https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kasittamatonta-vakivaltaa-kahdelle-nuorelle-tuomio-murhan-yrityksesta-paan-paalla-pompittiin-uhri-menetti-kykynsa-kavella/7629202#gs.gub61q
Kyllä oli sairas temppu näiltä kahdelta Romaanilta.
Joutuvat maksamaan korvauksia, joita eivät koskaan tule maksamaan.
Pääsevät vankilaan istumaan.
Kyllä oli sairas temppu näiltä kahdelta Romaanilta.
Joutuvat maksamaan korvauksia, joita eivät koskaan tule maksamaan.
Pääsevät vankilaan istumaan.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Romaani on laaja proosamuotoinen, sepitteellinen kirjallinen teos. Romaani on 1800-luvulta lähtien ollut kaunokirjallisuuden hallitseva lajityyppi.
Romaani on kirjallisuudenlajeista moniaineksisin ja joustavin – laajuutensa ansiosta siihen on mahdollista sijoittaa monenlaisia tekstiaineksia, henkilöhahmoja, dialogia, kuvausta sekä monimutkaisia juonirakenteita. Länsimaisen kirjallisuuden traditiossa sana romaani (roman) juontaa 1100-luvun Ranskasta, jossa sitä käytettiin alkuaan mistä tahansa kansankielellä eli lingua romanalla kirjoitetusta proosatekstistä.[1]
Romaani eroaa novellista pituutensa ja monimutkaisemman rakenteensa puolesta.
Romanit ovat pohjoisen Intian alueelta joskus vuosien 400–1100 välillä lähtenyt kansa, joka on levittäytynyt eri puolille maapalloa. Kaakkois-Eurooppaan romanit tulivat 1300-luvulla, ja 1400-luvulla heitä alkoi siirtyä Länsi-Eurooppaan ja myöhemmin myös Suomeen. Romanien tarkkaa kokonaismäärää on vaikea arvioida, sillä he eivät aina näy väestönlaskennoissa, mutta Euroopan unionin alueella heitä elää arvioiden mukaan yli 10 miljoonaa ja Amerikassakin noin kaksi miljoonaa.
Romaani= kirja
Romani= mustalainen
Suomessa on pakko käyttää neuvostokieltä jos haluaa kiertää sensuuria. Romaani on tummalainen.
Oliko kyseessä esikoisromaanit kun olivat nuoria?
Niitäpä niitä, ja nyt saivat haluamaansa mainetta yhteisönsä sisällä. Ovat mainemiehiä. Pari vuotta linnaa on meriitti noissa piireissä. Viimeiseksi kerraksi ei tule tämä tapaus jäämään, monia kantasuomalaisia ehtivät vielä vahingoittamaan pahasti, elleivät jopa tappamaan. Ja mitään et asialle voi tehdä paitsi vitsailla täällä, vaikka jonain päivänä kohteena olisi joku sinun rakkaasi.
Ei käsittääkseni ainakaan ensi painos tai esikoisromaani.
Kyllä nämä on täyshulluja mustalaisia. Potkivat päätä miehen ollessa tajuton, ja yksi vielä heittäytyi koko painollaan uhrin pään päälle. Uhri ei näe kunnolla ja opettelee uudelleen kävelemään. Miksei mannet ei muuten tuomittu rasismista, kun uhri oli kantasuomalainen? Täh.
Feministisen doktriinin mukaisesti "valkoiset eivät voi kokea rasismia". Ja feministinen katsantokanta on levinnyt syvälle tämänkin yhteiskunnan rakenteisiin.
Elukkamaista käytöstä.
Realismin kanssa feminismillä hyvin vähän kosketuspintaa. Kerronpa muuten faktan. Valkoihoinen ei voi olla rasisti, koska kaikki rotusyrjintä nykymaailmassa kohdistuu nimenomaan valkoihoisiin ihmisiin.
Vajaaälyisiä.
Nykyinen feminismi on täytty todellisuudesta irtaantunutta utopiaa ja sitä harrastaakin pahimman luokan hemmoteltua ja etuoikeutettua elämää viettäneet kermaperseet.
Romanithan ovat sisäsiittoista väkeä. Tämä näkyy monella tavoin, enimmäkseen heikkolahjaisuutena. Mutta myös sairaalloisena väkivaltaisuutena, kuten tässäkin.
Voi olla näinkin.
Siis kännissäkö nuo noita juttuja tuolla kirjoittelevat?
"Enroth sai teosta 6 vuoden 5 kuukauden ja 10 vuoden tuomion, Vihreäranta 7 vuoden tuomion. Enrothin tuomioon vaikutti tämän aikaisempi tuomio pahoinpitelyrikoksista."
Oletan nyt, että Enroth sai 6v 5kk ja toinen paskaläjä sen 7 vuotta. Noista istunevat sen puolikkaan, tai kaksi kolmas osaa mikäli eivät ole ensikertalaisia.
Halvalla meni taas yksi "kaavon" elämä.
Miksei näitä tutkita viharikoksina? Aina ryöstelevät valkolaisia. Ja joka ikinen viikko ovat muutenkin uutisissa jostain väkivallasta, kusettamisesta tai ryöstelemisestä.
Istuvat 1/3 osan koska ovat alle 21 vuotiaita.
Huoh, VMP. Suomalaisen rikoksen uhrin elämällä ei ole mitään arvoa. Nuokin balihnot pitäisi laittaa pakkotöihin siksi aikaa, että ovat työllään maksaneet korvaukset uhrille ja valtiolle, että olisi edes jokin tolkku tässä maassa.
Sen sijaan nyt istuvat mitättömän tuomionsa ja nauravat päälle - kyllä, ei "kaajeen" henki ja terveys merkitse näille mitään. "Kaajeen" tehtävä on vain elättää ja toimia lampaina susien saalistaessa niistä elantonsa.
Kuten vielä sanottu, ei takuulla jäänyt viimeiseksi kerraksi kun kuulimme näistä sankareista.
Koska rikokset tehty alle 21 vuotiaina istuvat vain kolmasosan tuomioista.
Mustalaiset itse käyttää toisistansa nimitystä mustalaiset. Jos joku mustalaismies alkaisi äijäporukassa puhua 'romaneista' niin sehän naurettaisiin porukasta pellolle.
Nuo eivät edes ole mitään roomalaisia, italialaistaustaisia, romaneja taustaltaan.
Romani on täysin typerä ja huonosti perusteltavissa oleva, valkolaisten keksimä sievistelynimitys muistalaisille.
Toisaalt: Eks toi Romanian kieli o just löhimpänä sit antiikkista latinaa kaikista nykykielistä? Et kait ne sit sinne hilpas noi antiikin roomalaiset jossai vaihees?
Törkeää ja typerää väkivaltaa mustalaisnuorukaisilta. Mutta.. miksi 1961 syntynyt mies alkaa pelaamaan biljardia velaksi mustalaisten nuorten kanssa? Ja jos välttämättä haluaa pelata velaksi, pitäisi se häviämänsä raha olla heti sujauttaa häviön jälkeen toiselle?
Itse en tosin lähtis mustalaisten kans ollenkaan biljardia pelaamaan.
Oli varmaan joku feministien ja valtamedian aivopesemä hyväntahtoinen raukka. Suomalainen media suoltaa suuren kaliiberin paskaa ja sen seurauksena vielä herran vuonna 2020 tulee löytymään sinisilmäisiä suomalaisia, joita ****** saattavat huijata, ryöstellä, pahoinpidellä ja tappaa.
Tyhmä hyväntahtoisuus TAPPAA.
Romanien kanssa ei pidä ruveta millenkään.
Kukaan normaali ihminen ei ole mustalaisten kanssa missään tekemisissä. Siis vapaa-aikanaan, monet joutuvat työssään heidän kanssaan tekemisiin kuten poliisit, vanginvartijat, ulosottomiehet, haastemiehet, syyttäjät, tuomarit, sosiaalityöntekijät jne.
Sitä minäkin, että miten kirjat pahoinpitelee? :D
Sittenpä senkin ihmeen saat tietoosi jos joku lähimmäisesi tapaa nämä tyypit jossain vapaalla.
Jos ne on rikosromaaneita?
Ei ainakaan esikoisteos tai ensi painos.
Oli hyvä sydäminen tavallinen Suomalainen, joka halusi luottaa että mustalaiset ovat rehtejä.
Kapakasta aika harvoin löytää itselleen kunnollisia kavereita.
Kaikki kusettaa toisiaan, niin ukot kuin akat.
Päälle tulee vielä eri pigmentin omaavat :(
Ihan tavan tyyppejä kapakissakin majailee, tietysti kaikenlainen paskasakki on usein yliedustettuna noissa. Suomalainen kun ei saisi enää ylikorrektiuden edessä käyttää maalaisjärkeä niin tämä siitä on lopputuloksena.
Ei muuta kuin vaikka tietokirjoilla vastapalloon.
Maalaisjärjen ja normaalin oikeuskäsityksen julistaminen on nykyään rasismia.
Nuo elukat istuvat vain kolmasosan tuomiostaan eli todella vähällä pääsevät. Näin siksi koska olivat alle 21 vuotiaita kun rikoksen tekivät.
20 vuotta päivästä päivään olisi oikea tuomio.
Taitaa jäädä istuminen vajaaseen 2 vuoteen jos siihenkään. Eikä romanille ole kauhea paikka (joutua) päästä vankilaan, siellä saa täys ylöspidon, siellä on romanikavereita, saa punteilla kunnon hyväksi ja siellä saa tarvittaessa huumeita tai lääkkeitä, siellä voi leikkiä uskovaista ja käydä kirkossakin. Ja omaiset pääsee kattomaan. Ei tuollainen ole mikään rangaistus romanille.
