pitäisi saada yhteiskunnalta nostokortti. Valtionkassasata saa nostaa 10 000 e kk rahaa jotka maksetaan veroista. Tölliset maksaisivat työttömien ym käyhien menot.
Hyvä idea, silloin ei olisi katkeria työllisiä ja muita huutelijoita mitä on nyt.
Tämä poistaisi eriarvoisuuen ja köyhyyden.
Hyvä idea, silloin ei olisi katkeria työllisiä ja muita huutelijoita mitä on nyt.
Tämä poistaisi eriarvoisuuen ja köyhyyden.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulle riittäs vähempikin. Tällä hetkellä elämiseen jää lapsen kanssa noin 800€ kk. Eli siitä ruoka,vaatteet,harrastukset,liikkuminen eli julkiset liikennevälineet. Mihinkään "ylimääräiseen" ei kyllä riitä. Sanosinko,että jos sais 1500€ kk käyttöön,olisi rikas olo.
Niin pitäisi, suomi ei ole hoitanut omien kansalasten asioita hyvin kun täällä on käyhiä ja ei saa ruokaa. Veroja maksetaan siksi että huonotuloiset elävät hyvin. 2 tonnia olisi riittävä jonka voisi yhtieskunnalta saada juuri nostokortin kautta.
Jokaiselle+kansalaiselle+olisi+turvattava+2000+e+kk+tienesti+tekemättä+mitään,+loput+saisi+sitten+tienaa+vaikka+työllä+josta+menisi+veroa+50+%+yhteiseen+rahaan+joka+jaettaisiin+heille+jotka+ei+tee+työtä.
Tämä+olisi+oikeudenmukainen+malli,+eli++varmuusvarastomalli.+
Aktiivimalli+kuopattu+niin+ususi+varmuusvarastomalli+tulisi+tilalle.+
Yhdetikunta+budjetoisi+tuohon++100+000+000+e+ja+tarvittaessa+tekisi+lisäbudjetin.
Tähän++valittaisi+työttömät+hoitamaan++sitä,++tulisi+kotilaistenministeri+joka+pitäisi++työttömien+puolta+että++tämä+mallit+toimii.