Missä on ollut nämä 3 temppeliä Jerusalemissa?

Anonyymi

Temppelivuorella oli roomalaisten varuskunta jossa oli 6000 miestä ja niiden hevoset(Salomonin hevostallit myös) 600 hevosta (lähde Josefus).
Daavidin alkuperäisessä kaupungissa oli myös temppeli mutta oliko se jotakin muuta?
Useat tutkijat ovat löytäneet sopivia paikkoja jopa Temppelivuoren ulkopuolelta.
Minusta paikkoja on voinut olla useita koska juutalaisten viholliset hajoittivat temppelin useasti. Tyyliin ensinmäinen temppeli sijaitsi Daavidin kaupungissa ja toinen ylempänä ja kolmas temppelivuorella.
Temppeleitä on ollut myöskin juutalaisten varuskunnan alueella Egyptissä ja tietääkseni myös Qumranissa oli omansa.
Joka tapauksessa on uhkarohkeaa yrittää rakentaa temppeliä muslimien hallinnassa olevalle vuorelle , koska tietäisi niin suurta sotaa ,että Lähi-Itä olisi täysin raunioina.
Varsinkin jos ei tiedetä aivan tarkkaan missä ne kaikki temppelit ovat olleet?
Oletettavasti kuitenkin Jerusalemin kaupungin muurien sisällä kuitenkin.

7

183

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäksi näiden 6000 sotilaan apuna oli n. 4000 huoltomiestä.
      Josefus sanoi linnoituksen olevan kuin suuri kaupunki ja estävän pohjoisesta näkymän temppelille.
      Daavidin kaupungista,joka sijaitsee alempana temppelivuorta on löydetty uhrauspaikka ja öljynpuristamo ja mikä tärkeintä Gihomin lähde jonka vettä käytettiin temppelin uhrausten veren pesemiseen.

      • Anonyymi

        Sen jälkeen kun Herodes Arkhelaos karkoitettiin Juudeasta, Rooman prefektit eli maaherrat ottivat noin 600 sotilaan paikallisvaruskuntineen Herodes suuren rakentaman palatsin hallintaansa ja palatsi toimi sotilasparakkeina sekä Pontius Pilatuksen hallintoaikaan maaherran tuomioistuimen väliaikaisena paikkana joka oli yksi Pilatuksen hallituskauden uudistuksista ennen kuin seuraava maaherra siirrätti istumen takaisin Kesareaan. Phasael, Hippicus ja Mariamne toimivat paikallisvaruskunnan tähystystorneina joista sotilaat esimerkiksi päivystivät neljässä yövartiossa. Jeesuksen kuulustelu, tuomio ja ruoskinta tapahtui todennäköisesti julkisesti palatsin kivipihalla eli Gabbatalla jollainen löytyy myös Herodeksen talvipalatsista Jerikosta ja Jeesus kantoi ristiä palatsilta aina ulos Struenus-portista ja Golgotan puutarhaan asti.


    • Anonyymi

      Näitä temppelinpaikkoja on katsastettu jo 2000 vuotta eikä näytä olevan pohdiskelu vielä valmis.
      Kristityt tapansa mukaan odottavat temppeliä ja Jeesusta takaisin aivan kuin satuolentoa.
      Ikävä kyllä asiat ovat jo tapahtuneet mitä Raamatussa kirjoitetaan.
      666 on pitävästi laskettu olevan Keisari Nero, joten he odottavat aivan turhaan.

      Jos temppelivuoreen kosketaan niin alkaa todellinen sota islamistit vastaan Israel ja suhde on miljardi vastaan toistakymmentä miljoonaa.
      USA ei ole voittanut yhtään merkittävämpää sotaa vuosikymmeniin. Sen apuun ei ehkä tarvitse luottaa. Voi käydä samalla tavalla kuin kurdeille.

    • Anonyymi

      Nyt on toinen aika ja juutalaiset päättävät itse missä on temppelin paikka.

      • Anonyymi

        Ei ole uskottavaa päätöstä tullut ja jos on päätetty niin temppelivuori tietenkin jossa oli sotilastukikohta 10 000 roomalaissotilaalle.
        Jos sinne mennään niin alkaa taas sota ja totaalinen sellainen. ihmeellisiä on Herran tiet ja temppelit.


    • Anonyymi

      Se tulee sitten, kun Jumala niin tahtoo, ei sitä kukaan väkisellä tee. Ei se voi olla ja tulla vihan välineeksi, se on Rauhan temppeli. Mutta niin kauan maailma sotii, kunnes se haluaa Rauhan Temppelin pystyttämisen.

      • Anonyymi

        Kaikki temppelit tähän asti ovat rekennettu ihmisten toimesta jopa kuningas Kyyroksen toimesta joka oli persialainen.
        Ei kannata kuitenkaan luottaa siihen , että islamilaiset katsovat vain sivusta kun pieni joukko juutalaisia tuhoaa heidän alueellansa olevat pyhäköt.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1089
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      794
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      229
      672
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      518
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      512
    6. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      48
      484
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      73
      480
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      419
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      414
    Aihe