Kirkko tekee paljon hyvää

Tässä maassa tärkein syy kirkon jäsenyyteen tuntuu olevan "kirkko tekee paljon hyvää". Kirkko ikäänkuin mielletään joksikin hyväntekeväisyysjärjestöksi. Kun sille maksaa verot, saa hyvän mielen. Tuntee auttavansa vähäosaisia.
Siis onko tuollaisessa ajattelussa mitään tolkkua? Kirkkohan on ensisijaisesti USKONNOLLINEN yhteisö! Se ei todellakaan ole mikään puolueeton hyväntekeväisyysjärjestö sillä tavoin kuin esim. Punainen Risti. Kirkko on USKONNOLLINEN yhteisö, jonka ideologia perustuu 2000-3000 vuotta vanhoihin itämaisiin ennakkoluuloihin ja asenteisiin. Kirkko on USKONNOLLINEN yhteisö, jossa tärkeintä on rakastaa mielikuvitusolentoa nimeltä "Jumala".
Miettikääpä kenen puolella kirkko on. Ihmisen vai oman valta-asemansa ja oppinsa? Ennemmin kirkko antaisi miljoonan ihmisen kuolla kuin poistaisi sanaakaan uskontunnustuksestaan?
Samanlaisella idioottilogiikalla voisi antaa rahansa jollekin islamilaiselle ääriryhmälle, koska islam edistää raittiutta, ja alkoholismihan on maassamme suuri ongelma.
12<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onneksi en ole uskis.

1Äänestä

Einstein: Jumalaan uskominen on lapsellista

Raamattukin on vain kokoelma alkukantaisia legendoja, suhteellisuusteorian isä muotoilee kirjeessään.
Einsteinin kirje huutokaupataan torstaina. (EPA)
Bloomsburyn huutokauppakamari myy torstaina ainutlaatuisen kirjeen, jonka Albert Einstein kirjoitti saksalaisfilosofi Eric Gutkindille vuonna 1954.
Uutistoimisto AFP:n mukaan suhteellisuusteorian isä kuvailee kirjeessään uskontoa lapselliseksi taikauskoksi.
- Sana Jumala merkitsee minulle ainoastaan ilmausta ihmisen heikkoudesta. Raamattu on kokoelma kunnioitettavia mutta alkukantaisia legendoja, jotka ovat samalla melkoisen lapsellisia, hän tykittää.
Kirjeen sisältö on mullistava, sillä Einstein on aikaisemmin tunnettu kaunopuheisista uskonnon määrittelyistään, kuten "Tiede ilman uskontoa on rampa; uskonto ilman tiedettä sokea."
Einstein kieltäytyy kirjeessään myös pitämästä juutalaisia Jumalan valittuna kansana.
- Heillä ei ole mitään erityisominaisuuksia muihin ihmisiin nähden. Minulle juutalainen uskonto on kuten kaikki muutkin: lapsellisten taikauskojen ruumiillistuma, itsekin juutalainen Einstein kirjoittaa.

1Äänestä

Vatikaani: Naisten virtsa syynä miesten hedelmättömyyteen

Vatikaanivaltion virallinen lehti syyttää e-pillereiden hormoneja hedelmättömyyden levittämisestä.

Naisten virtsan kautta ympäristöön leviävät ehkäisypillereiden hormonit ovat tärkeä syy miesten hedelmättömyyteen, esitti Vatikaanivaltion virallinen lehti L'Osservatore Romano lauantaina.

Lehden mukaan "hormoneilla, joita on levinnyt tonneittain ympäristöön, on ollut jo vuosien ajan järkyttävät seuraukset".

Kansainvälisen katolisen lääketieteellisen järjestön johtaja Pedro Jose Maria Simon Castellvi kertoi lehdessä, että väitteen tueksi on esittää tieteellisiä todisteita.

Joukko asiantuntijoita kiisti L'Osservatore Romanon väitteet.

- Aineenvaihdunnan jälkeen pillereissä olleet hormonit eivät enää vaikuta naishormonien lailla, tutkija Gianbenedetto Melis sanoi uutistoimisto AFP:lle.

Vatikaani vastustaa kiivaasti ehkäisyä. Paavi Benedictus XVI tuomitsi viimeksi lokakuussa ehkäisyvälineiden käyttämisen.

Äänestä

Kirkko tekee paljon hyvää piispoille. Missä muussa ammatissa saa sata tonnia vuosipalkkaa siitä että pukeutuu hassuihin kuteisiin ja latelee taikauskoisia typeryyksiä homeisesta satukirjasta, johon on koottu todella lapsellisia satuja muinaisten hiekkakansojen kansantaruista.

https://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/piispan-suuri-palkkapussi/6839334

Liity sinäkin kirkkoon maksamaan piispojen ylisuuria ökypalkkoja.

1Äänestä

Autetaan alkoholisteja ja narkkareita, lisäksi kaikki rikolliset saavat tekonsa anteeksi.
Auttaa pitää meteoriitin alle jääneitä, eikä mitään synnynnäisiä vajakkeja.

Äänestä

Suurin syy kirkon jäsenyyteen on laiskuus.

1Äänestä
  • Toiseksi suurin syy on taikauskoinen tyhmyys.

    1Äänestä

Huvittavaa miten tämän hämppälaitoksen piispoille maksetaan 100k riihikuivaa vuodessa mielikuvitusjumalalle pokkuroinnista.

Äänestä

Olen uskovainen. Tein tänään aloituksen siittä, että päihteet ovat suurempi ongelma lasten kaltoinkohtelun kannalta kuin uskovaisuus.
Kirkossa on minun mielestöni paljon hyvää. Minun mielestäni se on nimenomaan hyväntekeväisyyslaitos, mutta hengellisesti korruptoitunut. Kuulun kirkkoon toistaiseksi, mutta voin erotakkin, jos siellä meno hurjistuu.

Äänestä

Kirkon tekemä vähävaraisten avustuskin on hyvin pientä, muutaman prosentin budjetista. Kirkko järjestää keräyksiä koko kansan kukkaroista. Suurin osa budjetista menee hallintokuluihin, eläkkeisiin jne.

Äänestä
  • No on kirkolla hyvin aktiivinen lasten ja eläkeläisten kerhotoiminta. Tekevät reissuja ja kerhossa on monenlaista. Kyllä minusta kirkolla on aktiivinen diakoniatoimintakin. Mutten uskivaisena pidä kirkkoa enää kovinkaan hengellisenä vaan nimenomaan maallistuneena hyväntekeväisyyslaitoksena.

    Äänestä

Vuosikymmenten ajan kirkko on ollut hyvä paikka hiljentymiseen. Se on isieni kirkko ja haluan siihen ehdotomasti kuulua. KIrkko on myös uudistunut maailman muuttuessa ajan mukaan, mikä on hyvä asia. Sen pitää olla paikka johon kaikki ovat tervetulleita sellaisen kuin he ovat. Siellä voi vapaasti hengittää. Nyt viime aikoina sinne on jostakin syystä pesiytynyt mielestäni epäkristillitä aainesta rouva P.R. etunenässä repimään ja eripuraisuutta luomaan minulle perinteisessä kirkossa. Se tuntuu pahalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tässä maassa tärkein syy kirkon jäsenyyteen tuntuu olevan "kirkko tekee paljon hyvää". Kirkko ikäänkuin mielletään joksikin hyväntekeväisyysjärjestöksi. Kun sille maksaa verot, saa hyvän mielen. Tuntee auttavansa vähäosaisia.
Siis onko tuollaisessa ajattelussa mitään tolkkua? Kirkkohan on ensisijaisesti USKONNOLLINEN yhteisö! Se ei todellakaan ole mikään puolueeton hyväntekeväisyysjärjestö sillä tavoin kuin esim. Punainen Risti. Kirkko on USKONNOLLINEN yhteisö, jonka ideologia perustuu 2000-3000 vuotta vanhoihin itämaisiin ennakkoluuloihin ja asenteisiin. Kirkko on USKONNOLLINEN yhteisö, jossa tärkeintä on rakastaa mielikuvitusolentoa nimeltä "Jumala".
Miettikääpä kenen puolella kirkko on. Ihmisen vai oman valta-asemansa ja oppinsa? Ennemmin kirkko antaisi miljoonan ihmisen kuolla kuin poistaisi sanaakaan uskontunnustuksestaan?
Samanlaisella idioottilogiikalla voisi antaa rahansa jollekin islamilaiselle ääriryhmälle, koska islam edistää raittiutta, ja alkoholismihan on maassamme suuri ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu