Saatana ei hallitse JT, mutta kylläkin tätä palstaa!
Johanneksen kirjeestä Raamatusta luemme kolmeen otteeseen, että Herra Jeesus Kristus kutsui Saatanaa “tämän maailman hallitsijaksi”
Johanneksen kirjeestä Raamatusta luemme kolmeen otteeseen, että Herra Jeesus Kristus kutsui Saatanaa “tämän maailman hallitsijaksi”
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ai sie luet aikuisten satukirjaa, saakos kysyä miksi?
Miltä tuntuu juosta satujen perässä, sitähän sinä teet.
Ainoa fakta on Raamatun sana tässä maailmassa, tavoittele jatkossa sitä.
Mielenkiintoista kyllä, Matteus, Markus ja Luukas eivät kerro Jeesuksen käyttäneen tällaista nimitystä. Kuulostaa siltä, että taustalla oli Johanneksen evankeliumin kirjoittajan omintakeinen teologia. Samoin hänen kerronnassaan juutalaiset ovat pahiksia ja Jeesus käyttää nimitystä "teidän lakinne" (Joh. 10:34), mitä juutalainen Jeesus ei olisi laista ikinä käyttänyt.
Juutalaise3t ovat hieman hakoteillä, mutta Jumala pelastaa heidät lupauksensa mukaan.
Ateisteilla ei ole sitä mahdollisuutta.
Jumalattomuus on tuhon tie.
Ihmetyttää, miksi ikuinen onellinen elämä ei kiinnosta.
Se mitä nyt elämme ei ole onnellista, koska joka puolella soditaan, PARATIISISSA EI SODITA, EIKÄ OLE MITÄÄN SAIRAUKSIA
PARATIISISSA EI SODITA, EIKÄ OLE MITÄÄN SAIRAUKSIA
Jos vaikka talvella kaatuisin paratiisissa liukkaalla kelillä ja kallo menisi halki, niin vähän vaikeaa kuvitella että olisin edelleen terve.
"Ihmetyttää, miksi ikuinen onellinen elämä ei kiinnosta."
Älä ihmettele enempää, sillä minä voin kertoa: kaikki eivät usko satuihin.
Maailman hallitsija/ruhtinas nimitys, vaikka sitä ei muissa evankeliumeissa käytetäkään, se on sopusoinnussa niiden opetuksen kanssa. Esim. muissa evankeliumeissa Saatana tarjoaa Jeesukselle vastineeksi palvonnasta kaikkia maailman valtakuntia. Kyseisen nimityksen käyttäminen on siis perusteltua.
Jos kaikilla olisi kaikki hyvin, niin ihminen nyt vaan on sellainen, että aina löytyy jokin harmistuksen aihe.
Paratiisissakin voi olla yhdelle liian kuuma, toiselle liian ta, kolmannella iho kuivuu, neljäs ei haluaisi syödä pelkkiä kasviksia. seuraava ei haluaisi leijonaa rapsuteltavakseen joka päivä. Yksi saa hikinäppyjä, yksi haluaisi harrastaa avantouintia.
Odotas vaan kun sinne pääset. Ei se niin ihanaa sitten kuitenkaan ole.
Evankeliumeissa on tietty vastakkainasettelu maailman ja Jumalan valtakunnan välillä. Silti "korkein Jumala on hallitsija ihmisten valtakunnassa ja että hän antaa sen kuninkuuden kenelle tahtoo" (Dan. 5:21) ja "Esivalta ei kanna miekkaa turhaan. Se on Jumalan palvelija ja panee täytäntöön väärintekijälle kuuluvan rangaistuksen." (Room. 13:4).
Maailma kuhisee demoneja !
Isällä, Jumalalla, Kaikkivaltiaalla on melkoinen luottamus siis saatanaa kohtaan. Tuo, että hän on tämän maailman HALLITSIJA tekee hänestä Jumalan valtakunnan kuninkaan. Jeesuksessa Kristuksessa Jumala tekikin sovinnon itsensä ja pahan kanssa niin, että kaikki pahat saivat armon. Saatana itse sanoi Jeesukselle: Minulle on annettu kaikki maailman valtakunnat ja niiden loisto hallintaani eli Jumalan valtakunta ja annan niiden hallinnan kenelle tahdon. Eli Saatana on siis kaikkien esivaltojenkin pää ja päällikkö.
Tavallaan on sääli, että Jumalalla ei ole ketään sen parempaa henkilöä asettaa noihin tehtäviin. Ilmeisesti hän ei Kristukseenkaan lopulta tarpeeksi luottanut tai toisaalta ehkä Kristuksella on suurempia tehtäviä kuin hallita Jumalan valtakuntaa.
Jumala antaa mahdollisuuden valita puolensa, nyt
Valinta siis tehdään Saatanan hallitseman Jumalan valtakunnan ja Kristuksen hallitseman Herran päivän eli tuhatvuotisen valtakunnan välillä. Joka uskoo Herran päivään uskoo kuolevansa ja ruumiinsa nousevan ylös muistohaudasta. Mutta on monia profetioita, jotka koskevat Herran päivää sanoen: Älkää odottako sitä päivää sillä se on synkeyden ja pimeyden päivä.
Jumalan valtakunta alkaa täydellä teholla 2028 jKr, jolloin on kulunut Aika, kaksi aikaa ja puoli aikaa vuoden 313 jKr annetusta Milanon ediktistä. Hyvin monet pitävät Jumalan valtakuntaa tänä päivänä parempana ratkaisuna kuin uskoa Herran päivään. Herran päivän odotetaan yleisesti menevän plörinäksi, vaan ei Jumalan valtakunnan.
Jumalan valtakunta 2028 jKr eteenpäin......
Herran päivä noin 3000-4000 jKr Saatanan kahlitsemisen ja Ruumiin ylösnousun jälkeen.
Mutta eikös sitä ennen pitäisi olla 7 vuoden vaivan aika?
Minun laskemani on hieman toiset. Tulen laskuissani vuoteen 2029. kevääseen.
Mutta nämähän ovat vain arvailuja.
Kirjoitit;
Jumalan valtakunta alkaa täydellä teholla 2028 jKr, jolloin on kulunut Aika, kaksi aikaa ja puoli aikaa vuoden 313 jKr annetusta Milanon ediktistä.
- - - - -
Ennustelu ei pidä paikkaansa. Raamattuun on jo edeltä kirjoitettu lopun ajoista. Jos asettelemme aikoja hänen tulolleen, se on kuin tarttuisi kiinni kuivaan oljenkorteen.
1 Tess.5. 1) Mutta aikakausista ja määrähetkistä ei teille, veljet, ole tarvis kirjoittaa
2) sillä itse te varsin hyvin tiedätte, että Herran päivä tulee niinkuin varas yöllä, (yllättäen, äkkiarvaanmatta)
3) Kun he sanovat " Nyt on rauha, ei hätää mitään " silloin yllättää heidät yhtäkkiä turmio, niinkuin synnytyskipu raskaan vaimon, eivätkä he pääse pakoon.
Eikö kuvanne tätä aikaa jota elämme.
Jeesuksen tulon päivästä ei tiedä kukaan, vain Isä yksin. Matt. 24. 42) Valvokaa siis,
sillä ette tiedä, minä päivänä teidän Herranne tulee. 43) Mutta se tietäkää: jos perheenisäntä tietäisi, millä yövartiolla varas tulee, totta hän valvoisi , eikä sallisi taloonsa murtauduttavan. 44) Sen tähden olkaa tekin valmiit, sillä sinä hetkenä, jona ette luule, Ihmisen Poika tulee.
Otetaan Jeesuksen sanoista vaari. Ajan merkit puhuvat.
Enid Blyton oli erittäin tuottelias lastenkirjailija, joka julkaisi uransa aikana kaikkiaan 762 kirjaa. Hänen teoksiaan on myyty yli 600 miljoonaa kappaletta ja niitä on käännetty 90 kielelle. Suomalaiset tuntevat Blytonin parhaiten hänen Viisikko-sarjastaan, jossa kaksi tyttöä, kaksi poikaa ja heidän koiransa joutuvat huimiin seikkailuihin. Mukana on aina herkulliset eväät ja paljon inkivääriolutta.
Joo ja Kalle Päätalo.
Pieniä ovat tuikut jouluvaloiksi, meidän Vartiotorniamme on jo myyty 600 000 miljardia kappaletta tähän mennessä, ja tahti senkun vain kiihtyy ja se on käännetty kaikille tunnetuille kielille, myös heprea mukaanlukien. Terv. Ylikierrosvalvoja.
Onko Vartiotorni maksullinen julkaisu, sitä en ole tiennytkään. Uutta valoa !
Tuo on kyllä varmaa valetta että Vartiotorni olisi käännetty kaikille tunnetuille kielille. Ylikierrosvalvoja nyt kyllä puhuu vastoin totuutta.
Minkä hajuinen käry läksi kun polttelit vartiotornejasi ennen v. 1980 parhaina uskottuja ?
Ei niitä saa poltella, sinähän olet hassu !
Kyllä kuulemma, vartiotorniseuran johto, omaksumaltaan nimeltä "jehovakanava" on antanut määräyksen että hävittää ne pitäisi.
Niistä muuten on kuulemma saanut uskoa koettelevia näytteitä, valokopioita sellaisista maailmanlopun ennustevuosista, jotka nykyään valtakunnansalilla kielletään täysin, taikka sellaisista vanhoista opeista, joita ei nykyään myönnetä koskaan olleen olemassa.
Tuo "vanhat opit" on periaatteessa haastava.
Tuotannon antaa itseään jehovakanavaksi nimittävä korkein johto (käytännössä täyden karrieerin käyneitä lahkolaisia, jotka lahkon tapojen mukaisesti jääneet kansakoulupohjalle).
Sitten tuo johto kielsi rokotukset.
Sitten ne sallittiin.
Nyt ei myönnetä kieltoa koskaan olleen.
Ja johto ei pelkästään väitä itseään Raamattua noudattavaksi, vaan kehuu olevansa Jehovan kanava.
Turunen on tutkinut rokotuskieltoa lahkon omasta kirjallisuudesta.
Kielto tuli siitä erehdyksestä, että rokotteet valmistettaisiin verestä.
Kieltoa ei poistettu siksi, että virhe olisi huomattu, vaan siksi, että kansainvälinen viisumikäytäntö rupesi vaatimaan hakemuksen liitteeksi rokotustodistuksia.
Turunen kirjoitti turhaan kirjansa JT:sta.
Miksi?
Paljastaa siinä samalla oman raamatunvastaisuutensa.
Turuselta ISO moka!
Raamatuntutkijat on uskonnollinen liike, joka polveutuu yhdysvaltalaisen pastori Charles Taze Russellin opetuksista ja Vartiotorniseurasta. Hänen seuraajansa kutsuivat itseään "raamatuntutkijoiksi". Russelin kuoleman jälkeen 1916 löyhästi organisoitunut liike hajaantui ja siitä tuli muutama pienempi ryhmä. Suurin yksittäinen Russellin Vartiotorniseurasta kehittynyt yhteisö on Jehovan todistajat, joka sitoutuu Russellin jälkeen liikkeen johtoon nousseen Joseph Franklin Rutherfordin edelleen kehittelemään oppiin. http://www.uskonnot.fi/yhteisot/view.php?orgId=776
• http://www.biblestudents.net/
Itä-Euroopassa toimii True Faith Jehovah's Witnesses, joka syntyi rautaesiripun taakse jääneiden Jehovan todistajien pitäydyttyä Rutherfordin aikaisessa opissa
"Internet-ajan jakaantumisiksi". Näistä merkittävin on 2004 perustettu "Herran Todistajat" -liike. Liikkeen perustaja toimi amerikkalainen matemaatikko Gordon Richie, joka erotettiin Jehovan todistajien seurakunnasta vuonna 1996. Ritchien mukaan Jehovan todistajat olivat "ainoa tosi uskonto" vuoteen 2004 asti, kunnes hän perusti oman liikkeensä https://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajista_eriytyneet_liikkeet
Tämän palstan sekoilijat ovat saatanan vaikutuksessa olleet koko ikänsä.
Se kertoo ihmisen yksinkertaisuudesta.
Tyhmyys on jumalattomien ja lahkolaisten peruspiirre.
Tyhmyys on ..""-Juu totta ,minäkin olen Tyhmyydelle vihanen kuin rakkikoira ,.."
