työpaikkaa joihin ei saada tekijöitä.https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006308599.html
Johtuisiko tästä?
https://duunitori.fi/tyoelama/tyonhaku-veeran-tarina
Johtuisiko tästä?
https://duunitori.fi/tyoelama/tyonhaku-veeran-tarina
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Nuo rekrytoijat ja vuokrafirmat sotkevat työmarkkinat. Jos naama ei miellytä niin ei auta ammattitaitokaan. Joku teinityttö päättää pääsetkö edes haastatteluun.
Sellainen johtaja joka ei itse kehtaa kertoa esim palkkaa, käyttää näitä rekryfirmoja tekemässä likaisen työn. Työnantaja joka haluaa todella tekijöitä joutaa varmasti muutaman itsekkin haastattelemaan. Työnhaku on todella tehty hankalaksi. Te-keskusten sivuilla olemattomia työpaikkoja vuokrafirmoihin. Kun ilmoittaa ettei paikkaa olekaan niin otetaan pois sivulta. Seuraavalla viikolla eri työntrokausfirma alkaa ilmoitteleman samaa paikkaa. Harakka nyt olis hopealusikan paikka panna kuriin nuo vuokrafirmat.
Ei saada? Ensinnäkin osa on avoinna vain muodon vuoksi, koska säännöt määrää niin. Paikan saaja on jo tiedossa ja päätetty, saattaa olla firman nykyinen työntekijä, joka vaihtaa nimikkeeltä toiselle.
Ja loput sitten sellaista 'hyödyllistä työtä' kuin verkostomarkkinointia tai puhelinmyyntiä, ehkä kiertävää markkinointia... JOISSA EI OLE MITÄÄN JÄRKEÄ KENENKÄÄN MUUN KUIN HUIJARIYRITTÄJÄN KANNALTA, TYÖNTEKIJÄ EI SAA MITÄÄN.
Välistä vetävät vuokrafirmat ovat syöpä, joka pitäisi leikata hemmettiin.
Vuokratyövoimafirmojen työpaikat eivät ole oikeita työpaikkoja. Ne kerää vain nimirekisteriä, jotta voivat sanoa olevansa tuhansien henkilöstön firma.
Meitäkin rekrytoitiin työtehtäviin joita on tarjolla 50 päivää vuodessa. Mutta ei haitannut rekrytoijaa. Nimiä vaan keräsi innolla ja henkilötietoja.
Suosittelen välttämään rekryfirmoja viimeiseen asti.
Mullekin on kolme eri työnantaajaa soittanut että olis töitä.
Palkaa he eivät kerro .
Pitäisi tula paikalle koulu t ukseen viikoksi on jotain myyntityötä jossa saa palkaa kos hankkii muille asiakkaita.
Aika kliranhommaa ja takuupalkkaakaan ei k errota.
Joku imurikauppias , sähkön my y ntiä ja. Yksi. On. Verisure ilmoitus asentajaksi mutta onkin myyntiä.
Hei minäkin ilmoitan vapaan työpaikan.
Tehtävän olisi toimia sijoitus neuvojana.
Palkkaa saa bonuksena .
Peruspalkkaa on mutta en tiedä paljonko se on.
Hakijan pitää itse sijoittaa alkupääoma ja toimia omana yrityäjänä.
Minä kerään vaan voiton.
Hakemukseen autoton työhistoria 20 vuoden ajalta.
Kumma kun hakijoita ei ole ollut vaikka työttömiä on 50 0001
On niin helppoa nostaa vaan työttömyyskoravausta.
Yritystukikin on sosiaalietuutta
Yritystukiloinen
550 000 työttömän Suomessa työvoimapula? No ottakaa sitten 500 000 000 ihmisen Etan ja EU:n yhteiseltä työmarkkina-alueelta ..ai juu niin, mutta tehän ette haluneetkaan maksaa työstä palkkaa joten aasialaista halpatyövoimaa pitäisi saada jolle maksetaan 2,90€/tunnilta ja veronmaksajien kustantama sosiaaliturva toimii palkan jatkeena. Voitot heille (omistajat), kulut meille (veronmaksajat).
Toinen iso palkkaryhmä on 9 €/pv (reilut kolme tuntia á 2,90 €/h).
Kuinka iso osa noista 50 000:sta avoimesta työpaikasta on TES:n ehdoilla?
Melkoinen osa avoimista paikoista on provisiopalkkaisia joihin on vaikea saada pysyvää työntekijää. Jos olet intohimoinen lehtien puhelinmyyntikaupustelija, voi tällaisella työllä ehkä päästä siedettäviin ansioihin.
Siinä työssä opettelevat äärimmäisen kylmän tietokonemaisen puhetavan joka ei edes kuuntele asiakasta. Järkyttävää että nuorten pitää opetella koneiksi jotta saavat työtä.
Median on vihdoin syytä luetella ne työpaikat, missä ei ole tekijöitä. Mitkä työt jäävät kokonaan tekemättä työntekijöiden puuttumisen takia? Jos ja kun media ei vastaa uutisistaan, se menettää uskottavuutensa. Minun silmissäni uskottavutta ei ole ollut enää vuosikymmeniin, mutta kukapa julkisen sanan neuvoston hyväveli-Suomessa moiseen puuttuisi.
Koko valtamedia on oikeisto-omisteista ja kokoomuksen, EK:n, Suomen yrittäjien ja suurpääoman juoksupoikia.
Nyt ne työpaikat esiin, muutoin valehtelua. Palkkatiedot myös ja työn kesto.
Ek:lla haaveena kiinalaiset työmarkkinat.
Työntekijät asuvat firman asunnoissa joista peritään vuokra, tavarat pitää ostaa firman kaupasta ja syödä firman ruokalassa.
Palkkaa sen verran etteivät jää velkaa työnantajille. Mutta sen verran kuitenkin ettei tarvitse Kelalta tai sossusta elantoa hakea. Pitävät siis itse huolen työntekijöistään eivätkä laita yhteiselle kukkarolle.
työn vuokra välitys yritykset tekevät käytännössä työstä sirpaloituja suhteita huonoimilla työ ehdolla ilman ammattiliittojen seurauksia niin halpis duunit yleistyy valmiiksi matala palkka aloilla mediassa tiedotetaan aiheesta sitten työ voima pulasta,
No olisko vika Työnvälityksessä ja muuttoavustusten käsittelyssä ja summissa. Kyllä tuki-, ja avustusrahaa ja asuntoja löytyy maahantunkeutuville pakoloisille ja elintasosurffareille miljardi kaupalla. Että silleen.
No olipas taas ”informatiivinen” nollauutinen toiki! :/
Taattua ilta*aska laatua!
IS:n Taloussanomat on samanlainen kokoomuksen propagandaosasto kuin Verkkouutiset ja Kauppalehti.
IS:stä tullut suurpääoman ja uusliberalismin Lennu-sylikoira, joka räksyttää isäntänsä polvella propagandaa. Hyi hitto.
Koska IS on esim. uutisoinut edes jotain positiivista Antti Rinteestä, SDP:stä, Rinteen hallituksesta, AY-liikkeestä tai SAK:sta, enpä muista yhtään juttua. Mustamaalaamiskampanja sitäkin kovempaa.
Rekryfirmojen työpaikat ihmeellisiä, työkkärin haku ilmoituksessa ei sanota missäpäin suomea työpaikka on ja mitä se työ pitää sisällään eli työtehtävät.
Sanotaan vaan että tule haastatteluun niin sitten voidaan sanoa työpaikan osoite,
täysin hämäperäistä touhua.
Olen muutaman kerran ollut näissä haastatteluissa ja saman tien sanonut kiitti ja moi.... rehellisyyttä peliin arvoisat työnantajat !!!
Ei anna häiritä kun irtautuu työelämästä kokonaan loisimaan kusipäiden piikkiin. Sitä se tahtotila työelämän polkemista ja muusta kiusaamisesta teettää.
Juuri niin.
"Älä mieti, mitä pitäisi tehdä (hakea töitä), vaan minkä voisit jättää tekemättä (hakematta)."
(Masanobu Hukuoka)
Vahingonkorvauksia ei muuten tule, niin se on sitten tehtävä pidemmässä juoksussa paljon kalliimmaksi yhteiskunnalle.
Tietysti pitääkin olla jatkuvasti n. 50 000 avointa työpaikkaa, mihis ihmiset työllistyisivät jos ei olis avoimia työpaikkoja. Tarvitaan myös työvoimareservi koska mistäpä näihin avoimiin työpaikkoihin muuten saataisiin tekijöitä.
Huvittavaa oli kun viimemmäksi toitotettiin "työnantajien suulla", ettei ole tekijöitä. Olikohan siinä toimittajalle sattunut moka kun vihdoin saatiin vahvistus, että näin todella on oikein nimellä ja naamalla ja kappas, puhelinmyyntifirman omistaja maanitteli kun ei löydy riittävästi sopivia osaajia, heh. Itse olen kuullut, ettei näissä puhelinmyyntifirmoissa pärjää kuin yksi kymmenestä ja sekin taloudellisesti huonosti.
Olisikohan kuitenkin kyse juurikin siitä, että avoimet työpaikat ja yrittäjät jotka eivät löydä HYVIÄ tekijöitä tai ylipäänsä tekijöitä, eivät halua maksaa asiallista palkkaa?
-----"Olisikohan kuitenkin kyse juurikin siitä, että avoimet työpaikat ja yrittäjät jotka eivät löydä HYVIÄ tekijöitä tai ylipäänsä tekijöitä, eivät halua maksaa asiallista palkkaa?"-----
Vastauksena kysymykseesi:
---->>>Ne voi maksaa asiallista palkkaa saavutustesi mukaan. Jos et mitään myy et ole palkkaasikaan ansainnut.<<<<----
Aivan,+jos+työ+on+puhelinmyyntiä,+tuote+joko+kallis+tai+kenelle+vaan+tarpeeton,+ainoa+syy,+että+asiakas+ostaa+on,+ettei+kehtaa+sanoa+myyjälle+EI+ja+ostamalla+pääseen+hankalasta+tilanteesta+eroon,+niin+silloin+todella+voi+olla+vaikea+löytää+riittävästi,+riittävän+moraalittomia+myyjiä+remmiin.
Normaali+myyntityö+on+perustasolla+sitä,+että+asiakas+tulee+myymälään,+kysyy+tarvittaessa+myyjältä+jotain+tai+sitten+ei+ja+joko+ostaa+tai+ei+osta+tuotteita.+Olennainen+ero+tässä+on,+että+asiakkaalla+on+tarve+ja+hän+on+aloitteellinen+myynti-/ostotapahtumassa.+Toki+tässäkin+tapauksessa+eroa+on+(ainakin+joskus)+hyvällä+ja+tavallisella+myyjällä+(joita+on+n.+9-10:stä).+Silti+molemmat+tekevät+kauppaa,+hoitavat+hommansa+ja+ansaitsevat+siitä+palkkansa.
Itsellä+on+liittymässä+puhelinmyyntikielto+joka+ei+valitettavasti+toimi+kovinkaan+hyvin+mutta+joka+tapauksessa,+en+halua,+että+kukaan+soittelee+minulle+kaupatakseen+jotain+mitä+lähes+100%+todennäköisyydellä+en+tarvitse.+Otan+kyllä+itse+yhtyttä+tarpeen+mukaan.
Erään tutkimuksen mukaan naiset ovat parempia autoilijoita kuin miehet.
Kuka noihin valheellisiin propaganda juttuihin enää uskoo tänä päivänä.
Tässä on varmaan kyse siitä samasta kuin, että vanhukset, kitkarenkailla ajavat, vanhoilla autoilla ajavat, ajavat keskimääräistä vähemmän kolareita. Kuten myös se, että talvella kolareiden ja liikenneonnettomuuksien määrä lähes puolittuu.
Jos sitten puhutaan ajoneuvon hallinnasta, miehet on ylivoimaisia. Kyse on pääosin puhtaasti biologinen. Mies hallitse paremmin avaruudellisen hahmottamisen, esim. auton peruuttaminen on miehelle luontaisempaa kuten myös auton hahmottaminen suhteessa tiehen ja muihin tiellä liikkujiin.
monessa tapauksessa työn hakeminen on vaikeapaa kuin tise työ, kaikki kun piti helponpaa netti aika kaudella,
Suomennan:
50 000 työhalutonta peppulia.
Töihin saadaan jos halutaan. Mutta peppulin käännyttäminen on kovin kallista. Helpollahan näistä ei työläisiä tule. Pitääkö meidän maksaa tästä kilahtaneesta seurakunnasta? Eikö olisi parempi jauhaa ne ihmisen koiran, josta on hyötyäkin, ruoaksi?
Päätyisivät loppupeleissä nuokin vajakit hyödyttämään ihmisiä.
Ei muuta kuin massia tiskiin sitten, vai mikä siinä on? Toisena vaihtoehtona olen aloittannut loisimisen yli 20 vuotta ennen eläkeikää vaikka loppuun asti jos ei riittävästi tule ja sillä selvä.
Massamme ei ole pulaa työntekijöistä, vaan palkanmaksajista ja mahdollisuudesta muuttaa toiselle paikkakunnalle.
Muutto on hyvin suuri este, jos omistaa kiinteistön tai asunnon rivi- tai kerrostalosta. Pienillä paikkakunnilla ja nykyisin hieman suuremmillakin ei löydy ostajaa jos haluaisi myydä.
Näillä minimipalkoilla, joita useimmiten halutaan maksaa, ei voi ylläpitää kahta asuntoa vaikka toinen olisikin vuokra-asunto. Ja minimi palkalla ei voi elää ja maksaa vuokraa kasvavilla paikkakunnilla.
Tää järisyttävä uutinen kuuluu kategoriaan ylen husuilut.Jos työstä maksettaisiin edes sen verran,että sillä tulisi toimeen ilman evättäviä sossuhakemuksia luulisin jengin olevan töissä.Nää uussuomalaiset joita tänne roudataan ja "työllistetään" saavat euron händyyn ja veronmaksajat maksavat tukityöllistyneille loput.Hei me tienataan tällä vai mitä stupido ja käteinen meinas unohtua arvopohja-antti sorry.
Kuulin tutultani että tarvittiin rakennuksille asentajia. Otin yhteyttä TE toimiston sivuilla esiintyviin "työpaikan" tarjoajiin. Suurin osa ei vastannut meiliin eikä puhelimeen. Yksi joka vastasi, sanoi olevansa "työpaikkojen ketjutuksen" VIIMEINEN LENKKI, joten ei ole varaa ottaa töihin sellaista joka laskuttaa tehtyjä työtunteja tai urakkaa laskun mukaan.
Mitä tästä opimme?
Työpaikkoja pidetään avoimina jostakin muusta syystä kuin siitä syystä, että joku työ olisi tarve todellisuudessa tehdä. (=Rakentaa loppuun rakennuksilla mitä siellä on kesken.)
Tosiasiallisesti haiskahti siltä, että halusivat kerätä jotain "tekijöiden reserviä" mutta siten että myyvät työn omaan piikkiinsä, ja maksavat "tekijälle" 9€/päivä.
Ilmoitin laskutushinnakseni 49,90/tunti ALV, ja kilomertit matkalaskujen mukaan.
Sulkivat kaikki heti suunsa, eikä näköjään niitä keskeneräisiä rakennuskohteita sitten tosiasiallisesti edes ole olemassakaan.
Näillä verukkeilla kai halutaan vastaanottaa lisää "pakolaisia", kun on tätä "työvoimapulaakin".
😁TÄMÄ MAA JA VALTIONHALLINTO ON YKSI SUURI VITSI!😁
Onneksi ei ole tarvinnut koskaan olla TE toimiston luukuilla työntekijäpuolella. Olen aikoinani ollut kyllä työnantajapuolella.
