Kultakehykset seinälle

Arvostettu Pastorimme ehdottaa että jokaisen jäsenen kodissa tulisi olla seinällä kaksi taulua kultakehyksissä.
Kymmenen käskyn taulu ja kolmen enkelin kuva.
Mitä mieltä sisaret ja veljet ovat tästä?

Siunausta.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No, sellaista mieltä, että taidat olla pikkasen pöheli, kun kaikenlaista vipatusta kulkee korvienvälissäsi ja sitten siitä teet tarinoita. Koetanhan keksiä taas jotain, että voisi joku uskoakin jotain.

Äänestä
  • ××××× ===》》》》 "Jos ensinkäään pääsemme Jumalan valtakuntaan, meidän on käytävä sinne täydellisin luontein, ilman tahraa tai rypppyä tai mitään sellaista.."
    (E.G.White "Sanomia nuorisolle"-kirja s. 99)

    #######Ratkaisu#########

    Ratkaisuna on Jeesuksen tulon odottaminen ja kymmenen käskyn noudattaminen rikkomatta lakia.

    Äänestä

Job.31:24 Jos minä panin uskallukseni kultaan ja sanon hienolle kullalle: Sinä olet minun turvani.

Äänestä
  • Meille laki on Pyhä kultaakin kallimpaa ja noudatamme kymmenen käskyn lakia.
    Noudatamme lakia myös kotona rikkomatta sitä.
    Vain lainnoudattajat pelastuvat.

    Äänestä

Adventistit halveksivat laintauluja.
Heillä on peite silmillä.

Äänestä

Niinkö? Minkä seurakunnan pastori? Mistä kirkkokunnasta olet?

Äänestä

Ettei vain kaikkien erityisalojen lupsakka tulkki, lääk. lis. Pekka Reinikainen olisi asian takana.
Hänhän sukkuloi tilaisuudesta toiseen mummot hurmaten.
Lienee jotenkin sukua konstaapeli Reinikaiselle, Jäppilän mies osaa kertoa puhuvista käärmeistä sekä dinosauruksista Jeesuksen aikaan. Saa asiat näyttämään pirun helpoilta, kunhan vain tiukasti uskoo ja rahaa likoon laittaa.
Pelkän kansakoulun käyneet ovat lääk.lisurin peruskauraa. Kouluja käymättömille, raskaan työn raatajille, pitää puhua leppoisasti. Pitää viedä kevyesti valssintahtiin.
Lähes satavuotias muori nuortui kuullessaan Pekan tulevan puhelemaan mukavia lauantaiksi advarikirkolle.

Äänestä

Minä jäsenen? Minun kodissa ei ellenit näy. Olen kristitty ja odotan Herraa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Arvostettu Pastorimme ehdottaa että jokaisen jäsenen kodissa tulisi olla seinällä kaksi taulua kultakehyksissä.
Kymmenen käskyn taulu ja kolmen enkelin kuva.
Mitä mieltä sisaret ja veljet ovat tästä?

Siunausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu