Yksityiset seurakunnat

Voiko sellaksia ylipäätään perustaa ja jos voi niin eikö se ole enemmänkin silloinjärjestö tai yritystoimintaa jonka tarkoitus on palvella sen yksityisen toiminimen intressejä? Ja onko sellaista sallittua perustaa jos nyt edes on tarpeeksi paljon rahaa sellaisen perustamiseen? Yksityisistä kirkoista ja kappeleista olen kyllä sen sijaan kuulut joiden kiinteistöt ja toiminta on niitä kontrolloivan omistaja organisaation kuten esim kartanon hallinnassa.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

”Voiko sellaksia ylipäätään perustaa ja jos voi niin eikö se ole enemmänkin silloinjärjestö tai yritystoimintaa jonka tarkoitus on palvella sen yksityisen toiminimen intressejä?!”

Valtaosa ns. vapaista suunnista toimii yhdistyksen muodossa. Olet nyt sekoittanut pari asiaa. Toiminimen perustaminen on yritystoimintaa, muta yhdistyksen perustaminen kansalaistoimintaa.

Yhdistys on siksi hyvä perustaa, että siitä tulee oikeustoimikelpoinen. Uskonnollinen yhdyskunta rekisteröidään omaan reksiteriin (näitä on suomessa 136 yhdyskuntaa ja 345 seurakuntaa) ja tämän jälkeen voi tehdä erilaisia oikeustoimia kuten sopimuksia, omistaa vaikka rakennuksia, hallita rahaliikennettä jne. Ellei näin tehdä, silloin kaikki pitäisi hoitaa jonkun henkilön kautta yksityisesti.

Yhdistys yleensä hankkii varoja järjestämällä jotain tilaisuuksia, myymällä jotain, ottamalla vastaan jäsenmaksuja ja lahjoituksia. Yhdistykset yleensä toimivat voittoa tuottamattomalla tavalla, etteivät joudu maksamaan esim. veroja tai hakemaan erillisiä lupia.

Yhdistyksen voi perustaa kolme täysi-ikäistä, eikä siihen tarvita mitään erityisiä varoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Voiko sellaksia ylipäätään perustaa ja jos voi niin eikö se ole enemmänkin silloinjärjestö tai yritystoimintaa jonka tarkoitus on palvella sen yksityisen toiminimen intressejä? Ja onko sellaista sallittua perustaa jos nyt edes on tarpeeksi paljon rahaa sellaisen perustamiseen? Yksityisistä kirkoista ja kappeleista olen kyllä sen sijaan kuulut joiden kiinteistöt ja toiminta on niitä kontrolloivan omistaja organisaation kuten esim kartanon hallinnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu