Pitääkö 880 euron kutsusta maksaa veroa?

Anonyymi

Jos minut kutsutaan esim Elton Johnin konsertin 880 euron VIP vieraaksi työnantajani palveluntarjoajan toimesta, niin pitäisikö tästä jo maksaa jotain veroa?

Toinen pohdintaa aiheuttava asia on se, voiko tuollaisen kutsun hyväksymistä pitää lahjuksenottona? Vaikuttaako tähän esim se, jos työnantajallani on jokin kilpailutus juuri käynnissä ja minä olen yksi päättäjistä firmassa, ja kutsun esittäjä osallistuu kilpailutukseen?

Onko jokin verottajan hyväksymä summa, esim 50 euroa, sellainen, jonka kanssa ei ole ongelmia vaan se on katsottavissa normaaliksi firmojen väliseksi kanssakäymiseksi. Esim 50:n euron lounaspalaveri?
Onko Teillä muilla firman antamia ohjeita tällaiseen?

”Elton John konsertoi Helsingissä ensi syksynä. Mies vetää Hartwall-areenalla kaksi keikkaa 22.–23. syyskuuta. Lippuhinnat liikkuvat 79–139 euron välimaastossa, mutta tarjolla on myös viisi erilaista VIP-lippupakettia. Paketit on nimetty Elton Johnin kappaleiden mukaan. Hintavin paketti 880 euroa” IS

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lain Kirjaimen mukaan menee kevyesti lahjonnan puolelle. Vakiintuneen oikeuskäytännön kannalta ei olla lähelläkään lahjontaa. Voit nukkua yösi rauhassa mikäli voit perustella selfien ottamisen pianon kanssa työtehtävilläsi ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1984
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1450
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1394
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1127
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1046
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      973
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      824
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      815
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      765
    Aihe