Pitääkö Raamattu korvata Setan manifestilla?

Anonyymi

Vai mitä Räsäsen vainoajat nyt haluavat?

23

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmeisesti sitä. Jollainhan Raamattu pitää sitten korvata jos ei Koraanikaan näille kelpaa 😏

      • Uhriutuminen huipussaan. Miten olisi, ettei kukaan saa viljellä paskapuheita somessa vetoammalla maailman katsomukseen, oli sitten uskonnollinen tai ei ?

        Eikös olisi aika kiva. Vai halutaanko tänne imaamien kanava vaan pelkän uskonnonvapauden turvin ? : )


      • Tolkun.Ihminen kirjoitti:

        Uhriutuminen huipussaan. Miten olisi, ettei kukaan saa viljellä paskapuheita somessa vetoammalla maailman katsomukseen, oli sitten uskonnollinen tai ei ?

        Eikös olisi aika kiva. Vai halutaanko tänne imaamien kanava vaan pelkän uskonnonvapauden turvin ? : )

        Älä suotta uhriudu kun emme me kristitykään 😃


      • usko.vainen kirjoitti:

        Älä suotta uhriudu kun emme me kristitykään 😃

        Enhän minä koska näet ymmärrän kokonaiskuvan. Toista on sitten sinulla.


      • Tolkun.Ihminen kirjoitti:

        Enhän minä koska näet ymmärrän kokonaiskuvan. Toista on sitten sinulla.

        😂 vai uhriudun minä ❓ mitenkähän sen kun itse en ole huomannut❓


      • Anonyymi

        Raamattua ei tietenkään tarvitse korvata millään. Älkää kuitenkaan ikinä kuvitelko sen määräysten olevan millään tavoin ketään velvoittavia tai sitovia. Valitettavasti vain kuvittelette niin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Raamattua ei tietenkään tarvitse korvata millään. Älkää kuitenkaan ikinä kuvitelko sen määräysten olevan millään tavoin ketään velvoittavia tai sitovia. Valitettavasti vain kuvittelette niin.

        Kirkko on kyllä kytkenyt itsensä Raamattuun tunnustuskirjoillaan 🤔


      • Anonyymi
        Tolkun.Ihminen kirjoitti:

        Uhriutuminen huipussaan. Miten olisi, ettei kukaan saa viljellä paskapuheita somessa vetoammalla maailman katsomukseen, oli sitten uskonnollinen tai ei ?

        Eikös olisi aika kiva. Vai halutaanko tänne imaamien kanava vaan pelkän uskonnonvapauden turvin ? : )

        "Uhriutuminen huipussaan. "

        Kiusaajien syytös tuokin, myös kouluissa käytetään joka päivä.

        Uskovilla ei nykyilmapiirissä ole varaa haihatteluun, koska kumminkin uskovien täystuho on se tavoite ennenpitkää. Meidän täytyy ottaa tämä maailma realistisesti että ymmärrämme mitä on tulossa.


    • Raamatun voi korvata oikealla pannunalusella.

    • Anonyymi

      Fundamentalismi on harhakuvitelmaa, jonka mukaan Jumala odottaa ja edellyttää ihmiseltä Kristus-uskon lisäksi uskoa tuhansia vuosia vanhan 1200-sivuisen kirjoitusten kokoelman absoluuttiseen erehtymättömyyteen ja ristiriidattomuuteen. Fundamentalismi on toisin sanoen näkemys ja vakaumus, että usko Kristukseen ei yksin riitä. Fundamentalismi on malliesimerkki opista, josta Paavali kirjoittaa: "Jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä olette saaneet, hän olkoon kirottu."
      Edellä sanottuun fundamentalisti toteaa: "Ethän sinä tietäisi Kristuksesta ja Paavalin evankeliumista mitään, jollei sinulla olisi Raamattua." Ja jättää lisäämättä: "Siksi sinun on uskottava KAIKKEEN MUUHUNKIN, mitä Raamattuun on kirjoitettu." Tämä on vasta-argumenttina niin kiero/typerä, että sille on hankala löytää vertailukohtaa. Mutta yritetään. Fundamentalisti on kuin mies, joka inttää: "Luit Kimi Räikkösen maailmanmestaruudesta Helsingin Sanomista. Sinulla ei ole mitään oikeutta uskoa Kimi Räikkösen maailmanmestaruuteen, jollet usko Helsingin Sanomien ja sen edeltäjän Päivälehden absoluuttiseen erehtymättömyyteen ja ristiriidattomuuteen vuodesta 1889 lähtien." Ikään kuin Kimi Räikkösen Ferrarilla vuonna 2007 Brasiliassa voittama maailmanmestaruus olisi jotenkin riippuvainen siitä, kuinka tarkasti ja oikeaan osuvasti kymmenet ja sadat toimittajat ovat asetelleet sanojaan helsinkiläisen sanomalehden toimituksessa esimerkiksi vuosina 1897, 1913, 1929 ja 1963. Vuoden 2007 uutinen Kimi Räikkösen maailmanmestaruudesta on toisin sanoen pelkkää huuhaata, jos joku Hesarin toimittaja teki vuonna 1927 virheen raportoidessaan eduskuntavaaleista.
      Toinen, vielä idioottimaisempi argumentti kuuluu: "Raamattu julistaa itse olevansa Jumalan Sanaa." Kyseinen virke on monipuolisimmin mieletön lausuma, jonka ihminen on suustaan/näppikseltään päästänyt. Se on sekä valhe että kehäpäätelmä. Ja tällaisten idioottimaisuuksien fundamentalistit kuvittelevat olevan olennainen osa evankeliumia. Ja sitten toki ihmetellään, kun kaiken maailman räsäsiä ja puolimatkoja pidetään hieman tärähtäneinä.

