1. Raamattu puhuu useita kertoja Jerusalemin piirityksestä ja miten se tullaan hävittämään. Jerusalemin piiritys tapahtui vuonna 70 jolloin roomalaiset hävittivät sekä kaupungin että siellä sijainneen temppelin.
2. Raamatussa on useita geografisia virheitä, esimerkiksi Johannes väittää että Jerusalem sijaitsi Galileassa Tiberiaan järven rannalla ja saman virheen Markus tekee Sidonin ja Tyroksen kaupunkien kanssa.
3. Raamattu mainitsee Nasaret -nimisen kaupungin jota väitetään myös Jeesuksen synnyinpaikaksi, arkeologit ovat kuitenkin kiistatta todistaneet että kaupunki perustettiin vasta 200-luvun lopulla.
4. Raamattu puhuu useitakertoja synagogista. Synaogalaitosta ei kuitenkaan ollut olemassa ennen 300-luvun loppua, vanhimmat todisteet ja maininnat synagogista kokouspaikkoina on nimittäin vasta varhais byzantilaiselta ajalta.
Useita todisteita siitä että Raamatun kirjat on keisari Konstantinus suuren kirjoittamia
13
331
Vastaukset
- Anonyymi
Rooman keisarit nousi kuoltuaan taivaaseen.
- Anonyymi
Ja keisari Konstantinus Suuri, joka määräsi kristinuskolle kolminaisuusopin v. 325 julistettiin viimeisenä keisarina myös Jumalaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja keisari Konstantinus Suuri, joka määräsi kristinuskolle kolminaisuusopin v. 325 julistettiin viimeisenä keisarina myös Jumalaksi.
Apoteoosi
Entä avioliitto.
Raamattu puhuu siitä, vaikka ne tulivat alueelle yli 700 vuotta Raamatun tekemisen jälkeen.
Raamattu on bluffia.- Anonyymi
Raamattu puhuu myös naimisiin menemisestä, mutta eikö naimisiin meno eli häät valkoisineen häämekkoineen ja näyttävine hääkakkuineen ole juurikin brittimonarkian matkimista? Ja nimen omaan kuningatar Viktorian häiden matkimista? Siksi vähän outoa että Raamatussa puhutaan jostain sellaisesta mitä ei ollut siihenaikaan ainakaan vielä ainakaan 1800 vuoteen.
Jerusalemin piiritys on tapahtunut lukuisia kertoja: https://fi.wikipedia.org/wiki/Jerusalemin_piiritys
Varhaisimmat synagogaan viittaavat löydäkset ajoittuvat vuosisadalle 300 eaa: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_synagogues- Anonyymi
Niin, ongelma on vaan, etten usko noita väitteitäsi.
- Anonyymi
Yksikään väite ei pidä paikkaansa.
1. Raamattu puhuu useita kertoja Jerusalemin piirityksestä ja miten se tullaan hävittämään. Kyse on profetioista.
2. Raamatussa ei ole useita geografisia virheitä. Aloittajan tulkinta perustuu vanhentuneisiin tietoihin.
3. Raamattu mainitsee Nasaret -nimisen kaupungin ja se oli Jeesuksen kotikaupunki. Tästä ovat yhtä mieltä kaikki teologit.
4. Raamattu puhuu useitakertoja synagogista. Synaogalaitos oli olemassa vuosisatoja ennen 300-luvun loppua, uusimman nykytutkimuksen mukaan.- Anonyymi
Raamattu ei ole todeiste vaan väite. Arkeologit tekevät kyllä kovaatyötä ja etsivät todisteita, mutta arkeologinen löytö ja tutkimus yksi kerrallaan kumoaa joka kerta aina kimpunllisen raamatun perättömiä väitteitä paikkaansa pitämättöminä satuiluina.
- Anonyymi
Linkistä voit kuunnella kauniilla äänellä luettua ääniRaamattua:
http://Jeesus-on-Herra.com/uusi-testamentti-aanikirja/ "Israelilaiset arkeologit ovat löytäneet Nasaretista asumuksen jäännökset, jotka ovat peräisin Jeesuksen ajalta. Uuden testamentin mukaan vanha Nasaret oli Joosefin ja Marian kotikaupunki."
https://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/nasaretista-loytyi-jeesuksen-aikainen-asumus/253152/Eikös laitalahkolaiset ole juuri tätä painottaneet, että Rooman keisarit, Konstantinus etunenässä väärensivät koko kristinopin tunnistamattomaksi ja sen jälkeen ei enää ole ollut kristinoppia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2686658Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2206217Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai385643Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1514968Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi293774Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953719Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313445HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333133Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan43123Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3322785