Nyky-Suomessa on erityisesti tuloverotus TURHAA ja väärin. Täysin turhaa on toisten ihmisten ja jättikustannuksia aiheuttavan julkishallinnon elättäminen.
Rahaahan ei nykyään ole käytössä juuri ollenkaan, on vain numeroita tileillämme. Tähän on olemassa ratkaisu, ja se on Oikeus!
Eräänlaisella "vääränlaisella", mutta oikeudenmukaisella kirjanpidolla tämä asia on korjattavissa.
Kun plus- eli tulopuolelle kirjataan (keksittyjä, riittävästi) numeroita ja samat numerot tuloutetaan menopuolelle, saadaan kirjanpito oikein toteutettua. Kun tämä asia (keksityt numerot riittäv. tileillämme) toteutetaan kohtuudella ja hallitusti, vältymme ongelmilta, mm. ihmisten liialliselta riehakoinnilta.
Väitän myös, että tämä uudistus toisi tullessaan myös riittävästi työntekijöitä työelämään, koska jokainenhan haluaa saada rahaa esim. matkustaakseen ulkomaille.
Jäljelle voisi jäädä arvonlisävero (kulutusverona) ja haittavero, sekin pitää ihmiset kurissa eikä liiallinen kulutus riistäydy käsistä. Tarvittaessa joitain muitakin veroja voisi jäädä, mutta tuloverotus ehdottomasti POIS, jotta kenenkään ei tarvitse enää elättää toisia eikä julkishallinnon jättikustannuksia!
On Aatamin aikaista maksaa hirttoveroja, jotka vievät vain kaikilta elämän, enemmän kuin kaiken.
Jos tämä asia, tuloverojen poistaminen käytöstä ei onnistu, on edessämme iso eläkepommi, sillä erittäin suuri osa työntekijöistä ei jaksa enää kauaa töissä, vaan uupuu taakkansa alle ja joutuu pahimmassa tapauksessa ennenaikaisesti eläkkeelle.
Olen tämän nähnyt erittäin paljon sekä yksityissektorilla että julkishallinnon puolella. Verotuksen poistaminen tältä osin on vain Oikeus, kohtuus ja oikein kaikkia kohtaan. Kenenkään EI pidä joutua elättämään esim. yhteiskunnan kustannuksia. Se onnistuu tällä esittämälläni kirjanpidolla ja tilirukkauksilla.
Suomi on kuin hirttoverojen avovankila, jossa ihmisiä käytetään orjatyövoimana täyttämään yhteiskunnan jätti-kirstut ja halut. Kun Valtio ja kunnat hoitavat kohtuullisilla tilirukkauksilla kaikille riittävästi palkkaa ja sos. etuuksia niitä tarvitseville,siirtyy historiaan ihmisten ja kaikkien tahojen elättäminen. Rahat eivät riitä useillakaan edes ruokaan, on tosi väärin vaatia nykyverotusta jatkumaan, kun on olemassa Oikeus! Tilirukkaukset kohtuudella a' la Valtio ja kunnat.
Tuloverotus on TURHAA
1
168
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, siis ihmiset eivät alkaisi riehakoimaan, vaikka iso osa veroista, kuten tulovero poistettaisiin käytöstä. Jotta ihmiset käyttäytyisivät jatkossakin, on syytä jättää mm. arvonlisävero, eläkemaksut ja haittavero. Muuten voisimme luopua noista hirtto veroista.
Nythän jo Valtio ja kunnatkin keksivät niitä numeroita palkansaajiensa ja sos. etuuksien nauttijoiden tileille. Mitä eroa enää siinä on, että noita tilirukkauksia tehtäisiin enemmänkin—jotta jäisi elämään rahaa.
Hävetköön päättäjät ja muut verojen kannattajat ja maksakoot itse sitten—päättäjätkin sekä Valtion ja kuntien työntekijät kerrankin itse veronsa ja palkkansa...mitä me olemme niitä elättämään? Ovat pelkkiä saajia, eivät maksa käytännössä katsoen yhtään mitään verojen kaltaisia: saavat vain vähän vähemmän (kuitenkin paljon) käteensä rahaa. Tämä on Totuus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 686942
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636813Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1485466Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504513En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204109Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53720- 373268
- 303234
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris762792Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402279