    • Anonyymi

      Ei tarvitse korvata. Molemmilla on tärkeä tehtävä. Molempia tarvitaan.

      • Anonyymi

        Mutta kirkossa vain toista.


    • Anonyymi

      Raamattu ja virsikirja on korvattu. Seuraavaksi korvataan kirkolliskokouksen hihhulit tervejärkisillä.

      • Anonyymi

        Sinäkö olet tervejärkinen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinäkö olet tervejärkinen?

        En vaan ateisti ja seinähullu,


    • Anonyymi

      Mikä suhde hiekkakansalla oli kameleihinsa, voisiko seta puolustaa näitä vähemmistöjä. Jeesus taisi kanssa tykätä kameleista sillain.

    • Anonyymi

      Olisihan raamatun korvaamisessa koraanilla se puoli, että tässä maassa huomattavan vaikutusvallan saanut seta katoaisi välittömästi.

    • Anonyymi

      Käypäs tutustumassa vaikka 1600-luvun kristilliseen menoon, kun papit ja muut tyhjäntoimittajat selvensivät tuota Raamatun erehtymätöntä oppia kansalle. On ollut karseaa menoa. Antaa ajan juosta taas 400 vuotta, niin Räsäsen ja muiden maalikoiden ja monen papinkin puheita ja tekemisiä ihmetellään. Meinaan vaan, että kummallinen on ohjekirja kun kukaan ei osaa sitä käyttää. Suosittelen Raamatun korvaamista Muumi-kirjoilla.

      • Anonyymi

        Ei ollenkaan kummallinen, vaan ihmisten käsissä, tulkkauksissa sieltä kehitellään mitä erialaisempia uskon oppeja, joilla ei ole mitään tekemistä sen Jumalan kanssa, joka on meidät luonut.


      • Anonyymi

        Kirkko saa maistaa omaa lääkettään kun aloitti uskovien vainoamisen. Iltalehti näin: "MT: Koulun joulujuhlan järjestäminen kirkossa kiellettiin – loukkaa uskonnonvapautta ja yhdenvertaisuutta
        Eduskunnan apulaisoikeusasiamies tyrmäsi kouvolalaiskoulun käytännön järjestää joulujuhlansa kirkossa."

        Mikä ihme noihin korkeisiin lakimiehiin on tullut? Miksi ovat aloittaneet poliittisen toiminnan?


    • Anonyymi

      "Vai mitä Räsäsen vainoajat nyt haluavat?"

      Sitä samaa mitä kristinuskon vihamiehet ovat Jeesuksesta alkaen halunneet, kristinuskon ja elävien kristittyjen täystuhoa. Ei sen vähempää. Eihän tässä maailmassa mikään koskaan muutu. Paholainen on sama, viha on sama, tavoite on sama.

    • Anonyymi

      No mikään ei menisi ainakaan huonompaan suuntaan jos näin tehtäisiin.

      Raamattu on niin alkeellinen kokoelma että ei siitä tänä päivänä ole mihinkään.

      • Anonyymi

        "No mikään ei menisi ainakaan huonompaan suuntaan jos näin tehtäisiin."

        Jumala antoi tästä varoittavan esimerkin sekä Rooman että Jerusalemin kautta. Molemmat vainosivat Jeesusta ja Hänen seuraajiaan eikä niitä enää ole. Kansakunnille on aina kohtalon kysymys lopulta jos alkavat vainota Jeesuksen seuraajia. Ei Suomen kohtalo yhtään sen kummenpi voi olla.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      230
      6148
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3944
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      89
      2732
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      41
      2197
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1972
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      46
      1926
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1820
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1686
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1532
    10. Pitihän se arvata, että kasvavat puolustusmenot

      halutaan rahoittaa työtä tekevien oloja kurjistamalla. Nyt ehdotetaan arkipyhien poistamista. Seuraavaksi tulee ne kuusi
      Maailman menoa
      229
      1426
    Aihe