Jos köyhyystutkijan vakansseja on vailla tekijää, ilmoittaudun olevani käytettävissä.
Nimimerkki
Kokemusta on
VC:
Osaan lukea, kirjoittaa ja laskea luikuria. Hallitsen myös suomenkielen ja olen hyvin kotoutunut. Nälkä on meidän suvussa geneettispohjainen erityispiirre. Lisäksi olen jo kolmannessa polvessa poikamies.
No se on täytetty pätevällä ja sopivalla henkilöllä.
Pitäisi olla kunnallisvalittajien ammatti, siihen kaikki olivat päteviä.
Nykyään kysytään kaiken maailman epäolennaisuuksia mihin tahansa tavaliseenkin työpaikkaan. Mitä työnantaja tekee linkedin osoitteella jos kerran cv pitää lähettää muutenkin? Eikö työtä voida tarjota helpomminkin? Jos tuöntekijöitä tarvitaan niin miksei heitä palkata? Mitä hyötyä sirkuksesta työnhaussa on? Ei mitään vaikeuttaa vain koko hommaa.
Ylen uutisen mukaan noista työpaikoista 32000 on "vaikeasti täytettäviä". Eli oikeasti työpaikkoja onkin vain noin 16000 kpl.
https://yle.fi/uutiset/3-11070020
Vaikeasti täytettävä tarkoittaa että työn vaarallisuus tai vaativuus ei vastaa siitä maksettavaa palkkaa tai että työnantaja yrittää provikkapalkalla (myyntityö) siirtää yrittäjyyteen liittyvää riskiä työntekijöilleen.
Maksakaa työstä palkkaa niin kyllä siihen hakijoita löytyy. Maahanmuuttoa halutaan lisätä siksi että siten saadaan palkkatasoa poljettua alaspäin. Siivoojina, postin yöjakelijoina monin paikoin ulkomaalaisia...
"Maksakaa työstä palkkaa niin kyllä siihen hakijoita löytyy."
Annat vaikutelman että tulet työpaikallesi istumaan aikaasi, etkä tule saamaan mitään aikaiseksi tunneillesi.
Siispä kysymys sinulle: MISTÄ RAHAT?
Mistä siis rahat palkkaasi kun et saa mitään aikaiseksi?
Syöpä nimeltä Kokoomus ja sen valtaisa etäpesäke EK ovat se mätä mikä yhteiskuntaa tuhoaa. Avoimien työpaikkojen valtava määrä on pelkkää teatteria jonka avulla yritetään saada rajaton määrä ulkolaista halpatyövoimaa, miknä avulla AY-liike yritetään nujertaa ja työväestön palkat polkea suohon.
Jokainen Kokoomuksen äänestäjä on syöpäsolu tuhoamassa Äiti-Suomea.
En minä kokoomuslainen ole, mutta silti kiinnostaa tuo vasureiden aivoittelu "taivaasta putoavasta", itsekseen muodostuvasta tulosta yrityksille, joista tuloista sitten voi maksaa sitä "ruhtinaallista" palkkaa.
Kuka tekee ne rahat sinne yritykseen? Vassari valittaa koko ajan kun ei SAA rittävästi sitä palkkaa, kun kysymyksen pitäisi olla "MIKSI YRITYS SAA MINUN TYÖNI TEKEMISESTÄ LASKUTETTAVAA".
Kenen muun vassari kuvittelee tekevän sen laskutuksen, kun vassari on palkattu sitä laskutusta aikaansaamaan?
Kuvitteleeko vassari että yrityksen omistaja ottaa velkaa kontolleen jotta velkarahalla maksaa vassarille oleskelemisesta TESin mukaista "palkkaa"?
Kusettavat halpatyövoiman "puutteella"...
Valtion, eli meidän kaikkien yhteinen omaisuutemme on yksityistetty näille pelleille.
Nää pellet siinä takana on helppo tsekata, katsokaapas huviksenne..