En jaksa tätä työpaikkaa (hoitoala)

Anonyymi

Minut höynäytettiin tähän hommaan. Pari vuotta olin määräaikaisena hyvässä paikassa, välillä paikkailin toista osastoa, hain ja sain vakipaikan ja sitten heitettiinkin sille osastolle jonne kukaan ei halua huonon esimiehen ja huonon työilmapiirin takia. Työsopimuksessa ympäripyöreä maininta sosiaali- ja terveysosastosta, mikä kattaa lähestulkoon kaiken. "Vanhalle osastolle" jäi roikkumaan vastuutehtäviä, joita kukaan ei kuulemma oikein hoida. Välillä "saan" käydä vanhalla osastolla keikkaamassa, enkä tiedä yhtään onko seuraavat kolme viikkoa töitä uudessa helvetinloukossa vai siinä paikassa missä viihdyn. Tähän nykyiseen helvetinloukkoon on jatkuvasti paikkoja auki, todella moni on viime vuosina irtisanoutunut tai pyytänyt siirtoa. Esimiehen esimiehelle olen sanonut etten viihdy täällä, haluaisin takaisin tai muualle mutta se vain levittelee käsiään, sinne mennään missä on suurin tarve työntekijöistä. En ole _vielä_ uhannut irtisanoutumisella, mutta se on varmaan edessä pian, jos mikään ei muutu ja itse olen vaan entistäkin onnettomampi.

Kolmessa vuodessa saisin velat sille mallille että uskaltaisin oikeasti irtisanoutua ja heittäytyä vaikka keikkahommiin. Miten hitossa vaan jaksan älyttömät työvuoroputket ykkösvapailla, perhe-elämän kärsimisen suhteettoman suurista määristä iltavuoroa, esimiehen vähättelyn, ristiriitatilanteet ja ylemmän johdon silmien sulkemisen? Ei hirveästi auta, että porukkaa hommataan työkkärin tuella "avustajiksi", kun kuitenkin vastuu kokonaisuudesta on meillä koulutetuilla, lääkehoidon ja -vastuun omaavilla, kokonaishoidosta vastaavilla, ja kuitenkin haukut ja keljuilut tulee pikkupomon taholta? Tuo lähiesimies pitäisi saada jonnekin työnkiertoon ja näkemään erilaisia tapoja tehdä hyvää työtä. Työporukka narisee selän takana, kukaan ei tiimikeskusteluissa avaa suutaan, vaan esimies valehtelee miten hommat tehdään muka huonosti ja ylempi johto on ihan lähiesimiehen pauloissa. Vaikutuskanavia on siis vähän. Mistä eväitä jaksamiseen? Työssäni en ole vielä ihan kyynistynyt. Muistan edelleen hoitavani jonkun äitejä ja isejä, mummoja ja pappoja. En vaan kohta enää itse jaksa tätä muuta pyöritystä.

Hyvälle hoitajalle on kuulemma aina työtä tarjolla. Liekö työpaikat sitten yhtä hyviä, en tiedä.

2

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kollega, kuvailemasi ongelmat kuulostavat erittäin tutuilta. Olen vastaavan tyyppisessä työpaikassa ja koen, ettei ole muuta ratkaisua kuin vaihtaa työpaikkaa. Esimiehillä ei ole mitään kiinnostusta vaikuttaa työntekijöiden jaksamiseen, sairauslomia varten ei hankita sijaisia/paikkaajia ja ongelmista ei voida puhua rehellisesti ja avoimesti työpaikalla. Työtä pitäisi kuitenkin tehdä esimiesten mukaan yhtä laadukkaasti, vaikka väkeä siihen ei ole. Totta kai me hoitajat keskenämme keskustelemme ja se auttaakin osaltaan jaksamaan.

      Tietysti sinulla on oma henkilökohtainen tilanteesi ja jonkinlainen suunnitelma olemassa kolmen vuoden päähän... Ja on kurjaa menettää lomia, mutta oletko harkinnut työpaikan vaihtoa? Psykiatrista hoitotyötä? Päivätyötä jossain? Pelkkää yövuorotyötä?

    • Anonyymi

      Annan vaan yhden neuvon: sellaisessa työpaikassa ei kannata olla jossa joka päivä ärsyttää olla. Elämässä on muutakin kuin työ.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe