Taas on Boris vauhdissa kun jupuleita on sorrettu: Inkerinmaan nuoret natsit on laitettu Salomonin tuomiolle.
Suomen ja Saksan aseveljeyteen toisessa maailmansodassa kuuluu myös tarina inkeriläispataljoonasta, Er.P 6, jonka kaikkia vaiheita ei ole tutkittu kunnolla.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cca34667-57c8-4d54-b7f5-bc8c4cf4291b
Suomen ja Saksan aseveljeyteen toisessa maailmansodassa kuuluu myös tarina inkeriläispataljoonasta, Er.P 6, jonka kaikkia vaiheita ei ole tutkittu kunnolla.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cca34667-57c8-4d54-b7f5-bc8c4cf4291b
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hans Metzger taitaa olla eri Metzger kuin tämä Saksan lehdistöavustaja sota-ajan Suomessa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hans_Metzger
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cca34667-57c8-4d54-b7f5-bc8c4cf4291b
"Tenkun sotapäiväkirjan merkintöjen mukaan pataljoonan esikunnan ja komppanian toimistojen henkilökunta oli melkein kokonaan saksalaista. Korkeassa tehtävässä oli ainoastaan pataljoonan tulkkina toiminut saksalaissyntyinen sotavirkailija Hans Metzger, joka sai Suomen kansalaisuuden."
Boris on ihan täpinöissään luullessaan löytäneensä natsin kaiman...
Otava sensuroi kekkospelossaan Mtzgerin muistelmatkin ja taisipa estää 3. osan julkaisun kokonaan. Siis omalta osaltaan!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hans_Metzger
"Kustantaja Otava joka halusi turvata pääsynsä Urho Kekkosen arkistoon myöntyi vaatimuksiin ja Metzgerin teos ilmestyi syksyllä 1986 huomattavasti supistuneena eikä hän myöskään julkaissut suunnittelemaansa kolmatta osaa muistelmilleen"
Valehtelua taas koko artikkeli. Muka käsky todistaisi ideologisen tuhoamissodan. Kuitenkin käskyssä puhuttiin vain partisaanien ja epäilyksenalaisten tappamisesta. Partisaaneja ei otettu vangeiksi, koska he olivat kv. oikeuden näkökulmasta desantteja, jotka sai ampua ilman mitään muodollisuuksia. Suomessa kaikki desantit ammuttiin myös. Päiväkirjojen piti paljastaa raakuus. Kuitenkaan mitään ei paljastettu artikkelissa. Pikemminkin se, kuinka murhiin syyllistyneet inkeriläiset oli teloitettu.
Kyseessä on röyhkeä valheartikkelim, joka yritti mustata myös saksalaisten palveluksessa olleita muiden kansojen jäseniä
En sitten tiedä, onko Hitler tuollaisen käskyn antanut. Voi hyvin ollakin ja Himmlerkin yhdessä yhteydessä oli antanut ohjeet myös partisaanien perheiden ottamisesta repressaaleihin mukaan. Tämä ei ollut mitään ihmeelistä, sillä partisaanit käyttivät säännöllisesti naisia ja lapsia sotatoimiin ja vakoiluun. Kyse oli vain sotatoimien kobentam,isesta tai valtuuksien antamisesta siihen. Partisaanien raakuus tähänkin syynä.
Ainiin, tuosta äskeisestä jäi pois se, että siinä nimenomaan kuvattiin yhtä "kostoiskua". Sis kyse oli ilmeisesti normaalista ja jopa kv. sotalakien mukaisesta rankaisutoimesta patisaneja tukenutta väestöä kohtaan
"Kyseessä on röyhkeä valheartikkelim, joka yritti mustata myös saksalaisten palveluksessa olleita muiden kansojen jäseniä"
Mitä muuta olisit voinut odottaa jupulilta?