Naapurimaassa venäjällä on vähän toinen meininki kun saa linnatuomion.
Kaksi vuotta vankilassa murhan yrityksestä, se on uhrin pilkkaamista!
No naapurimaassa on vähän toinen meininki myös niillä jotka saa sen tuomion.
Eivät ole ihan eilisen teeren poikia.
Nämä ovat juuri sitä porukkaa joka "kunnioittaa vanhuksia". Tosin usein pääsevät uutisiin nimenomaan kunnioittamisen tarkoittaessa pahoinpitelemistä, ryöstämistä ja tappamista.
Minkäänlaista kunnioittamista muuta kuin suvun omaa potkimisjärjestystä kohtaan ei ole olemassa. Sitä kuvastaa sekin, että parikymmentä kertaa uhriaan puukottanut romani selittää täysin vakavalla naamalla, ettei ole tehnyt henkirikosta: "Mie vain vähän tuikannnu. Muutama kertaa. Kuolemisen hää tek kyllä aivan ite".
Sitten vielä mustalaiset ihmettelevät kun heitä vihataan ja halveksitaan!
Aivan syystä tuota porukkaa kaikkialla maailmassa halveksitaan.
Miksi nämä eivät joudu korvaamaan sairaalahoitoja, kuntoutusta ja ansionmenetyksiä aiheuttamastaan vammasta? Miksi teon kustannukset sosialisoidaan veronmaksajille?
Näytä mulle tusina palkkatyössä olevia ja veronsa maksavia mustalaisia niin mä lupaan äänestää sua Paaviksi.
No meni työhalut
https://www.riemurasia.net/kuva/Mustalaiset/89648
Niitä vain ei ole muistettu kunnolla kotouttaa.
400 vuotta on liian lyhyt aika, ja siksi ne ovat jämähtäneet sisäsiittoisiksi retardeiksi. Aivan samoin tulee käymään musulmaanien kanssa.
VOisiko nuo molemmat yllämainitut kunnianarvoisat ryhmät alkaa asuttaa jotain tiettyä aluetta helsingissä niin tietäisi missä kannattaa käydä baarissa.
Muutenkin he sopisivat keskenään varsin hyvin yhteen henkisten toimintojen ja monenlaisen muun ulkoistetunkin puolesta. Luulisin että viihtyvätkin hyvin lähekkäin.
Ne ei vaan opi.
Noi kanttihousuiset elukat pitäs laittaa sinne minne päivänvalo ei ulotu eikä yhteiskunnan täyshoitoon vankilaan. Reilu 500 vuotta sopeutumista ja tässä tulos. Vankeusajan noiden päiden soisi toimivan vapausrangaistusta kärsivän kantaväestön trampoliineina.
Oliko kyseisessä tapauksessa novellit asialla?
Voi olla, että se selviää joskus vielä sinunkin lähimmäisillesi kunhan mainemiehet pääsevät ulos.
Jos kauhuromaani osaisi lukea itseään, siinä näkisi seisovan mustalla präntillä, että 500 vuotta on liian lyhyt aika kauhuromaanin kotoutukseen. Lisäksi roomaaniin on kirjoitettu, että oikeudessa jaettavat tuomiot ovat mielipuolisille täysin riirtämättömiä, sillä niitä ei ole suunniteltu vaarallisten hullujen eliminointiin., joka olisi oikea lähtökohta.
Tuollaisille mustalaispaskoille pitäisi olla kuolemantuomio, toivottavasti joku ottaa oikeuden omin käsiin. Laittaisivat vankilassa kylmäksi, mutta parempi jos ensin kiduttaisivat samalla tavalla.
Onko laillista pitää takapenkillä pesäpallomailaa, johon on hakattu vasaralla nauloja pystyyn? Mielestäni ihmisten pitäisi pystyä puolustautumaan.
Mitä se viritetty pesari siellä takapenkillä auttaa kun mustalainen iskee kääntöveitsen pankkiautomaatilla kylkiluittesi väliin?
No ei mitenkään, mutta jos näkee kulttuurikohtauksen pankkiautomaatilla, niin voi edes yrittää toimia.
On aivan laillista! Ennenvanhaan kun Suomessa oli miehiä tuollaiset varastelevat mustalaiset itseteossa ripustettiin lähimpään vankkaan puunoksaan kuivalihoiksi variksille ja harakoille!
Kuka on valmis pilaamaan elämänsä jonkun nilkin takia? Jos näkee rikoksen, järkevä ihminen katsoo muualle, muuten olet kohta itse syytteessä.
