Sillanpään oli määrä konsertoida yhdessä Maija Hapuojan kanssa useissa kirkoissa ympäri Suomea. Esimerkiksi Lahden Ristinkirkossa Sillanpäällä olisi ollut konsertti 7. joulukuuta. MTV Uutisten tavoittama kirkkoherra Miika Hämäläinen aikoo kuitenkin perua joulukonsertin.
– Tämähän on erittäin surullista. Kyllä me tämä joulukonsertti perutaan, Hämäläinen päättää samalta istumalta.
– Mielestäni Sillanpään olisi pitänyt osoittaa jotakin katumusta jo huumekohun jälkeen, mutta sellaista ei kuitenkaan näkynyt ainakaan julkisuudessa, Hämäläinen jatkaa.
– Tämähän on erittäin surullista. Kyllä me tämä joulukonsertti perutaan, Hämäläinen päättää samalta istumalta.
– Mielestäni Sillanpään olisi pitänyt osoittaa jotakin katumusta jo huumekohun jälkeen, mutta sellaista ei kuitenkaan näkynyt ainakaan julkisuudessa, Hämäläinen jatkaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tämä sama päätös pitäisi jokaisen kirkkoherran tehdä. Ja jos ei tee niin yleisön pitäisi poikotoida noita konsertteja. Se olisi teko jonka jokainen voi tehdä lasten puolesta.
Kyllä. Nyt voi osoittaa joko hyväksyvänsä tai vastustavansa lasten hyväksikäyttöä.
Kuka kehtaa enää näyttää naamaansa Sillanpään konserteissa.
Eikö valtakunnansyyttäjän tulisi kieltää kirkkoa tukemasta lasten hyväksikäyttäjää?
Jokaisen ihmisen pitää ilmoittaa viranomaisille ja tarvittaessa itse mahdollisuuksiensa mukaan yrittää estää lapsiin kohdistuva seksuaalinen väkivalta.
Valitettavasti Raamatussa ei kielletä miestä esimerkiksi yhtymästä pikkutyttöön tai poikaan lähisukulaisuutta lukuunottamatta, onneksi rikoslakimme asettaa sen kuitenkin rangaistavaksi teoksi.
Kenenkään ei tule hyväksyä lapsiin kohdistuvaa seksuaalista väkivaltaa.
Sen sanoo ihmisen järkikin, että jos seksi on tarkoitettu miehen ja vaimon välille niin lapset jätetään rauhaan. Nämä perversiot ovat tulleet vasta "sivistyksen" myötä.
Kaikki asiat ovat olleet tiedossa jo ajat sitten.
Pelkäsikö eroaaltoa, mutta valheessahan kirkko elää ja suojelee rikollisia.
Syyte on nostettu vasta nyt. Tästä paljastuu pedofiilirinki.
Hyvään aikaan tulikin.
Aamen!
Kyllä tästä lapsien huumaamisista on tiedotettu "vale mediassa" jo ajat sitten.
Niitä syytteitä saa oikeusviranomaisilta.
Ylekin kertoi Sillanpään rikoksesta.
Se olikin ihme!
Lappiniemi kerää taas hyvät rahat.
Sillä naisella ei ole omaatuntoa ollenkaan.
Hyvä esimerkki, kaikki kirkkoherrat päätyivät samaan ratkaisuun.