-Senhän totesi jo suuri ajattelija , Nummisuutarin Esko , Mutta 7 veljeksen Simeoni meni vielä pidemmälle ; hänhän jopa lensi itsensä Wanhan Kehnon selässä Saapasnahkatornille , ja uskoi tämän esittämän ennustuksen ,
Sitä ei niin vain saa ; ensin pitää juoda hevoskärryllinen Pontikkaa , kuten Simeoni, ..-Tai Esko , joka sai " ,,Siivet selkäänsä ja pyllyynsä pitkän pyrstön , ja kohosi korkeuksiin ylös , "
Mene sinäkin ja tee samoin ,
Tämän maailman hallitsija...hmmm! Totta, mutta on meillä Suomessa ainakin tilastojen mukaan maailman onnellisin kansa. Miksiköhän. Kuinka pitkään?
Suomen kansa on täynnä ihmisiä, jotka ovat kärsivällisiä, oikeamielisiä ja maltillisia. Jotenkin tuntuu siltä, että meillä on kuitenkin optimismia, että hyvyys ja laupeus ovat myös läsnä kansakuntamme isien ja äitien ja päättäjienkin sydämissä. Että hyvät kristilliset , oikeudentunto, arvot ja elämänasenteet eivät ole vielä kadonneet meiltä.
Onneksi näin on. Masennusta ja vääryyttäkin olemme varmasti kokeneet ja meillä olisi oikeutta myös katkeruuteen elämässämme monilla, mutta luottamus hyvän johdatukseen lopulta antaa meille toivoa elämäämme.
Jotkut ulkomaalaiset ovat nauraneet kun ovat kuulleet suomalaisten onnen kriteeriksi, että "kyllä tästä selvitään". Ja niin se todella onkin. Elämä kantaa ja jokaiselle koviakin kokeneelle on edessä päin myös onnen ja menestymisen hetkiä. Kenenkään ei kannata lannistua, vaan luottaa toisiin suomalaisiin. On vuorenvarmaa, että täältä löytyy valtaosaltaan sydämensivistynyttä ja hyväntahtoista porukkaa.
Selväjärkisyys ja rationalismi ei sulje pois hyviä arvoja ja Jumalan kunnioitusta. Loppujen lopuksi kun olemme toisiamme kohtaan armollisia ja anteeksi antavaisia, saamme runsaasti iloa elämäämme.
Onhan se lopulta niinkin, että vaikka kukaan meistä ei kaikkien mittapuiden mukaan yllä korkeimpia rimoja ylittämään Sergei Bupkan tavoi, me kuitenkin olemme sitä varten, että teemme myös toistemme elämästä onnellisemman ja elämisen arvoisen.
Vaikka itsekin arvostelen välillä sananvapauden nimissä tätä maata, rakastan kuitenkin armasta kotimaata ja arvostan ja kunnioitan sen jokaista ihmistä niin kuin hän on Jumalan kuvaksi luotu.
Niin, ponnistelkaamme yhdessä saadaksemme Guinnessin kirjaan maailmanennätyksen tämän vaarallisen lahkon supistamisessa ja romahduttamisessa.
Yksi hyvä tapa on toimittaa valokopioita niistä vanhemmista vartiotorneista, maailmanlopun ennustevuosien kohdalta, sellaisista vanhoista opeista, joiden olemassaolon on vartiotorni jo neuvonut kiistämään, kun rokotuskielto, ja toimittakaamme niitä todistajain postiluukkuihin, punaviivan voi vetää kopion ydinkohdan alle.
Jos Luojaa ei olisi ollut, niin elämän olisi täytynyt alkaa ITSESTÄÄN SATTUMALTA.
Tätä juuri saatana tuputtaa lahkolaisille ja palstan ateisteille
Tai sitten taustalla on prosessi, jota ei vielä kunnolla tunneta. Mutta miksi "itsestään sattumalta" olisi mielestäsi huonompi selitys kuin paimentolaisten jumala?
Jumala on todellinen päätepiste ihmiskunnan Jumalan etsinnälle. Jumala on paljastanut itsensä ennustusten jumalana, joka voi kertoa kaiken alusta loppuun saakka
Ainakin Raamatun jumalan ennustukset ovat menneet pieleen. Ehkä jumalan kannattaisi harrastaa itsensä paljastamista vähän vähemmän, kun ei tuon paremmin osu?