Norwegean 'laiton korko' .

Anonyymi

Tarjoutui lainaamaan pikalainaa sopukorolla n 6000-8000€
23 %
-kuka ottaa?
Eikös se olekaan 20 rajana

8

812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkokattolakia muutettiin syyskuussa siten, ettei enää käytetä todellista vuosikorkoa (paitsi markkinoinnissa). Lainan nimelliskorko ratkaisee.

    • Anonyymi

      No johan sitä moni otti lainaa muistakin pikavippiyhtiöistäkin vaikka mainoksessakin selvästi sanottiin että todellinen vuosikorko 1600%. Valtaosalle näistä lainojen ottajista on aivan sama onko se korko 10%, 100% vai 10000%, koska he eivät ymmärrä mitä eroa niillä on. Jälkeenpäin sitten kyllä kiukutellaan kuinka on huijattu vaikka itse on saanut ihan rauhassa tutustua kaikkiin ehtoihin ja on ne hyväksynyt.

    • Anonyymi

      "Valtaosalle näistä lainojen ottajista on aivan sama onko se korko 10%, 100% vai 10000%, koska he eivät ymmärrä mitä eroa niillä on."

      Lainan markkinoinnissa pitää edelleenkin käyttää ns. todellista vuosikorkoa, joka on erittäin, erittäin harhaanjohtava lainan hinnan laskutapa. Onneksi itse korkokatto määriteltiin lakimuutoksessa nimelliskoron avulla. Samalla lainan sivukulut rajoitettiin 3,65 prosenttiin vuodessa lainasummasta (enintään kuitenkin 150 euroa vuodessa). Näin lainaajat saavat hyvän käsityksen lainan hinnasta, kun vertailut voi tehdä käytännössä pelkän nimelliskoron perusteella. Todellinen vuosikorkohan riippuu hyvin paljon laina-ajasta ja sen laskutapa on typerästi korkoa korolle. Kahden eri lainan todelliset vuosikorot eivät ole ollenkaan vertailukelpoisia. Laskutavasta riippumatta laina, jossa on korkeampi korko, saattaa olla absoluuttisesti edullisempi. Velan yksikkö on euro, ei prosentti.

      • Anonyymi

        Todellinen vuosikorko ei kylläkään mitenkään riipu laina-ajasta. Se tarkoittaa nimensä mukaisesti vuosikorkoa eli sitä summaa minkä lainapääoma kasvaa korkoa yhdessä vuodessa. Se jatkaa edelleen kasvamistaan samalla prosentilla seuraavana vuotena. Ainoa mikä välissä muuttuu on lyhennysten johdosta tapahtunut lainapääoman pieneneminen.


      • Anonyymi

        Lainasumma esimerkeissä on siis tasan 1000 euroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lainasumma esimerkeissä on siis tasan 1000 euroa.

        Kyllä vaan vaikuttaa. Esitin vastauksessani perustelut ja laskelman, mutta Suomi24:n Utopia-niminen robotti poisti sen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä vaan vaikuttaa. Esitin vastauksessani perustelut ja laskelman, mutta Suomi24:n Utopia-niminen robotti poisti sen.

        Muusikon kaavaa Simmis erikoinen että se on sellainen jokaisen koko kuukauden jälkeen yleensä lainassa koko lisätäänpääomaan ennustaa keinotekoisesti nainen kurkku


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todellinen vuosikorko ei kylläkään mitenkään riipu laina-ajasta. Se tarkoittaa nimensä mukaisesti vuosikorkoa eli sitä summaa minkä lainapääoma kasvaa korkoa yhdessä vuodessa. Se jatkaa edelleen kasvamistaan samalla prosentilla seuraavana vuotena. Ainoa mikä välissä muuttuu on lyhennysten johdosta tapahtunut lainapääoman pieneneminen.

        Puhuin kahden eri lainan hinnan edullisuuden vertaamisesta todellisen vuosikoron avulla.

        "Se tarkoittaa nimensä mukaisesti vuosikorkoa eli sitä summaa minkä lainapääoma kasvaa korkoa yhdessä vuodessa."

        Ei tarkoita. Vain jos laina-aika on tasan vuosi, tuo sanomasi pätee likimäärin.

        Esim. jos laina-aika on kuukausi, todellisen vuosikoron kaava lisää korot pääomaan ja laskee seuraavan kuun koron tällä uudella korotetulla pääomalla. Näin se tekee 11 kertaa eli kunnes vuosi on tullut täyteen. On selvää että tällä laskutavalla vuosikorosta tulee isompi kuin jos laina-aika olisi tasan vuosi (vaikka lainan muut speksit, kuten pääoma ja nimelliskorko, olisivat samat).

        Todellisen vuosikoron kaavaa ei pysty tavallisella funktiolaskimella laskemaan.

        Todellisen vuosikoron vanha suomalaisperäinen kaava oli lainan vertaajalle havainnolisempi, mutta kymmenkunta vuotta sitten siirryttiin käyttämään ties minkä direktiivien takia nykyistä kaavaa, joka löytyy Wikipediastakin: https://fi.wikipedia.org/wiki/Todellinen_vuosikorko .


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe