tuos kylillä pyörii useita traktoreita rallia ajaen,mietin että kuinkahan tuo menoveden verotus ,,eli ajellaaanko siinä löpöllä joista ei makseta veroa(maatilan piikkiin)Poliisi sais kyllä asiaan puuttua jos on lainvastaista toimitaa
Traktorit ja menoveden verotus
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi sua vaivaa moinen? Melko pientä verotustappio valtiolle.
Tupajumin ja dieselin ero n. 0,2 €/litra ja jossaa kulumaan illassa 3-4 litraa niin erotus 0,6-0,8 €.
Onhan tuo reipas puoli euroa. Ei sillä montaa pakolaista kustanna mutta jos puoli miljoonaa traktoria jauhaa Lapuan yössä niin kannattaa ilmoittaa kissalan pojille.
Tuskin niillä aikaa, kun jahtaavat polkupyörän varastaneita päivät pääksyttään.
Sanktiomaksuilla kustannetaan jo vaikka mitä. Maksamalla päivämaksun sanktioita ei tule. Mistäs tiedät ettei ole maksettu?
https://yle.fi/uutiset/3-10163867
Valtiolle hyvää tuloa jos ei kuittia löydy
Jos rekisteröidyssä traktorissa todetaan näytteen perusteella käytetyn polttoöljyä ja päivämaksua ei ole suoritettu, eikä traktori ole maa- tai metsätalousajossa tai varustettu moottorityökoneeksi, sadan euron polttoainemaksu määrätään yleensä 30 prosentilla korotettuna 20 päivän ajalta. Maksettavaa tulee siis 2 600 euroa.
10 traktoria kerran viikossa tekee 26 000 euroa jne jne jne voi tehdä koko Suomen mittakaavassa 12,5 miljoonaa euroa vuodessa...sekin on raha valtion kassaan
Kyllä se kateus on aina yhteiskunnalle tullut kalliiksi