Hallista saa haukkua, mutta Rinnettä ei...

Miten sitten rikollisesti käyttäytyvä henkilö voi nytkin olla pääministerinä? "Vuosina 1995–1996 Rinne joutui maksamaan entiselle taloyhtiölleen 25 000 markan vahingonkorvaukset. Isännöidessään taloyhtiötä Rinne maksoi taloyhtiön rahoilla omat puhelinlaskunsa, ei toimittanut lainkaan vuoden 1991 tositteita, piti taloyhtiön rahaliikenteestä kirjaa puutteellisesti ja aiheutti yhtiölle taloudellisia vahinkoja."
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuo nyt on vielä pientä. Liekkö alkoholin aiheuttama dementia mutta rinne uskoo että kannabiksen pitäminen rikollisten käsissä vähentää huumeongelmaa. Ei se ole ainoa joka on samalla tavalla sekaisin.

Kun katsotaan historiaa niin ennen kieltolakia ihmiset käytti vähemmän aineita. Että olisi ihan sopivaa miettiä oliko se kieltolaki sittenkään oikea ratkaisu? Se on kuitenkin selvää että kieltolaki loi huumerikollisuuden ongelmien lisäksi. Globaalisti noin 300 miljardia vuosittain on varmasti jo rahamäärinä ongelma pestä puhtaaksi.

Jostain syystä siitä laittoman rahan pesusta ollaan aika hys, hys hiljaa. Onhan siinä kyllä niin suuret summat kyseessä että niistä riittää lobbaamiseen. Sitten kun ajatellaan oikein kylmästi niin saahan rahalla myös tappajia.

Äänestä

Rinteen hallitus on valehtelemalla asemaansa päässyt. Siellä on Caruna Pekka ja muita mielenkiintoisen taustan omaavia henkilöitä nimitetty ministereiksi.

Mites vaikkapa tämä:
"Rikosoikeuden professori HS:lle: Antti Kaikkonen ei ole sovelias valtio­­varainministeriksi vanhan tuomionsa takia, sopivuutta muihinkin ministeri­tehtäviin harkittava" On kuitenkin nyt Puolustusministeri Rinteen hallituksessa.


Onkohan se niin että, kun on valehtelemalla, vääryydellä päässyt asemaansa niin ei niillä ministeri nimityksilläkään niin väliä.

Äänestä
  • Olisi ihan kiva kuulla proffan mielipiteet hallituksen ylevistä aatteista. "Me lupaamme käsitellä jokaisen laki aloitteen asiallisesti ja faktoihin perustuen". Iltalehti oli yksi joka pääkirjoituksella otti kantaa tuohon lupaukseen joka lensi hyvin nopeasti ulos.

    Jos faktoilla pitää perustella haitat niin ihan milloin vain voin niistä väitellä julkisesti puhuvien päiden kanssa. Helpompaa kuin ämpäristä haavilla kalastaminen. Tosiasioilla kun aletaan päihteen tai huumeen laillisuutta perustelemaan niin politikot on hyvin nopeesti pettävän heikolla jäällä.

    Siksi ne ei lähde fakta perusteluihin vaan pelaavat mielikuvilla. Aivan vammaista että päätöksiä tehdään tuollaisesta asiasta tunteella. Kas kun ei sovita samantien että kaikenlaiset asiantuntijat on turhia koska poliittiset tuuliviirit tietää paremmin.

    Äänestä

Ihan eka kerran haukuin rinnettä kun se tuli saikulta takaisin vaalikamppanjaan. Syytäkin oli kun siitä asti on demareiden kannatus tippunut. Tollainen 70 luvun asenteilla klousaaja aiheuttaa vain myötähäpeää jopa demareiden vastustajissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten sitten rikollisesti käyttäytyvä henkilö voi nytkin olla pääministerinä? "Vuosina 1995–1996 Rinne joutui maksamaan entiselle taloyhtiölleen 25 000 markan vahingonkorvaukset. Isännöidessään taloyhtiötä Rinne maksoi taloyhtiön rahoilla omat puhelinlaskunsa, ei toimittanut lainkaan vuoden 1991 tositteita, piti taloyhtiön rahaliikenteestä kirjaa puutteellisesti ja aiheutti yhtiölle taloudellisia vahinkoja."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu