+erohalukkuus+EU:sta+on+kaikkien+aikojen+alimmalla+tasollaan."https://yle.fi/uutiset/3-10774055Kun+taas+kahden+kommunistipuolueen,+SKP:n+ja+KTP:n,+yhteen+laskettu+kannatus+kevään+2019+eduskuntavaaleissa+oli+n.+0,1+%.Suomesta+muutti+Ruotsiin+YYA-sopimuksen+voimassaolon+aikaan+melkoisen+suuri+joukko.https://kotiliesi.fi/ihmiset-ja-ilmiot/historia/suomalaiset-siirtolaiset-muuttivat-tyon-perassa-ruotsiin/Neuvostoliiton+kommunismikyhäelmän+tultua+siihen+tulokseen,+että+persijelleen+meni,+ja+tehtyä+itsemurhan,+oli+Suomen+itäkauppaan+liimautuneen+tuotannon+tultava+takaisin+reaalimaailmaan,+eikä+kv.+markkinoilla+ollut+helppo+kilpailla.YYA:n+haikailijat+ovat+kuin+kommunismiuskovaiset+konsanaan+menneessä+maailmassa,+joka+ei+koskaan+ollut+niin+hyvä+kuin+miksi+muistot+sen+kultaavat.Tokihan+heillä+saattoi+seistä+ja+kastua+paremmin+kuin+tänään,+mutta+se+on+jo+sitten+toisen+aloituksen+kommenttia+;+)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muistelen jostain lukeneeni Tampereen Lenin-museon olleen alunperin Lenin-Stalin-museon.
Pitääkö paikkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu