otan hiukan viintä

..ennen kuin alan jauhispihviä väsäämään. katselin tuossa eilen kellaria ja satuin löytämään vanhan matkalaukun ja parin kirveenvarren lisäksi einarin aikaiset finnipuristimet.
Meikäkin on sitä ikäpolvee kun koulussa terkkarilla siinä murrosiän kynnyksellä käytiin siis terkkarilla poistattamassa tulehtuneet finnipaiseet. Joka viikko tietyn jakson aikana selät tarkastettiin ja jos oli oikein isot punaset tulehtuneet finnit niin otettiin finnirauta esiin ja voi voi voi..sitä muistelojen määrää kun finnit puristettiin tai siis sisältö ulos. Kyllä näitä aina lämmöllä muistelee. Onkohan nykyaikana vielä sama juttu ja "tekniikka"? ois kiva tietää. Mut takasin viiniin ja sitten jauhelihapihvin pariin kun liha tuossa lämpenee läpsyttelemättä.

5

63

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä en varmaan yläasteella käyny kertaakaan terkkarilla, paitsi kun piti kerran ottaa joku sokerinpala jotain tautia vastaan. Kertokaa valistuneemmat mikä se sokerinpala oli. Finnien puristelu oli varmaan joku etelän koulun paikallinen perversionismi. 'En ole ikinä kuullu että terkkari olisi puristellut finnejä koululaisista ...

      • Anonyymi

        Rokote diapetestä tai poliota vastaan.


      • Kyllä puristeltiin. Eikä se aina niin ihanaa ollu. Kerran yläasteen terkkarilla oli kiva terkkarinainen melko nuori joka katso kiveksiäni hymyillen. Silloin tajusin et mullahan on saumoja tyttöjenkin suhteen ja myöhemmin olikin ja naisten sitten vielä myöhemmin. Tuon sokeripalajutun muistan kanssa. Muistaakseni poliota vastaan.


      • Anonyymi
        pervokki kirjoitti:

        Kyllä puristeltiin. Eikä se aina niin ihanaa ollu. Kerran yläasteen terkkarilla oli kiva terkkarinainen melko nuori joka katso kiveksiäni hymyillen. Silloin tajusin et mullahan on saumoja tyttöjenkin suhteen ja myöhemmin olikin ja naisten sitten vielä myöhemmin. Tuon sokeripalajutun muistan kanssa. Muistaakseni poliota vastaan.

        " Kerran yläasteen terkkarilla oli kiva terkkarinainen melko nuori joka katso kiveksiäni hymyillen."
        Eihän niitä kahta rusinaa voinut katsoa naama näkkärillä. Kun olit poistunut huoneesta, minun oli pakko keskeyttää toiminta viideksi minuutiksi. Sain kyllä elämäni naurut. Nyt nauran myös, kun muistit kirjoittaa tuon.
        Enpä ole moisia " killuttimia " enää nähnyt. Harmi kun ei ollut kameraa.


    • Anonyymi

      Ota nyt vähän kaaltakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      44
      1346
    2. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1269
    3. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      273
      904
    4. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      78
      868
    5. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      868
    6. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      43
      859
    7. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      228
      806
    8. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      112
      760
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      61
      705
    10. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      10
      647
    Aihe