No eivät ripustaneet ennenvanhaan. "Miehet" kusivat korkeintaan omiin housuihinsa aivan samalla lailla kuin nykyisinkin. Mistäkö tiedän? No siitä että muutenhan noitakaan kahta pahantekijää ei olisi päässyt syntymään.
Suomalaiset ovat aina olleet aivan liian pelkureita ja ymmärtäväisiä rikollisia ja murhamiehiä kohtaan. Myötätuntoisuus on sinänsä hyvä asia, mutta se sinisilmäisyys tulee vielä tuhoamaan tämän maan ja kansakunnan.
Mitä annettavaa tuollaisilla on yhteiskunnalle? Mitä hyötyä on pitää tuota kaksikkoa muonavahvuudessa?
Kertakaikkiaan JÄRKYTTÄVÄ RIKOS.
Minusta se ei riitä että nämä istuvat vankilassa kuten oikeus säätää vaan nämä tyypit eivät ole terveitä päästään kyetäkseen elämään Suomen yhteiskunnassa ilman kunnon lääkitystä jonka hoitaa vain tässä tapauksessa MIELISAIRAALA joita valtiolla on rikollisille.
Kyllä, vankimielisairaalaan nämä kuuluisivat, määrittelemättömäksi ajaksi.
Pistäkää aloitusta jakoon muualle Suomeen.
Liian pienet tuomiot noista rikoksista suomessa pitää tosiaan saada tuomiot nousemaan tuollainen 10v molemmille ilman alennuksia vähintään ja tämä riippumatta minkä rotuinen tekee.
Pitäisi tulla uusi Aatu hoitamaan homma loppuun.
Aivan. Harmillisesti jäi hommat kesken 40-luvulla. Pari vuotta, kun olisi saanut lisäaikaa niin meillä ei olisi ongelmaa näistä kulmahousuista. Muutenkin asiat olisi Euroopassa paremmalla mallilla, jos olisi saatu olla osa Valtakuntaa.
Mihin nää joutavat pieksijät voi karkoittaa?
Vieressä oli uutinen, miten äijä tunkeutui asuntoon ja pieksi lapset.
Täysin turhaa kärsimystä ja väkivaltaa.
Rakennetaanko vankilasaari tällaiselle materiaalille?
Ja ei näin, noi tuomiot on naurettavia! Vankilasaarelle kun pääsee, minimi on 10 vuotta.
Voisiko joku katsoa paikan?
Kelluva vai kiinteä saari?
Tässä linkki.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/aidin-kauhunhetket-vantaalla-lasten-isa-tunki-asuntoon-ja-potkaisi-13-vuotiasta-poikaa-paahan-niin-etta-tama-alkoi-oksennella-pieksi-myos-omaa-vauvaansa-pidellytta-naista/7624828#gs.hpz5py
Onko aloituksessa mainittua tekoa tutkittu rasistisena tekona?
Molemmat täysin turhia ja miten vankila vaikuttaa tekijöihin?
Sama koskee siirtolaisten tuomaan rikollisuuteen, täysin turha taakkaa.
"Rangaistusta alentavana otettiinkin huomioon kaksi miehelle aiemmin langetettua tuomiota."
Kertoo kaiken tarpeellisen tästä sairaasta oikeuslaitoksesta.
Paljousalennus on kyllä huvittava ilmiö. Olivatko tekijät tässä kaaleita?
Niinpä valkonaamoilla on aina rasistista mutta muilla ei, vaikka totuus useimmiten päinvastoin.
"Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen" On edelleen hyvä elokuva,siinä näytetään mitä käy kun ei opi...
Valitettavasti kaikkia jätteitä ei ehditty siivoamaan toisen maailmansodan aikana...
Niin, valitettavasti Suomessa ei ehditty aloittaa koko siivousurakkaa. Toivottavasti uusi suursiivous lähivuosina hoitaisi tämän ongelman.
Sellaista ei koskaan enää tule, ihmiset ovat pehmenneet aivan liiaksi. Toivoa ei enää ole sen suhteen.
Kun ongelmat kasvaa tarpeeksi suureksi...
Rikollista elämäntapaa rahoitetaan julkisin varoin.
Tämä taitaa olla mielisairaiden eläkeläisten fiksuinta toimintaa mihin pystyvät.
Enroth sai teosta 6 vuoden 5 kuukauden ja 10 vuoden tuomion, Vihreäranta 7 vuoden tuomion. Enrothin tuomioon vaikutti tämän aikaisempi tuomio pahoinpitelyrikoksista.
Joku virhe tuossa, osaako joku suomentaa...10 vuotta
Suunnilleen saman verran saivat kuin Pasilan kiskoille tönijä, mikä ei mene normaalin ihmisen oikeustajuun millään tavalla!
Sairas maa! Sairas oikeuslaitos!
Tuohon voi lisätä myös sairas poliittinen poliisi.