Tupakki oli ennen halpaa

Kymmenen markkaa maksoi aski vielä vuonna 1995. Barclay vihreä oli sillon vielä markkinoilla. Tupakka tappaa, en polta enää. Mitä se tupakki nykyään maksaa? Seinäjoen tupakkikauppa tais mennä jyrän alle.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olikohan vaan ihan 10mk? Eurojen vaihtuessa hinta oli kuitenkin ~20mk
Muistatko mitä oli tuntipalkka 1995?
Taitaa nyt maksaa jotain 7e aski

Äänestä
  • Mitäs noista hinnoista, mutta se oli valtavasti väärin laittaa askit kaupoissa piiloon. Nuorilla ja lapsilla hämärtyy laillisen ja laittoman raja. Ruotsalaiset olivat tässäkin suomalaisia viisaampia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitäs noista hinnoista, mutta se oli valtavasti väärin laittaa askit kaupoissa piiloon. Nuorilla ja lapsilla hämärtyy laillisen ja laittoman raja. Ruotsalaiset olivat tässäkin suomalaisia viisaampia.

    Elämme+vieläkin+maassa+nimeltä+Soviet+-Finland+SF.Ollaan+muka+eeuussa+ja+niin+eurooppalaisia+että.Kuitenkin+autot.alkoholi+tupakka+ruoka+ym.ym+ovat+täällä+30%+kalliimpia+kuin+muissa+eu+maissa.Koska+lopetetaan+holhous+vai+onko+ainoa+järkevä+teko+lähtiä+lätkimään+koko+eurostoliitosta.Armeijassa+1984+oli+marlboroaski+muistaakseni+jotain+7+markkaa.Kunnalla+olin+samana+vuotena+mittamiehenä+kaavoituspuolella.Palkka+oli+23+markkaa+tunti.Suhteessa+askin+hintaan+tänäpäivänä+palkan+pitäis+olla+noin25+euroa+tunti.No+ei+ole+kuin+17+euroa+keskipalkka+miehillä+tuntitöis.yläkantis+toikin.

    Äänestä

3-4e aski jos sätkiä polttoo

Äänestä

Vielä pitäisi tupakkaveroa korottaa vähintään kympillä per aski, jotta saataisi katettua siitä yhteiskunnalle aiheutuvat terveydenhuollon kulut.

Tosin toki alkoholi on yhä se joka aiheuttaa moninkertaisesti enemmän kuluja, joten ehkä tuo ei olisi reilua.

Äänestä
  • Periaatteessa mun laskujen mukaan tupakan ja viinan hinta on 85,95 ja nyt sama mutta juurikin valtion haittavero nostaa hintaa kuten myös polttoneisteissä ja kovissa rasvoissa. Myös ehkä alv. Asian kanssa olisi kannattanut ottaa mallia veljeskansasta Virosta....Suomi nosti..verotulot pieneni,Viro laski verotulot nousi....sama kävi viinan ja tupakan verotuksen kanssa piiskan kanssa...emme ole pikkulapsia vaan ihmisiä...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Periaatteessa mun laskujen mukaan tupakan ja viinan hinta on 85,95 ja nyt sama mutta juurikin valtion haittavero nostaa hintaa kuten myös polttoneisteissä ja kovissa rasvoissa. Myös ehkä alv. Asian kanssa olisi kannattanut ottaa mallia veljeskansasta Virosta....Suomi nosti..verotulot pieneni,Viro laski verotulot nousi....sama kävi viinan ja tupakan verotuksen kanssa piiskan kanssa...emme ole pikkulapsia vaan ihmisiä...

    Ei pysy köyhä valtio pystys eikä riitä herroille rahat jos ei duunareilta revitä yli 50 prosentin marginaali veroja.Eihän sitä rahaa pakollisten maksujen jälkeen paljoa jääkkään.
    Autoilijat.Viinan.kaljajuojat.tupakinpolttajat pitävät tätä maata pystys ja loppukuluttaja maksaa kaikki Alvit nettomääräisesti.
    Firmat.yrittäjät.tukiviljelijät maksavat alveista nollaprosenttia.Sähköverostakin ottavat Alvit.
    Veroa verosta.

    Äänestä

Tupaakka viina ja villit naiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kymmenen markkaa maksoi aski vielä vuonna 1995. Barclay vihreä oli sillon vielä markkinoilla. Tupakka tappaa, en polta enää. Mitä se tupakki nykyään maksaa? Seinäjoen tupakkikauppa tais mennä jyrän alle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu