Fundamentalistiset liikkeet kuihtuvat. Lestadiolaisten lapsista yli puolet jättää liikkeen, helluntailaisuus ei kasva vaan kuihtuu hitaasti. Fundamentalismin tulevaisuus on synkkä.
Fundamentalismi vähenee
Anonyymi
5694
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Näinhän se menee, tieteeseen luottaa entistä enemmin ihmisiä, fundamenlistiseen uskoon yhä vähemmin.
Harmikseen otsikko ei ole totta. Helluntailaisuudesta on tullut maailmalla suurempi kirkko kuin muista protestanttisista kirkoista kuten luterilaisuudesta, kalvinismista ja anglikaaneista yhteensä ja useassa maassa se on haastamassa katolisuuden pääkirkkona. Varsinkin Afrikassa, Aasiakssa sekä Etelä- ja Keski-Amerikassa helluntailaisuuden jäsenmäärät ovat viimevuosina lähteneet räjähdysmäisesti kasvuun ja joka päivä kirkko kastaa yhäenemmän jäseniä. Täällä Suomessa ei voi muuta kuin vain seurata toimettomana sivusta maailman tapahtumia ja nyyhkiä.
Uskonto+leviää+enää+siellä,+missä+koulutustaso+on+heikko.+Länsimaissa+sekä+kristilliset+kirkot+että+vapaat+suunnat+menettävät+kannatustaan.+Helluntaiseurakunnat+eivät+tee+tässä+suhteessa+pikkeusta.+
Helluntailaisille+ominainen+jyrkkä+kreationismi+väheni+Tiedebarometrin+mukaan+Suomessa+3+vuodessa+neljäsosan,+eli+8+%:sta+6+%:iin+väestöstä.++Evoluution+jyrkimmin+vastustavaa+porukkaa+yhdistää+keskimäärin+korkea+ikä,++heikko+koulutustaso+ja+asuinpaikkana+pohjoisen+pienet+taajamat.++(tiedebarometri+s.+83,+84)+
http://www.tieteentiedotus.fi/files/Tiedebarometri_2019.pdf
Anna luvut maailmalta?
Ainakin Suomessa tieteeseen luottavien määrä on kasvussa. Siitä oli juttu lehdissä muutama päivä sitten.
"Varsinkin Afrikassa, Aasiakssa sekä Etelä- ja Keski-Amerikassa helluntailaisuuden jäsenmäärät ovat viimevuosina lähteneet räjähdysmäisesti kasvuun ja joka päivä kirkko kastaa yhäenemmän jäseniä."
Laatu korvaa määrän? Nopeimmin leviää äärikarismaattisuus ja menestysteologinen haara, sitä kaupataan köyhille ja kaupaksi käy, luvataanhan siinä terveyttä ja menestystä (rahaa). Tästä on HS kirjoittanut laajan artikkelin ja myös Ristin Voitto melko kriittiseen sävyyn.
Afrikassa käy usein niinkin, että helluntai-jumalasta tulee vain yksi uusi jumala muiden joukkoon. Synkretismi on tuolla aivan luonnollista, onhan sillä pitkät perinteet ja eivät ne vanhat pakanalliset ja syvään juurtuneet tavat ihan hevin pois pyyhkiydy. .
Uskonnollisuus ei katoa vaan muuttaa muotoaan. Suomessa Jeesuksen tilalle ovat tulleet erillaiset uushenkiset new age -liikkeet jotka uskovat astronomiaan, aninismiin, kristalleihin, enkeleihin ja yksisarvisiin joihinkin varsinkin ylitunteeliset naiset tuntuvat jatkuvasti hurahtavan vastoin järkevää järjellistä järjenkäyttöä vaikka kuinka vetoaa siihen että ne ovat samanlaista huutaataa ja roskahömppää kuin kaikki muutkin maailman turhat uskonnot. Lieneekö sitten niin ettei naisista voi opetuksellakaan saada järkevimmiksi ja viisastumaan.
Jossakin Afrikassa olisi tärkeämpää tarjota ihmisille koulutusta kuin taikauskoa, jota on jo omastakin takaa riittämiin.
Juu, uskonnot ehkä edelleen leviää siellä missä kouluttamattomat ja primitiiviset ihmiset elävät edelleen savimajoissaan ja tanssii lannevaatteissaan viidakkorumbujen rytmissä. Mutta Suomessa ja muissa länsimaissa jossa koulutus ja teknologinen kehitys on ollut jo vuosia hyvin pitkälle kehittynyttä maalistuminen on levinnyt ja uskonnot ovat katoamassa kokonaan niin ettei niitä tarvitse kohta mai ita enää historiankirjassakaan sivuviitteenä.
"Laatu korvaa määrän?"
Siis, määrä korvaa laadun tietenkin. HS:n jutussa (kuukausiliite?) kerrottiin kuinka nämä USA:sta sinne rikastumaan matkanneet yksityisjumboja omistavat evankelistat menestysteologiaa kauppasivat. Tekemällä itsestään esimerkin siunauksien suhteen. Voi Vit-tu.
"Suomessa Jeesuksen tilalle ovat tulleet erillaiset uushenkiset new age -liikkeet jotka uskovat astronomiaan, aninismiin, kristalleihin, enkeleihin ja yksisarvisiin..."
Astronomia eli tähtitiede ei ole uushenkinen new age -liike, vaan tieteenala. Yksisarvisiakin toki on olemassa, nimittäin:
en.wikipedia.org/wiki/Indian_rhinoceros
...tosin en maksaisi kellekään 80 euroa siitä, että tuollainen ilmestyisi olohuoneeseeni.
Juuri näin. Suomeen ai kannata tulla puhumaan mitään Jeesuksksta ja uskonnoista sillä ei kukaan järkevä ihminen täällä mitään sellaista kuuntele ja sen ovat huomanneet myös nämä jenkkisaarnaajat. Sensijaan kun lennetään sinne Afrikkaan missa uggabugga heimot asuu savimajoissaan niin sitä taikauskoa on helpompaa kaupitella rhaa ja maaomistuksia vastaan. Seuraus on se että paikalliset köyhtyy entisestään kun saarnapastorien lompakko vain paisuu.
Vaikka olenkin luopunut uskonnollisesta uskosta, niin astronomiaa palvon URSA nimisessä lahkossa ja kristalleihinkin uskon. Itse asiassa kristallilaseja minulla on kotonakin ja sukulaisella ihan kristallikruunu.
Nämä uushenkiset liikkeetkin ovat viime vuosina menettäneet kannatustaan. Kansanparantajiin, homeopatiaan, luontaislääkkeisiin ja horoskooppeihin uskominen on vähentynyt 2000 luvulla hitaasti, mutta varmasti. Tieto löytyy yllä linkitetystä Tiedebarometristä sivulta 92.
Minäkin uskon kristallien, eli kiteiden olemassaoloon jo mainitsemieni Rhinoceros unicornis -tyyppisten yksisarvisten lisäksi, aivan kuten uskon animismin, eli henkiuskon olemassaoloon. Siihen en tosin usko, että kristalleille oletetut mystiset voivat tai animistien uskomat henget olisivat olemassa. Suhtaudun kyllä skeptisesti kristallikruunuihin, sillä kaikki ne, joiden kanssa olen itse ollut tekemisissä, ovat käsittäneet vain lasisia helyjä kiteisten sijaan. Lasihan on amorfinen kiinteä faasi, ei kiteinen eli kristallinen.
Nyt kun palstalla on yritetty puolustaa Räsäskää nostamalla esiin Siltsun sekoiluja, niin muistuu mieleen miten naureskelin Siltsun huimausainejupakan yhteydessä ja samoihin aikoihin muutoinkin mediassa esiintynyttä termiä "kristallihuume", kun puhuivat metamfetamiinin kiteisestä muodosta. Ovathan nimittäin monet muutkin huumeet joskus kiteisessä muodossa, eli aineen nimittäinen kristalliksi ei kerro siitä mitään muuta kuin tosiaan sen faasin.
Kristalli kun ei siis itsessään kerro paljoa mitään, niin jos joku siis kysyisi, että olisiko sulla myydä yhtään kristallia, niin voisin tokaista, että tottahan toki ja iskeä kysyjälle raha vastaan kouraan pussillisen pieneksi murskattua graniittia ja sanoa, että tää on muuten aika kovaa kamaa.
Usko ja tiede eivät ole ristiriidassa keskenään.
Uskovista on paljon lääkäreitä ja muita tieteeseen luottavia. Mutta evoluutioteoria ei ole tiedettä.
Suomen etsikkoaika oli ja meni nyt on muiden maiden vuoro ottaa Jeesus vastaan 🤓
Mutta se on aivan totta, että kristittyjen määrä maailmassa kasvaa koko ajan ja se kasvu tulee nimeomaan evankelikaalisista konservatiiviseutakunnista 🤓
Valitettavasti tämä jarruttaa näiden maiden nousemista kehitysmaasta kehittyväksi valtioksi.
Sanohan joku esimerkki maa josta olet huolissasi 🤔
Esim Ugandassa missä kirkko nyt kovasti vastustaa sivistyksen ja koulutuksen vientiä suurin osa kansa elää yhä savimajoissa ja köyhissä oloissa.
Olen ihmetellyt miksi "aitouskovat porvarimme" eivät täältä muuta suoraan esim. Ugandaan fiilistelemään uskonnollista ilmapiiriä, missä homot ja ateistit eivät hillu. Samalla he voisivat laittaa rempallaan olevat asiat kuntoon ja näin todistaa, että uskovaisessa maassa ja ympäristössä uskovat saavat ihmeitä aikaan. Mutta eihän noilla ole pokkaa sinne mennä, ja näin he samalla allekirjoittavat, että kyllä täällä sekulaarissa, "kulttuurimarksistisessa" sivistysmaassa vain on kivempi asua, vaikka täällä on muillakin oikeuksia kuin heikäläisillä.
>Uskonto leviää enää siellä, missä koulutustaso on heikko.
Juuri tästä on kysymys. Kun sivistysmaissa on murtumaton seinä vastassa, kasvua haetaan päiväntasaajan lukutaidottomista ja kiertokoulun käyneistä, joilla on pohjinaan erittäin vahva taikoihin uskomisen perinne.
En ole kuullutkaan. Mitäs se kirkko siellä sitten vastustaa🤔❓
Islamko sitten edistäisi asioita 😃
Kyllä minäkin astronomiaan kohtuullisessa määrin uskon. Sitähän opetetaan yliopistoissakin. ☀️
Ei tasan edistäisi, mutta kuten näemme, niin eipä edistä kristinuskokaan. Kai sillä on jotain tekemistä sen saman ilmiön kanssa, että fundamentalistinen kristinusko on täälläkin päin lähinnä koettanut jarruttaa kehitystä kaikin keinoin.
Suomessa myös sen etsikkoajan jälkeinen Jeesus-aika näyttää olevan ohi. Sama pätee muihinkin sivistysmaihin, ja kaikissa maissa koulutetumpaan väestöön, näin tilastollisesti. Tuossahan kun julkaistiin taas se tiedebarometri, niin siinä selkeästi ilmeni, miten esim. kreationismi Suomessa on vähentynyt, ja syy oli sen kytkös ikääntyneeseen, kokoajan pois kupsahtavampaan polveen. Tuo evankelikaalinen vouhotus vastaavasti saa jalansijaa sielläpäin maailmaa, missä ihmisillä ei ole tolkkua nimenomaan puutteellisen koulutuksen takia.
Siinäpä tuo onkin hyvin ja ytimekkäästi sanottuna. Valitettavaa sanomaansa kertoo se, että ääriuskonnollisuus saa jalansijaa nimenomaan hyödyntämällä tiedollisia heikkouksia. Eihän se täällä enää pärjääkään, niin mitäpäs muutakaan tekee kuin iskee sinne, missä ei ole valmiuksia suhtautua siihen kriittisesti.
Varsinkin fundamentalistisen uskon suhde tieteeseen on usein ristiriitainen niinkin räikeisti, että kyseiset "aitouskovat" eivät näe muuta vaihtoehtoa kuin valehdella tiedettä koskevista asioista, jotta ne vääristyneesti sopisivat paremmin heidän hihhulointiinsa.
