Lastensa laillisia oikeuksia. Tämä on ikävä johtopäätös US:n saamista yhteydenotoista.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006308385.html
Kirkkolain mukaan kirkon tehtävät ovat:
Tunnustuksensa mukaisesti kirkko julistaa Jumalan sanaa ja jakaa sakramentteja sekä toimii muutenkin kristillisen sanoman levittämiseksi ja lähimmäisenrakkauden toteuttamiseksi.
Nyt on kysyttävä eikö tuo sanoman levittäminen ole vahvasti ristiriidassa uskonnonvapauslain kanssa, silloin kun koulut on valjastettu hoitamaan kirkon tehtävää?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006308385.html
Kirkkolain mukaan kirkon tehtävät ovat:
Tunnustuksensa mukaisesti kirkko julistaa Jumalan sanaa ja jakaa sakramentteja sekä toimii muutenkin kristillisen sanoman levittämiseksi ja lähimmäisenrakkauden toteuttamiseksi.
Nyt on kysyttävä eikö tuo sanoman levittäminen ole vahvasti ristiriidassa uskonnonvapauslain kanssa, silloin kun koulut on valjastettu hoitamaan kirkon tehtävää?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Uskonnolinen painostus juuri pienten lasten kautta on inhottavaa. Herätys, laillisuusvalvojat ja vastuuviranomaiset!
– Jos on sellainen koulu, josta tiedetään, että rehtori tai oma opettaja on hyvin uskonnollinen, niin ihmiset eivät uskalla tehdä kantelua omalla nimellään, koska he pelkäävät, että lapsi joutuisi kärsimään siitä, Robbins sanoo.
Vapaa-ajattelijain toiminta-ajatukseen kuuluu olla uskonnottomien edunvalvonta- ja ihmisoikeusjärjestö. Tuemme vanhempia sekä lapsia ja nuoria.
Joulujuhlien lisäksi keskusteluun on syytä nostaa "joulukirkot" ja muut selvästi uskonnolliset, tunnustukselliset hartaustilaisuudet ja jumalanpalvelukset. Sellaisten liittäminen koulupäivään ei kuulu koulun tehtäviin, ja ne rikkovat opetuksen sitouttamattomuuden vaatimusta. Lisäksi niihin liittyvällä valintapakolla ei kunnioitetan arkaluontoisen tiedon yksityisyyden suojaa. Vanhempien, perheen ei tulisi olla pakko tehdä valintaa uskonnollisen ja uskonnottoman tilaisuuden välillä.
, koska uskonto/usjonnottomuus on yksityisasia.
Ylellä on artikkeli, joka kertoo joulujuhlien järjestämisen kirkossa olevan varsin yleistä ainakinjoillain paikkakunnilla ja nyt siihen on tulossa muutos.
Kommenteissa todettiin varsin hyvin, ettö jos kirkko olisi vainrakennus, siellä voitaisiin järjestää myösmuide uskontojen tilaisuuksia. Näinhän se ei ole ja jopa uskonnottomat hautaustilaisuudet ovat mahdottomia joissain seurakunnissa.
Viranomaistahojen tulisi noudattaa lakeja ja ohjeistuksia. Kun näin ei tehdä on käytettävä laillisia oikeuksia asiantilan korjaamiseksi. Kirkon asenne on tätä samaa ollut iät ja ajat. Kirkon aseman riisuminen valtion yhteydestä lienee ainoa keino saada muutos aikaiseksi.
Tässä pahimman luokan syrjivää painostusta, siellä missä tätä vielä pyöritetään: Uskonnolllisten tilaisuuksien lisäksi ovat vielä uskonnolliset toimitukset (ruokarukoukset - eli johdettu ruokarukoiluttaminen). Se asia pitäisi käsitellä erikseen, koska sitä ei vaan voi toteuttaa syrjimättä, minkä myös AVI on todennut. Sitä ei ole oikeastaan erikseen käsitelty ainakaan asianmukaisesti, vaan se on tullut kylkiäisenä, vaikka päivittäin toistettava toiminnallinen rutiini on indoktrinoivaa jos joku.
Edunvalvonta- ja ihmisoikeusjärjestö on juri sitä varten että tukee vanhempia näissä tilanteissa.
Lasten yhdenvertaisuus lain edessä on ensiarvoisen tärkeää. Kirkolle tämä on kuitenkin toissijaista.
Surullista, jos ja kun pelkoa Suomessakin on. Uskonto tai katsomus on arkaluontoinen tieto. Toki monet haluavat tuoda sen julki, mjtta se on eri asia. Kenenkään ei pitäisi olla pakko tuoda esitä esiin epäsuorastikaan.
Monet perheet kokevat uskonnollisia tilaisuuksia ja niille rinnakkaisia tilaisuuksia koskevat kyselyt ahdistavina, arkaluontoisen tiedon yksityisyyden suojaa rikkovina. Ahdistusta lisää lasten joutuminen tämän painostavan kyselyn välikappeleiksi. Uskonnonvapauteen kuuluu paitsi oikeus julistaa uskoaan myös oikeus olla ilmaisematta uskonnollista tai uskonnotonta vakaumustaan. Uskonnollinen ja vakaumuksellinen kasvatus on kotien eikä julkisen vallan tehtävä. Tätä tulee alkaa kunnioittaa varhaiskasvatuksessa ja perusopetuksessa.
Koulujen tulee huoltajilta kysyä täysin tasavertaisina, yhdenvertaisina vaihtoehtoina osallistumisesta joko ei-uskonnolliseen ohjelmaan tai uskonnolliseen ohjelmaan, jotka siis ovat samaan aikaan tarjolla. Syrjivä tapa kysyä on erittäin laaja ja vakava ongelma sekä päiväkodeissa että kouluissa. Ikävällä tavalla monissa kyselyissä uskonnollinen tilaisuus on etusijalla, ja siihen ”osallistumattomille” järjestetään ”jotain muuta”, josta ehkä kerrotaan myöhemmin. Edelleen tulee myös vastaan jopa vain uskonnolliseen tilaisuuteen keskittyviä ”saako osallistua” -kyselyitä. Kuitenkin ei-uskonnolliseen tilaisuuteen osallistuvat lapset ovat osallistuvia eivätkä ”osallistumattomia”.
Tällainen on äärimmäisen surulllista. Biime syksynä on kuitenkin hacvaittavisssa vahempien rokaistumista. f b -ryhmä on auttanut ja antanut vertaistukea.
Pelkääminen johtaa vaikenemiseen eli ns. aliraportointiin. Jolloin viranomaisten ja järjestöjen tietoon ei tule ongelman laajuus.
Mikäs se olikaan, oikein Omertàn laki, vaikenemisen laki. Noh, ehkä ihan siitä ei ole kysymys edes raamattuvyöhykkeeellä. Vaikka paikoin voi "sosiaalinen kuolema" olla uhkana.
Vapaa-ajattelijat tarjoavat neuvontaa ja henkistä tukea uskonnottomille perheille. Myös uskonnnottomien vanhempien f b -ryhmä on tarjonnut tosi hyvää vertaistukea.
On ymmärrättävää, että lapsen syrjinnän pelon edessä on oltu "mukisematta" ja vaittu syrjinnän kokemuksista. Nyt Opettaja-lehdessä kolumnisti pakinoi mukahumoristisesti, miten on alkanut saada aktiivisilta vanhemmilta palautetta...
Tässä olisi ratkaisu päiväkodeille: Keino helpottaa päiväkodin työtaakkaa
Päiväkodin johtajat ja työntekijät samoin kuin perheet voisivat paremmin, jos päiväkodin toiminnasta jätetään uskonnolliset tilaisuudet ja retket perheille. Pois jäävät tällöin myös niille rinnakkaiset ei-uskonnolliset tilaisuudet tai retket!
Eikä kahdesta hyvin valmistellusta vaihtoehdosta tarvitse tiedottaa ajoissa, hyvin ja syrjimättömällä tavalla niin, että huoltajat voivat tehdä aidon valinnan ei-uskonnollisen ja uskonnollisen ohjelman välillä!
Tätä tukee se, että varhaiskasvatuksen perusteiden mukaan toiminnan tulee olla "uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta". Uskonnollisten tilaisuuksien järjestämistä ei mainita varhaiskasvatuslaissa kuten ei perusopetuslaissakaan.
Opetushallituksen ohjeissa mainitaan, että päiväkoti voi päätyä siihen, että toimikauden suunnitelmaan ja päiväohjelmiin ei liitetä uskonnollisia tilaisuuksia ja toimituksia.
Tämä istuu myös arkaluontoisen tiedon yksityisyyden suojan vahvistamiseen niin, että vanhempien tarvitse vasten tahtoaan julkisesti tehdä valintaa uskonnollisen/ei-uskonnollisen ohjelman välillä.
