Mihin Stalin vei demokratian ?

Suomettunut historiankirjoitus on tehnyt Stalinista demokratian kannattajan ja Suomen johtajista diktatuurin kannattajia.

Stalin kyllä lupasi Jaltalla Itä-Euroopalle demokratian mutta petti lupauksensa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kun tarkastellaan tosiasioita niin Stalinin pyrkimys kaikkialla oli viedä Neuvostoliiton mallista kommunismia.

Äänestä

Myös USA halusi puoli maailmaakommunistiseksi, jotta joskus saataisiin kkoko maailma kommunistiseksi

Äänestä
  • Ei todellakaan! USA vastusti ja torjui kommunismia. Kaikkialla!

    Äänestä

https://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_sotarikokset

Neuvostoliitto oli luvannut Baltian maille ja niin sanotuille itäblokin maille demokraattiset vaalit sodan jälkeen, mutta Neuvostoliitto ei pitänyt kiinni lupauksestaan vaan nosti kommunistit valtaan kaikissa itäisen Euroopan maissa.

Äänestä

Tätä taustaa vasten tuntuu todella oudolta että Suomea on syyllistetty todella rankasti siitä ettemme suostuneet kaikkiin Stalinin 1939-1941 esittämiin vaatimuksiin.

Niillä pyrittiin tekemään Suomesta kommunistimaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomettunut historiankirjoitus on tehnyt Stalinista demokratian kannattajan ja Suomen johtajista diktatuurin kannattajia.

Stalin kyllä lupasi Jaltalla Itä-Euroopalle demokratian mutta petti lupauksensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu