Huippuosaajia?

tilasto Suomesta:
49 prosentilla ulkomaalaistaustaisista ei ole perusasteen jälkeistä tutkintoa
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja niilläkin joilla on, se on joutava tutkinto...

Äänestä
  • On myös huomattava että perusasteen tutkinto Somaliasta tai Afganistanista ei todennäköisesti vastaa sitä jonka me Suomessa käsitämme perusasteen tutkinnoksi, eli 9 luokkaa peruskoulua.
    Uskaltaisin väittää että Suomalainen peruskoulun käynyt on aikalailla raketti-insinööri Somalialaisen perustutkinnon omaavan rinnalla...

    Äänestä

Ja vihervasemmisto haluaa lisää näitä typpejä tänne. Toisaalta tarviihan nämä luuseripuolueet juuri tällaisia äänestäjiä tulevaisuudessa, koska mikään normaalipuolue ei tuollaisia halua.

Äänestä

Kyllä+niillä+70%:lla+on+koraanikoulun+tutkinto.+Se+avaa+ovet+niiden+huippuvirkoihin.

Äänestä

Koraanikouluissa opetetaan että maapallo ei ole pallo ja sika sekä koira ovat saastaisia. Nainen on vuohen ja aasin välissä arvossa.

Näillä tiedoilla menestyy hyvin Suomessa.

Äänestä

Kerro nyt ensin, puhutko maahanmuuttajista, pakolaisista, ulkomaalaisista vai ulkomaalaistaustaisista suomalaista.

Myös viite olisi kiva. ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

tilasto Suomesta:
49 prosentilla ulkomaalaistaustaisista ei ole perusasteen jälkeistä tutkintoa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu