Medioitten äärioikeistolaisuus on iso ongelma Suomessa

Anonyymi

Yleisradio mainostelee veropakolaisyrityksiä, verovaroilla ja ihastelee mm. "Kiinan tiedostavia kuluttujia", jotka ostelevat suomalaisten veropakolaisyrityksien, verojenkierrolla tekemiä tuotteita.

Lasten päivänä Yle tempaisi, näyttämällä kuvaa "Madagaskarin hymyilevistä koululapsista", samaan aikaan, kun lapsia käytetään siellä kaivoksilla orjatyövoimana, Usa:n ahneiden rahoittamiseksi.

Ilta-Sanomat estää keskusteluissaan sanan- ja mielipiteidenvapauksia, kaikilta jotka ovat eri mieltä, kuin IS:n äärioikeisto-intoiset toimittajat ja veropakolaismedian omistajat.

Älkää sanoko, etteikö medioilla olisi vaikutusta, myös lakkoihin Suomessa. Veropakolaisyrityksiä ei pidä enää rahoittaa verovaroilla, eikä laittomilla pakkomaksuilla.

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinnostaisi tietää, millä perusteella medialupia myönnetään, tai annetaan vuosikymmeniksi ilman, että esim. JSN puuttuu niiden sisältöön mitenkään, saati tarkistaisi täyttävätkö enää niille asetettuja, puolueettomia tiedonvälityksen ehtoja, tai muitakaan kriteereitä.

      Olisi aika uusien tiedonvälitystahojen, nousta tekemään aitoa tiedonvälitystä, aidosti puolueettomasti, ja älykkäästi.

    • Anonyymi

      Suomen äärioikeisto on persussuomalaiset, joka on oikeistosta eli kokoomuksesta oikealla.

    • Anonyymi

      Kotitehtävä: Mitkä puolueet on myyny eniten kansallisomaisuuttamme mainitsemillesi yrityksille?

    • Anonyymi

      Persut = Kokoomus, sama puolue jaettuna kahdeksi. Samat veroparatiisisijoittajat äärioikealla.

      Kotitehtävä: vain yrityksien vero-yhteiskunta- ja luontovastuulla, on merkitystä oikeusvaltion ja demokratian kanssa.

      Se mitkä puolueet ovat myyneet ja mitä, on sitten toinen asia, mutta epäolennainen ydinasioitten suhteen, kun valta on ajautunut YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄÄN, on aika tarkistaa yrityksien verovastuut ja lakkauttaa vakuutuskuoririkollisuus.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Missä se tiedotusvälineitten puolueettomuus on, kun kaikki mediat täynnänsä, äärioikeiston vakuutuskuoririkollisten valivalia ?

    • Anonyymi

      Suomi putkakuolemien kärkimaa EU:ssa, poliisien äärioikeistolaisuus on iso ongelma demokratian ja oikeusvaltio-periaatteen, kansalaisten oikeuksien ja yhdenvertaisuuden suhteen.

      https://trepo.tuni.fi/handle/10024/97699

      Esim. isoimpien talousrikosten, veroparatiisivuotojen- ja vastikkeettomien yritystukien rikostutkintoja ei ole, johtuen osin siitä, että poliiseja, ja/tai entisiä poliiseja, on niissä vastikkeettomien, verojenkiertoon menevien yritystukien saajissa, joita eduskunnan yksipuoluejärjestelmä / BF-äärioikeiston veroparatiisi-ekstremistien järjestö, korruptoidulta eduskunnalta saivat.

    • Anonyymi

      Maailmassa mitataan vuosittain lehditönvapautta "toimittajat ilman rajoja" järjestön toimesta.
      Suomi on kakkossijalla Norjan jälkeen 180 maan joukossa.

      Entä isot maat?
      USA 45
      Venäjä 149
      Kiina 177.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      531
      8965
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6170
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5220
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      99
      4361
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1896
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      104
      1412
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe