1978 Galactica ja globalistit

Anonyymi

Mielenkiintoista miten yleinen käsitys hyvästä ja pahasta tekee täyskäännöksen 40 vuodessa valtavirtatelevisioviihteessä. Katsoin tässä dvd paketista äsken yhden jakson (baltarin pako) jossa Kolonnian johtaja Adama ja Itäliittouman johtaja keskustelee luonnon laeista. Itäliittouman porukka on jaksossa vankeudessa nationalistien tuhoamisesta, ja heidän johtaja perustelee sitä luonnon laiksi, jossa kaikki elolliset jakautuu saaliiksi ja salistajiksi, voittajiksi ja häviäjiksi. Sitten jaksossa on myös toinen ulottuvuus jossa "Neuvosto" on syrjäyttänyt tilapäisesti vallasta Adaman, ja ei salli minkäänlaista sotilaallista asennetta vankeja kohtaan (jotka ovat jaksossa Baltar, robotti - cylonien johtaja, Itäliittouman johtaja miehistöineen ja aavikkomiehet jotka ovat murhasta tuomittuna) ja uhkaa viedä oikeuteen perämiehen jos edes ilmaantuu vankien siirron aikana laskeutumisalueelle.
Sitten meillä on tässä ajassa 2019 valtavirtamediaviihde/ valtavirtapolitiikka menossa jossa Nationalistit ovat median ja Eliitin vihollisia...

Ei tarvitse ihmetellä miksi Suomen televisiokanavilla ei ole ainoatakaan kertaa näytetty näitä jaksoja uusintana, eikä takuulla tulla näyttämäänkään. Liikaa EU vastaista politiikkaa.
Globalistit ovat Galactican katsojille tämän ajan itäliittouma, ja Nationalistit edustavat sitä hyvää joka yrittää selviytyä huolimatta vihollisista.

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomattu. Galacticaa pitäisi ehtiä kaupoista. Onneksi on koko uuden sarjan viimeinen tuotantokausi dvdnä. Jännä päätös.

      Mitä tulee tähän muuhun globaaliin politiikkaan, B5 on kyllä paras sarja. Kertoo kaiken maailmasta ja propagandasta hyvinkin paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      7920
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      678
      4982
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3254
    4. 56
      1428
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      25
      1422
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      102
      1349
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1347
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      167
      1249
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      55
      1003
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      28
      903
    Aihe