"Näin on Herra sanonut: 'Astukaa teille ja katsokaa ja kysykää muinaisia polkuja, kysykää, mikä on hyvä tie, ja vaeltakaa sitä, niin te löydätte levon sieluillenne'." (Jeremia 6:16)
Pitäisikö helluntalaistenkin palata juurilleen? Tämän kun vielä saisi suomennettuna:
https://www.youtube.com/watch?v=uXDLnvGoQKo
Pitäisikö helluntalaistenkin palata juurilleen? Tämän kun vielä saisi suomennettuna:
https://www.youtube.com/watch?v=uXDLnvGoQKo
Vastaukset 6
Vanhimmat
Otitko selvää myös kenelle sanoi ja miksi?
Se oli annettu vanhan liiton seurakunnalle, mutta sopii myös nykyaikana niin yksilölle, kuin isommillekin ryhmille.
Viime vuosisatoina on ollut paljon herätyksiä ja Jumalan toimintaa. Mutta niissä on se ero helluntaiherätykseen, että helluntaiherätyksen oppinäkemykset ovat olleet lähimpänä alkuseurakuntaa.
Eli vaikka esim. John Wesley oli Jumalan mies, jonka elämä on esimerkillistä, niin Barrattin oppi on kuitenkin kirkkaampaa, kuin Wesleyllä. Hän itse asiassa oli alunperin metodisti, mutta hänelle selkisi myöhemmin kasteasia. Pyhän Hengen alueellakin hän oli varmaankin aika oikeilla jäljillä. Siksi helluntaiherätyksen olisi viisasta palata vanhaan hyvään nykyisestä pahasta. Ainakin ne, jotka ovat luopuneet pois totuudesta.
Millätavalla lähimpänä? En näe yhtäläisyyksiä. Eivät varhaiskristityt hortoilleet extaasissa kokouksissaan, eivätkä järjestäneet yleisiä parantamistilaisuuksia, jossa ihmiset konttasivat lattialla. Ei heidän kokouksensa olleet sirkusta, joissa kerättiin rahaa osallistujilta.
Siellä opetettiin sanomaa, jonka Jeesus opetti heille. Ei pyhä henki tehnyt heistä sekavaa ihmislaumaa, joita kaadettiin väkisin. Eivätkä he käyneet ihmisiä tuomitsemassa kadotukseen. Nykyään tuntuu, että se on heidän mielipuuhaansa. Sanotaan: tee parannus ja kadu ja jos ei usko heidän puheeseensa, niin on kadotuksen oma.
En myöskään tiedä, mitä pitäisi katua. Ovatko he esimerkkejä katumisesta. Niin paljon on erilaisia hankkeita, jotka kaatuvat vuoden parin päästä. Ja nämä kaikki eri haarat, joita tulee jatkuvasti. Varhaiskristityt olivat yhtäpitäviä, eikä heidän keskuudessaan ollut jakaumia.
Mihin katosi kommenttini?
Aloittaja
Kerro ensin oma ansioluettelosi hengellisellä saralla. Neuvo vasta sen jälkeen muita. Valvominen kuuluu kaikkina aikoina kaikille kristityille. Tiedämme sen vallan hyvin ilman sinun neuvojasi.
Kuten aiemmassa kommentissani mainitsin, niin tuo Jeremian kohta sopii niin yksilöille, kuin yhteisöillekin. En rajannut itseäni pois siitä joukosta. Päinvastoin.
Muinaiset polut ovat alkuseurakunnan ajat, johon tulisi pyrkiä. Helluntaiherätyksen alkuajat olivat parempia kuin nykyajat. Lauri K. Ahosen kirjoittama "Suomen Helluntaiherätyksen historia" on hyvä lähde asialle. Ehkä hän Jumalan johdatuksesta julkaisi sen teoksen vuonna 1994, eli juuri ennen torontolaisuuden rantautumista tänne. Vuoden 1994 jälkeisiä aikoja ei ehkä olisi ollutkaan hyvä kirjoittaa tuon kirjan kansien väliin.