On tietysti monia uskovia monilla tieteenaloilla. Uskovien määrä kyllä vähenee mitä kovempiin tieteisiin mennään, ja tieteen maailmassa yleensäkin uskovien uskon laatu on yleensä jotain muuta kuin sitä ihan älytöntä fundishourailua.
Ja tietysti evoluutioteoria on tiedettä. Sehän fundiksia pänniikin siinä, kun se vaan on, eivätkä fundikset pysty millään sitä kaatamaan. Kaikkea ovat koettaneet, mutta ei vain muutu se, että se on tiedemaailman konsensuksen mukaan havaitun eliömaailman monimuotoisuuden synnyn selittävä teoria, jolle ei ole mitään kilpailijaa.
Onkin tyypillistä, että sivistyneet uskovat hyväksyvät tieteelliset teoriat siinä missä uskonnottomatkin ne hyväksyvät. Tiedehän ei ole sellainen asia, mistä voi valita sen, mikä kuulostaa kivalta. Tämän tajuavat normaalijärkiset ja asioihin perehtyneet ihmiset, olivatpa uskovia tai epäuskovia.
Fundiksilta taas selkeästi näyttyy puuttuvan jokin oleellinen ymmärryskyvyn osa ajattelustaan, ja sen takia he vain hakkaavat vuodesta toiseen päätään seinään tässäkin asiassa, ikään kuin sen jotain auttaisi. Eikö muuten kerrokin jotain se, että fundishörhöilyn suosio nousee eniten jossain Afrikan syövereissä, eikä sivistysmaissa? :D
2000 vuotta kirkko on taistellut tiedettä ja kehitystä vastaan. Nyt se sotaa alkaa olla ohi ja sivistynyt kansa luopuu viimein taikauskosta.
Kirkko on vastustanut 2000 vuotta tiedettä, kehitystä, sivistystä ja teknologiaa. Nyt se aika alkaa olemaan ohi, kansa eroaa kirkosta ja taikausko eli kirkko hävisi tämän sodan.
Tyhmää luku- ja kirjoitustaidotonta kansaa on helpompaa sortaa ja alistaa tyrannian ikeen alle koska eivät oymmärrä eivätkä osaa laittaa vastaa. Nyt kun koulut käynyt kansa osaa lukea ja kirjoittaa menee kirkon rahahanat piakkoin kiinni sillä kirkon harjoittama valehtelu ja aivopesu ei enää onnistukkaan.
Nyt on kyllä enemmän puhe noiden "aitouskovien" kannattamien lahkojen valheista. Puhehan on fundamentalismin vähenemisestä, ja esimerkkejä on tarjottu sitä koskien siitä, miten se vähenee tämmöisissä yhä paremmin koulutetun väen sivistysmaissa, ja toisaalta kasvaa heikosti koulutetun väen kehitysmaissa.
Väki eroaa kirkosta ja kirkkoon kuuluvien osuus suomalaisten vähenee yhä nopeammin päivä päivältä. Se on paras indigaattori joka todistaa fundamentalismin kuolemaa. Ei kouluja käyneitä ihmisiä kiinnosta olla enään kirkon orjina vaan järkevöityneinä ja sivistyneinä ovat viimein tajunneet hylätä taikauskon.
Kerro toki muutamia esimerkkejä 😃
Jep. Tuolla jumaluuksiin uskominen on itsestään selvyys. Tarvitsee vain luvata enemmän mitä taikakalujaan heilutteleva poppamies ja kaupat tulee. Vaikka varmuuden vuoksi pitävät sen poppamiehenkin toki reservissä. Enempi on parempi.
No tietysti uskonnollisuuden yleinen väheneminen voi tarkoittaa myös fundamentalismin vähenemistä, mutta ei välttämättä. Ei kirkosta erota, ja siihen jätetä liittämättä vain siksi, ettei olla taikauskoisia. Monet hylkäävät kirkon, koska uskovat hihhulimmin kuin kirkossa uskotaan.
Eikös kirkko ole vastustanut tasa-arvoa (naispappeus, vähemmistöjen oikeudet), edistystä (kouluruokailu) yms.? Ei sekään mikään kauhean uusi juttu ole, että kirkko julkistaa hyväksyvänsä esim. evoluutioteorian. Kaikkea tuommoista riittää kyllä ja varmasti sitä enemmän, mitä kauemmas ajassa mennään. Ja sinä tiesit sen, joten miksi kysyt? Luuletko saavasi jotain pisteitä siitä, ettei joku välttämättä vastaa sinulle?
