Onk se joku sairaus?

Kanteilta katsoja.

Tänään oli päässyt kevään karavaarikaverit irti!!
ihan ok ja kivaa tulevaa kesää teille kaikille, MUTTA mikä pistää ajamaan 88-92km/h satasen alueilla , Onko se joku sairaus??? En haluaisi turhista rutista, kun olemme samanarvoisia maantiellä, Mutta Mikä ON: Karavaarit, eikö sitä vois pysyä muun liikenteen mukana!!!! Pyydän!!

11

1901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on niitä

      Juttuja joihin ei kannattais vastata, mutta vastaan silti.
      Mä olen ajanut matkailuautoilla noin 750000km, ja ajellut aina rajoitusten mukaan 100 alueella 100 jne.Mutta,,, kun se on matkailuauto, siitä on mentävä ohi. Vielä pahempi jos on peräkärry perässä, ja vauhtia 100 alueella 120, niin ohi on mentävä. Koettu hyvin monta kertaa.
      Sitäpaitsi polliisisetä ei tykkää jos ajaa "ylinopeutta". Noihin mun ajamiin kilometereihin sopii yksi ylinopeus sakko 100 alueella vauhtia 98, keskellä "ei mitään".

      • on korkein sallittu LAINMUKAINEN nopeus asuntoautoille,toisin kuin muissa maissa.
        Tää on niitä suomalaisia verotuslisiä.


      • hyvinkin
        kawasaki250 kirjoitti:

        on korkein sallittu LAINMUKAINEN nopeus asuntoautoille,toisin kuin muissa maissa.
        Tää on niitä suomalaisia verotuslisiä.

        Jos matkailuautosta maksaisi henkilöautoveron, saisi varmaan silläkin ajella kovempaa, ihan kuin pakettiautoillakin.
        Se veronmaksaminen tekee kummasti autosta liikenneturvallisemman.


    • taisit

      aiheuttaa se kolarisuman lahdentiellä.Ainakin joku vastaava taatelitaneli.

    • Hönö

      Taitaa olla kevätväsymystä liikkeellä, kun tämä PROVO ei oikein vedä. Laiskasti, ja sävyisästi vastataan. HYVÄ NÄIN!!!

    • TAJUA

      EI SELLAISTA LIIKENNEMERKKIÄ OLE ETTÄ PITÄÄ AJAA "VÄHINTÄÄN" NIIN JA NIIN LUJAA. KARAVAANARIT PYRKII TURVALLISUUTTEN EIVÄTKÄ OTA KAUHEITA KOLARIRISKEJÄ.
      JOS KARAVAANAREITA EI OLIS LIIKENTEESSÄ RAUHOTTAMASSA VAUHTIA, NIIN LIIKENTEESSÄ KUOLIS ENEMMMÄN IHMISIÄ.

    • varmaan..

      että ajetaan "törkeää" ylinopeuuta, koska lainlaatija on viisaudessaan rajoittanut matkailuajoneuvon korkeimmaksi nopeudeksi 80 km/H.
      En todellakaan ota useampia ylinopuessakkoja teikäläisten takia. Yksi riittää minulle. Tietä kylläkin annan kohteliaasti kaikille, jotka takaa tulevana sitä tarvitsee. Kummallista, että on henkilöautoilijoita, jotka kiittävät käden heilautuksella, kun huomioin heidät liikenteessä. Onko sinulle koskaan sattunut, että olisi ollut aihetta kiittää?

      • Kiitoksia

        Aikoinani minäkin annoin tietä ja aika moni kiittikin kädenheilautuksella.

        Nykyisin ei lähdetä ohittamaan, kuin aivan viime tipassa, vaikka kuinka antaisit tilaa.
        Ja kun ja jos ohitse päästään, niin mulkaistaan vain vihaisesti sivulta.

        Niin, että mulkvistit kaaharit ajelkaa omaan tahtiinne ja minä ajan omaani teistä välittämättä.


      • Kaikilta kanteilta

        Rahasta kiinni? Eli siis maksamalla jotain vois ajaa 105km/h, niinkö muutkin? Maksakaa pois!!

        Kerran oon kiittäny. Juhannusaaton aattona padasjoella, 3km jono "vaanarin" perässä kun pohjosen rekkakuskilta palo pinna, se lähti vetään koko vaanariletkan ohi! Mäkiä ylös, mäkiä alas, vasenta kaistaa!! Silloin kiitin LUOJAANI!


      • ???????
        Kaikilta kanteilta kirjoitti:

        Rahasta kiinni? Eli siis maksamalla jotain vois ajaa 105km/h, niinkö muutkin? Maksakaa pois!!

        Kerran oon kiittäny. Juhannusaaton aattona padasjoella, 3km jono "vaanarin" perässä kun pohjosen rekkakuskilta palo pinna, se lähti vetään koko vaanariletkan ohi! Mäkiä ylös, mäkiä alas, vasenta kaistaa!! Silloin kiitin LUOJAANI!

        ???????????????? En ymmärrä????????


      • että...
        Kaikilta kanteilta kirjoitti:

        Rahasta kiinni? Eli siis maksamalla jotain vois ajaa 105km/h, niinkö muutkin? Maksakaa pois!!

        Kerran oon kiittäny. Juhannusaaton aattona padasjoella, 3km jono "vaanarin" perässä kun pohjosen rekkakuskilta palo pinna, se lähti vetään koko vaanariletkan ohi! Mäkiä ylös, mäkiä alas, vasenta kaistaa!! Silloin kiitin LUOJAANI!

        Olet järkevä ihminen, jonka kanssa voi keskustella asiallisesti. Nyt tajuan, millä tasolla olet. Alan jutella koirani kanssa. Se kun sentää osaa vähän käyttäytyä järkevästi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18424
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5332
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4947
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      28
      4854
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4680
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      76
      4575
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4153
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3795
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      3074
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2789
    Aihe