Saurastuvatko adventistit?
Elävää ravintoa vuosikymmeniä käyttänyt ystäväni kuoli syöpään. Monet muutkin Ann Wigmoren dieettiä käyttäneet ovat vakavasti sairastuneet. Söin itsekin elävää ravintoa yli 10 vuotta ja siitä huolimatta sairastin. Sairastumisiin vaikuttavat monet muutkin tekijät kuin ravinto.
Esim. syövälle altistavat 1) biologiset tekijät, kuten ikä, sukupuoli, periytyvät geenivirheet ja ihotyyppi, 2) ympäristön altisteet, kuten radon- ja UV-säteily sekä pienhiukkaset. 3) karsinogeenit, esim. monet kemikaalit, radioaktiiviset materiaalit ja asbesti, 4) elintapoihin liittyvät tekijät
Jos haluaa välttyä sairauksilta, niin pitää valita geeniperimä, lakata hengittämästä, elää kuplassa ja kuolla nuorena. :)
Elävää ravintoa vuosikymmeniä käyttänyt ystäväni kuoli syöpään. Monet muutkin Ann Wigmoren dieettiä käyttäneet ovat vakavasti sairastuneet. Söin itsekin elävää ravintoa yli 10 vuotta ja siitä huolimatta sairastin. Sairastumisiin vaikuttavat monet muutkin tekijät kuin ravinto.
Esim. syövälle altistavat 1) biologiset tekijät, kuten ikä, sukupuoli, periytyvät geenivirheet ja ihotyyppi, 2) ympäristön altisteet, kuten radon- ja UV-säteily sekä pienhiukkaset. 3) karsinogeenit, esim. monet kemikaalit, radioaktiiviset materiaalit ja asbesti, 4) elintapoihin liittyvät tekijät
Jos haluaa välttyä sairauksilta, niin pitää valita geeniperimä, lakata hengittämästä, elää kuplassa ja kuolla nuorena. :)
Vastaukset 21
Vanhimmat
Adventisteja on joutunut työkyvyttömyyseläkkeelle ja pastoreita stressilomalle.
Pastorit lataavat akkuja hotellilomalla kaukana Adventtikirkosta.
Mten tämä liittyy aloitukseen? Varmasti kaikissa kirkkokunnissa työkyvyttömyyseläkkeilla ja lomilla. Ateisteja vasta työkyvyttömyyseläkkeellä onkin puhumattakaan, että heitä on lomalla. Ja sitten kun kirkkokuntien ja ateistien eläkelläiset ja lomailijat lasketaan yhteen, niin silloin vasta porukkaa onkin eläkkeellä ja lomalla. No HUHHHUH! kun ohmiset ovat eläkkeillään ja lomillaan!!!
Adventismin paha henki aiheuttaa työkyvyttömyyttä ja mielenalueen sairauksia.
No niin näyttää helluntailaisuuden ja mellerisminkin paha henki aiheuttavan työkyvyttömyyttä ja mielenalueen sairauksia.
Jos olisit työelämässä ja sinulla olisi muutakin elämää, niin ei olisi aikaa ja energiaa tehtailla noita pahansuopia aloituksiasi ja kommenttejasi.
Olet satavarmasti työkyvyttömyyseläkkeellä mielenterveysongelmien vuoksi. Sen voi kuka tahansa kirjoituksistasi päätellä.
Adventismin huumorintajua? Minä en huomannut aloitusviestissä mitään erityisen hullua, enkä moitittavaa. Vitsi loppukevennyksenä oli vähän niin ja näin, että naurattaako se. Mutta onhan sarkasmia tai mustaa huumoria monenlaista.
"Adventismin huumorintajua? Minä en huomannut aloitusviestissä mitään erityisen hullua, enkä moitittavaa."
Ei ollut adventismin huumorintajua, eikä tarkoitettu tämän ketjun aloittajalle, vaan tuolle puskajussille, joka kommentoi "Adventismin paha henki aiheuttaa työkyvyttömyyttä ja mielenalueen sairauksia."
Tyylistä päätellen hän on se hellari, joka suoltaa tälle palstalle päivittäin typeriä aloituksiaan ja kommenttejaan.
Samaa asiaa helluntailaisuuden palstalla:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16108479/syokaas-uskovat-veljet-ja-sisaret-enemman-kasviksia-
Tässä on sellainen mielenkiintoinen piirre, että maailman muutamasta pitkäikäisyyspaikasta Loma Lindan (Kalifornian) adventistit on ainoa geeniperimältään hajanainen ja pääosin kaupunkimaisessa elinympäristössä, kulttuurissa jne. elävä pitkäikäinen popula. Tämän vuoksi sitä on pidetty erityisen mielenkiintoisena tutkimuskohteena länsimaiseen elämäntapaan tottuneille. Viimeksi kun katsoin taisivat mennä pitkäikäisyydessä ohi Okinawankin.
Yllätys on kuitenkin se, että ainakaan USAssa adventistipastorit eivät elä yhtä pitkään kuin heidän seurakunnan jäsenensä. Stressaava työ ja paljon istumista? Suomessahan meillä on muutama yli 90 ikävuoden päässyt pastori - ehkä suhteessa enemmän kuin USAssa.
Ja niistäkin pitkäikäisistä pastoreista suuri osa on vanhoja höperöitä dementikkoja.
En minä ainakaan halua olla mikään 90-v dementikko.
Ennemmin tukehdun pihviini 75v.
Minulle riittää jo 65 vuotta tätä paskaa.
Minkä ikäinen olet nyt?
Niinhän se riittää, kun parempaa ei elämältään halunnut. Eli paskassahan olet tahtomallasi elänyt. Mitä elät, älä valita valinnoistasi toisille.
Tapahtukoon uskosi mukaan. Mitä nopeammin, sitä parempi- lähimmäisillesi
48v.
Todellakin halusin elämältä parempaa. Sinä vain et osaa ymmärtää muuta kuin omaa itseäsi. Itserakas, joka et välitä toisista. Kaikki eivät valitse omaa osaansa. Enkä ajatellutkaan elää enää kovin kauaa. Kiitos kun kannustit itsemurhaan!
Minä olen 60v ja toivon eläväni vielä kymmenisen vuotta, mikäli elämässä on jotain iloa ja olen siinä kunnossa, että pystyn nauttimaan siitä jotenkin.
Olen miettinyt, että jos ehdin valmistautua kuolemani hetkeen, niin koenko hirvittävää yksinäisyyden tunnetta vai olenko vain helpottunut, kun voin vihdoinkin päästää irti...
Aika monella Suomen adventtikirkon nykyisellä pastorilla on rasvamaha, eli vyötärön ympärillä on ylimääräistä rasvaa. Kertonee hyvästä elintasosta ja myös siitä, että ne terveelliset elmäntavat ovat unohtuneet. Ei liikuta riittävästä. Ajetaan pienetkin matkat autolla "firman" piikkiin. Istutaan luppoaikaa sohvalla television ääressä tai läppäriä näpytellen.
Meidän adventistien keskuudessa on hyvin paljon liikalihavia ja vatsakkaita jäseniä, valitettavasti.
Kahvin juonti hoikistaa. Diureetti.
Minä olen syönyt sekaruokaa suurimman osan elämästäni enkä ole kuollut montaakaan kertaa.
Adventistit saurastuvat lähes yhtä paljon kuin kuka tahansa muukin. Mitä se saurastuminen sitten tarkoittaakaan...
Terosaurus, mattisaurus, tai paavosaurus.