Onko aromaterapia syntiä?

Anonyymi

Tietääkö joku mktä/millaista on aromaterapia ja kuuluuko siihen esim. joitain pakanallisia uskomuksia?

9

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on uskontoihin verrattavaa kusetusta, jonka tarkoitus on viedä tyhmiltä rahat.

      • Anonyymi

        Lähinnä mietin, onko syntiä ostaa shampoopullo, jossa lukee "Aromaterapia".


      • Anonyymi

        Wikipedian mukaan "Aromaterapia on eteeristen kasviöljyjen ja -uutteiden käyttöä sairauksien hoitoon sekä terveyden tukemiseen ja hyvinvoinnin ylläpitämiseen. Aromiterapia on luontaislääkintää, ja sitä käytetään etupäässä kokonaisvaltaisena hoitomuotona, ei vain yksittäisten vaivojen hoitoon. Aromaterapiaa käytetään myös joidenkin muiden hoitomuotojen tukihoitona." Yleensä aromaterapiaa käytetään hengitystiesairausten hoitoon, esimerkinsi astmaatikoille lääkärit ovat jopa ihan suositelleet aromaterapisia hoitoja kuten höyryhengitystä. Se on todella tehokasta kun mm. tarvitaan poistaa ylimääräistä limaa keuhkoita tai avata hengitystiehyet. Lisäksi aromit rentouttaa ja laskee stressitasoa joten siinä saa samalla edullista spahoitoa itsehoitona, tämäntakia itse myös juon usein aromaattista teetä.


    • Anonyymi

      Matt.13:12. 25:29. Mark.4:25 Sillä sille jolla on, annetaan; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mitä hänellä on. Luuk.8:18 Katsokaat siis, miten kuulette; sillä sille, jolla on, annetaan, mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, minkä hän luulee itsellään olevan. Luuk.19:26 Minä sanon teille: jokaiselle, jolla on, annetaan; mutta jolla ei ole, siltä otetaan pois sekin, mikä hänellä on.

    • Anonyymi

      Room.14:23 Biblia (1776) Mutta joka siitä epäilee ja kuitenkin syö, se on kadotettu; sillä hän ei syönyt uskossa, mutta kaikki, mitä ei uskossa ole, se on synti.

    • Anonyymi

      Toisilla on liiankin herkkä omatunto ja siksi epäilee vähän kaikkea helposti synnilliseksi...

    • Anonyymi

      bisneshumpuuki ja synti ovat eri asioita, koita nyt se tajuta.

    • Anonyymi

      Vieläkö joku polttaa Aromaa?
      Luulin että sätkien teko on jo loppunut.

    • Anonyymi

      Yrteistä yms. kasveista uutettujen aromaattisten öljyjen vaikutus terveyteen on ikivanhaa tietoa. Monet nykyiset lääkkeet perustuvat edelleen yrteistä ja kasveista uutettuihin aineksiin. Esim. sydänlääkkeenä käytetty Ukonhatusta saatava digitalis ja monet muut.

      Aromaattisia öljyjä käytetään sekä suoraan hengitettynä että parfyymeissä. Suurin osa tietää, että esim. piparminttu tai eucalyptus auttavat tukkoiseen nenään ja laventelin tuoksu rentouttaa. Ennen vanhaan puutarhoissa oli rauhoittumisnurkka, johon oli istutettu laventelia. Tiesittekö, että Madagaskarin vanilja maksaa yli 600 dollaria kilo, eli enemmän kuin hopea. Sitäkin käytetään sekä parfyymeissä että mausteena.

      Nykyajan ihminen on valitettavan vieraantunut luonnosta. Ja sellaista ajatteluakin voi esiintyä, että se mitä kemian teollisuus puskee on hyvää, mutta se mikä tulee luonnosta on pakanallista. Vaikka Jumala itse loi luonnon ja kemisti saattaa olla pakana.:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      338
      7058
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      298
      6578
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5776
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      179
      5220
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4023
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      284
      4001
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3589
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3308
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3293
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3227
    Aihe