Luulisi tämän kelpaavan! Kuitenkin uskonnollisia tilaisuuksia käytännössä yhä pidetään useimmissa päiväkodeissa, kun niin on ennenkin tehty. Puolueiden osalta sen sijaan edes kylän suurimmalla puolueella ei ole etuoikeutta pitää tilaisuuksiaan pikkulapsille.
Tässä ei pitäisi odottaa, että ev.-lut kirkon jäsenosuus laskee alle 50 prosentin, vaikka se Helsingissä tapahtuukin jo tämän vuoden aikana.
Uskonnollisia tilaisuuksia tarjolla niitä haluaville perheille iltaisin ja viikonloppuisin, joten evl kirkon jäsenten uskonnonvapaus ei vaarannu.
Uskonnonvapauden tulisi toteutua kirkon jäsenmääristä riippumatta. Kirkko on kuin painajaismainen hirviö, joka yrittää tunkea kaikki lonkeronsa joka ikiseen paikkaan eloonjäämiskamppailussaan.
Islam-kritiikkiä kehiin myös.
Kyllä, ihmisoikeudet, perusoikeudet ovat yksilön oikeuksia. Tuon prosenttiosuuden laskun ei tarvitsissi merkitä mitään. Uskonnonvapauden tulee toteutua myös Kälviällä, jo nyt,
No näin sen tulisi olla. Lisäksi, jos valtio suvaitsisi heittäytyä uskontoneutraaliksi, jäsenmäärillä ei olisi väliä. Jokainen uskontokunta kerää itse omat jäsenmaksunsa ja jos joku niistä toteuttaa tai tarjoaa valtiollisia tai kunnallisia palveuita, kilpailutuksen jälkeen, ne tietenkin saavat sitä vastaan korvauksen.
Tämä lienee asia,joka on prioriteetiltaan edelleen korkea, koska uskovaiset eivät hyväksy käytännössä uskonnonvapautta. Itselle tietysti, muttei muille.
Uskonnolliseen painostukseen ei pidä alistua, mutta lastensa vuoksi pelkääviä mukautuvia vanhempia ei pidä syyllistää. Rohkaista kuitenkin voi, parhaimmillaan vertaistuen kautta.
Kirkon sivuilla on olllut ohjeteksti, että kirkon jäsenten velvollisuus on osallistua uskonnolisiin tilaisuuksiin.
Toiset pelkäävät ja toiset eivät. Yhä useammat eivät enää pelkää. Onneksi. Samalla yleinen vastustuskyky uskonnollista painostusta vastaan lisääntyy.
Kannattaa antaa lukioon menevät nuoren erota kirkosta, jotta nuori saa oikeuden valita katsomusaineen pakoliset kurssi ET:n ja uskonnon välillä.
Lukion elokuussa aloittava, joka on peruskoulussa opiskellut uskontoa, kannattaa tutustua yläkoulun Kompassi-oppikirjaan. Hyvä pohja aloittaa ET-kurssit. Vanhempienkin.
Uskonnottomien kotien nuorelle, joka ei mene rippikouluun tai ei olllut viime kesänä rippikoulussa, kannattaa antaa kunnon lahjoja peruskoulun suorittamisesta ja esimakua jo 8. luokan suorittamisesta. Myös syntymäpäivillä lahjoja niin että tuntuu ja on jotain kerrottavaa riparilahjoillaan kerskuville.
Nyt voi kesksutella, että jumalanpalveluksia ei enää ensi lukuvuotenakaan. Hyvin pärjätään ilmn niitä kouluaikana. Illalla ja viikonloppuna halukkaat voivat mennä.
Vaparien tuki muslimisaatiolle pelottaa juutalaisia. Israelin tukemiseksi ulkoministeri Pompeo vieraili pikavisiitillä ja toi Trumpin terveiset Netanjahulle ja sinivalkoisen puolueen johtajalle Gantzille, joka on mukana hallituksessa
Standing alongside Pompeo, Netanyahu said the eight-hour visit is a “testament to the strength of our alliance.” The two said their talks would focus on shared concerns about Iran Sinivalkoiset Huhtasaari ja Hakkarainen söivät solidaarisuudesta Israelille Brysselin kosher- aterian ja muistuttivat maiden yhteisestä pyrkimyksestä, oma kansa ensin
Vapaa-ajattelijat eivät tietenkään tue islamisaatiota, vaan levittävät tiedepohjaista maailmankuvaa, sekularismia ja humanismia. Maallistuminen on mahdollisuus myös maahanmuuttajille.