Hei oien jo vuoxia kärsinyt invalidisoivazta ahdistuneisuudesta ja masennuksesta. Ilman lääkkeitä ei ole ulos asiaa, lhmisten pariin. Vietin melkein vuoden neljän seinän sisällä kun en edes lääkäriin uskaltanut mennä saatikka vastata puhelimeen jne kaikkea pelkäsin. Sitten löysin hyvän psykiatrin joka määräsi minulle asiaan kuuluvat laakkeet ja terapia lähetteen jossa käyn jo nyt kolmatta vuuotta vahhoja llukkoja availemassa. Ongelmani on ettei tämänhetkinen lääkitys minua tarpeeksi auta. Ri vatrrill on ok:2mg koimesti vrk ja lisäksi xanor 1mg1-2tbl1-2krt rk. Xanorista en saa mitään apua kun on niin lyhyt vaikutteinen. Pitäisikö vaiihttar2mg depotiksi? Oletteko kukaan saanut apua! Muuten menee masennukseen liiaiia valdoxan 25mg "2 ketipinoor50mg..yöllä saan näillä nukuttua. Mutta päivät on yhtä helvettia kun ahdistaa. Joulu tulossa vierailuja tiedossa puolin ja toisin, en voi kieltrytyakaan. Olen ihan umpikujassa. Millä te kanssatoverit selviätte? Siis millä laakityksella eteenpäin pärjäätte? Olisin kiitollinen joka kommentista! Enxi vkolla menen lääkärin, osaisin vähän ehdotella ja kysellä eri vaihtoehtoja avuksi.
Olkea lääke
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lääkitys on jokaisen kohdalla yksilöllistä, ja kahta yhteneväistä sairautta tuskin on ahdistuneisuudessa.
Noei olikaan mutta minulla on dianooa myös paniikkihaiirio, ns. Torikammo l. Ihmispelko suurimmissa tilaisuuksissa sekä eril. fobioita liittyen kotoa poistumiseen esim. Olen sranut siis monta eri diagnoosi jotka liittyvät tähän sairauteen. Masennus on oma sairautensa. En oikein. Ymmärtänyt kommenttirsi, oli jopa hyökkäävä vaikka apua samaa kärsiviltä kyselin?? Tottakai lääkitys räätälöidään jokaisen o omien oireiden mukaan mutta kyselinkin tästä kärsivien kokemuksia eri lääkkeistä?
Lyrica on paras lääke ahdistukseen ja paniikkiongelmiin. Vaikuttaa heti eikä viikkojen päästä.
Tiedän että lyrica on tehokas lääke. Ennen tätä nykyistä Lääkärini entinen otti sen minulta heti pois:ei kuulema määrää kellekään ko. .lääkettä, on kuulema niin vaikea vieroittautua. Mutta. Voisihan sitä tältä nykylseltä lääkäriltäni kysyaj. Todella kallis lääke kyllä on. En tiedä oikein muuta vaihtoehtoa. Käytätkö lyrican ohella muuta lääkitystä, vai tuletko sillä yksin toimeen?
Lyrica on hyvä lääke, mutta itsellä tuli hitosti haittavaikutuksia. Vaihdettiin sitten Rivatrilliin, joka myös tosi hyvä lääke ahdistukseen ja paniikkiin, eikä haittavaikutuksia ole käytännössä ollut. Välillä olin kuukauden ilmankin eikä viekkareita juurikaan tullut, mitä nyt ajottain pientä pistelyä sormissa.