Jos kristityiksi luettaisiin vain ne, jotka eivät ole säilyttäneet rinnalla tai taustalla perinteisiä uskomuksiaan ja tehneet niistä kristillisyyden kanssa mielenlaatuunsa sopivaa cocktailia, määrä tippuisi sadoilla miljoonilla.
Tästä hellarit ja muut aitouskovat ymmärrettävästi eivät halua puhua. Siis nämä samat, jotka ovat koko ajan nokkimassa ei-fundamentalistisia kotimaan kristittyjä.
Kristillinen Kansanlähetyksen Uusitie kirjoittaa
Saharan eteläpuolella kristillisyys on kirjavaa ja kirkkoja on tuhansia. Kirkot pirstoutuvat jatkuvasti, ja uusia perustetaan. Jotkut niistä erkaantuvat Raamatun opetuksesta – vaikka Afrikan kristillisyyttä ei pidä leimata kokonaan epäterveeksi. Koetelkaa kaikki -kirjassa teologi ja entinen Kenian-lähetti Reijo Kuokkanen ottaa esiin joitakin kompastuskiviä.
Yksi niistä on synkretismi. Kun ennen haettiin parannusta noitatohtorilta, nyt sitä saatetaan hakea Jumalan mieheltä, parantaja-evankelistalta. Esi-isien henkiä palvotaan, taikaesineisiin luotetaan ja mystisiä voimia edelleen pelätään, ja siksi rukoillaan suojaa niitä vastaan. Äärikarismaattiset virtaukset uppoavat, koska henkimaailma on perinteisesti ollut läsnä afrikkalaisten elämässä.
Toinen kompastuskivi on kirkkojen korruptio. Esimerkiksi Keniassa vaikuttaa ”kylvä siemen” -oppi, jossa luvataan, että mitä enemmän uhraat rahaa, sitä nopeammin rikastut.
Rahaa kalastellaan myös ihmeiden avulla. Kuokkanen korostaa, että aitoja ihmeitä tapahtuu, mutta osa ihmeistä on huijausta.
Monet Afrikan seurakunnista ovat yhden miehen yksityisyrityksiä, joissa saarnaaja julistaa ja tekee, mitä haluaa. Johtajien ympärille syntyy kultteja, jotka tarjoavat juurettomille kristityille näennäistä turvallisuutta, joka kuitenkin tarkoittaa käytännössä orjuutta. Kulttien johtajat keräävät helposti suuret omaisuudet ja vahvistavat asemaansa median kautta.
https://uusitie.com/terveen-hengellisyyden-tunnusmerkkeja/
”Helluntailaisuudesta on tullut maailmalla suurempi kirkko kuin muista protestanttisista kirkoista…”
Tosin helluntailaisuus sinänsä ei ole fundamentalismia. Toki heidäkin joukossaan on näitä.
Tuollaiset järjen pohdinnat johtuvat Paholaisen petoksesta, joka on ollut valehtelija alusta asti. Me emme usko järjen kautta, vaan uskon kautta me ymmärrämme. Jumalan sana on muuttumaton ja pysyvä, vaikka tämä maailma kaikenlaisine ihmisen tieteellisine pyrkimyksineen katoaakin. Ihminenhän on näinä viimeisinä vuosisatoina käyttänyt tiedettä oman ahneutensa välikappaleena siinä määrin, että koko ihmiskunnan elämälle välttämättömien edellytysten säilyminen maapallolla on käymässä historiallisesti ihan mitättömän lyhyen ajan kuluessa todella vähiin. Monia tieteen saavutuksia käytetään elämänvastaisella tavalla hyväksi lyhytaikaisten ja katoavien etujen saavuttamiseksi. Sillä tavalla Paholainen on saattanut ihmiskuntaa eräänlaiseen itsemurhakierteeseen, josta vain elävän uskon lahjan Jumalalta saaneet voivat evankeliumin voimalla selvitä, sillä evankelimi on Jumalan voima itse kullekin uskovaiselle autuudeksi (se merkitsee henkilökohtaista pelastusta). Elävä usko säilyy siis Julana voiman varassa siinä määrin kuin Jumala sen tahtoo säilyvän: sitä on turha pohtia ihmisjärjen avulla, joka on syntiinlankeemuksessa hämärtynyt ja joutunut alttiiksi Paholaisen valheille.
Korjaus: edellä "Julana" pitää olla Jumalan.
Minä puhuin vaimoni kanssa noituudesta kun siitä Hesari kertoi. Kumpikaan meistä ei jaksanut lukea juttua kokonaan koska huuhaa on meille yhdentekevää.
Myös Paholaisesta kertovat jutut ovat huuhaata. Ei edes maailmassa oleva paha voi olla Paholainen keksintöä, koska ihmisen kädet ja aivot kaiken pahan tekevät.
Minua taas kiinnostaa keskustella aiheesta vaikka en Jumalaan ja Saatanaan uskokkaan. Näin lyhyesti Raamatun mukaan Paholaisen tehtävä on koetella ihmistä ja testata ihmisen uskollisuutta Jumalalle jonka määräysvallan alaisena palvelijana Paholainen toimii. Tälläisenä koettelijana Paholainen eli Saatana esiintyy vielä evankeliumeissakin, mutta niissä Jeesus myös sanoo kaikki paha on lähtöisin ihmisen sisältä ja saastuttaa ihmisen.
Juttu noituudesta oli tämän päivän Hesarissa.
>Me emme usko järjen kautta, vaan uskon kautta me ymmärrämme.
Totisesti! Kukaan ei voi kiistää sitä että järjellä ei ole mitään osaa uskossanne. Älyttömyydet voi ymmärtää vain uskon kautta.
Joo, voin kompata, että ei tätä palstaa ja muutamia vastaavia seuratessa ole voinut erehtyä luulemaan, että noiden "aitouskovien" uskolla olisi millään tavalla mitään tekemistä järjen kanssa. Kaikenlaisten ikävien tunteiden, kuten vihan, kateuden ja pahantahtoisuuden kanssaa sillä kyllä näyttää olevan senkin edestä tekemistä.
Vikaa on joko tuotteessa tai markkinoinnissa. Tai molemmissa.
Sekä tuotteella, että markkinoimisella on vuosituhantiset perinteet. Markkinointikeinona väkivallalla tai häpeätuomioilla uhkaileminen on jäänyt epäeettisenä pois, mutta monet modernit markkinointitavat ovat tulleet tilalle TV-evankelioimisesta nettiin.
Taitaa vaan itse tuote olla vanhentunut. Kehitysmaihin se vielä joillekin kelpaa, mutta kehittyneissä maissa koulutus on syrjäyttänyt kyseisen tuotteen kysynnän.
Suunta kuulostaa todella hyvältä. Varsinkin kuin Jumalaan uskoo suomalaisista vain vajaa neljännesosa mikä ennustaa suuria eroaaltoja kirkosta jo lähivuosiksi. Ehkä uskonnoista päästään eroon Suomessa pysyvästi jo ensivuosikymmenen aikana ja kirkkoja päästään purkamaan pois tehokkaamman rakentamisen tieltä.
Jumalan kiitos!!!
Kiittäisit mielummin niitä "aitouskovia", jotka ovat esimerkkiään näyttäen saaneet tämän kehityksen aikaiseksi. Hehän sen kaiken työn ovat tehneet, ja hehän sen maineen siitä myös niittävät.
Jehovat tunnelin suulla kyttäilee hiljaisia ovat onneksi muuten otan kameran esiin ja kyselen levottomia.
"Jehovan todistajat" voisi olla joku uskovien matemaatikkojen seura. Olen kuitenkin käsittänyt, että tuo nimi on käytännössä varattu jo johonkin aivan muuhun toimintaan.
Raamattu on kuitekin Jumalan Sanaa!Lue vaika Tessalonikalaiskijeitä!
Jos Jumalalla on asiaa, hän omnipotenttina tuskin ilmaisee sen juutalaisen kreikkalaisille lähettämässä kirjeessä.