Millaisia ovat Jehovan todistajien hautajaisissa pidetyt muistopuheet?
Jehovan todistajien virallisilla nettisivuilla kerrotaan, millaisia Jehovan todistajien hautajaiset ovat. Kuinka hyvin tuo "virallinen" tieto vastaa todellisuutta?
JP Uutiset sai sähköpostissa todellisen kokemuksen Jehovan todistajien hautajaisista ja muistopuheesta. Muistopuhe pidettiin marraskuun lopussa 2019 Vantaalla. Muistopuheen piti Jehovan todistajat uskonnollisen yhdyskunnan puheenjohtaja Jukka Ropponen.
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s1159.html
JT-hautajaiset ja muistopuhe
13
221
Vastaukset
- Anonyymi
Voisiko Jehovan todistajien touhut mennä kouluttamattomuuden ja osaamattomuuden piikkiin? Pari kertaa olen käynyt kirkossa pidetyissä hautajaisissa ja muistan että pappi piti muistotilaisuudessa kauniin puheen jossa nimenomaan muisteltiin kuollutta. Ehkäpä Jehovan todistajat eivät tahallisesti halua loukata, mutta heillä ei ole osaamista tälläiseen.
- Anonyymi
En ymmärrä ollenkaan että omaisille annetaan porttikielto sairaalaan, kuten jutussa mainittiin. Miten se on mahdollista. Ystävät voidaan valita esim vakaumuksen tms perusteella, mutta eihän omaisia saa estää näkemästä sukulaisiaan. Aivan hullua.
- Anonyymi
Hyvin sanottu, kun puhuja oli selkä seinää vasten.
Olen samaa mieltä.
Olen ollut Egyptissä ja siellä näin sfinksejä. Tuli silloin mieleen tämä sama porukka. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin sanottu, kun puhuja oli selkä seinää vasten.
Olen samaa mieltä.
Olen ollut Egyptissä ja siellä näin sfinksejä. Tuli silloin mieleen tämä sama porukka.Kiinnostaisi kovasti tietää ovatko Ropponen ja Palmu oikeasti voideltuja,vai vahingossa
viinilasiin tarttuneet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinnostaisi kovasti tietää ovatko Ropponen ja Palmu oikeasti voideltuja,vai vahingossa
viinilasiin tarttuneet.Ei kukaan voidelluista ole oikeasti voideltu. He vain luulevat niin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinnostaisi kovasti tietää ovatko Ropponen ja Palmu oikeasti voideltuja,vai vahingossa
viinilasiin tarttuneet.Kohta se saadaan tietää kun oikeat voidellut häviävät täältä, näin on ilmoitettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kukaan voidelluista ole oikeasti voideltu. He vain luulevat niin.
Nykyajan " voidellut" ovat lähinnä mielenterveyspotilaita. En nyt tarkoita noita kahta herraa. He tuskin ovat niitä. Voideltuja siis.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyajan " voidellut" ovat lähinnä mielenterveyspotilaita. En nyt tarkoita noita kahta herraa. He tuskin ovat niitä. Voideltuja siis.
Kaikkeen ne ihmiset uskovatkin. Kuvitellaan että ollaan muka joku voideltu, täyttä hölynpölyä. Kukaan ei ole. Jos joku alkaa höpiseen tuollaista, niin lääkityksen nosto.
- Anonyymi
Jehovan todistajiin kuuluneen tätini hautajaisista ei edes ilmoitettu meille lähisukulaisille. Hautajaispuheita emme päässeet kuulemaan. Pidän erittäin törkeänä ja loukkaavana sitä, ettemme päässeet hyvästelemään tätiä. Jälkikäteen olen nähnyt hautausmääräyksen, jonka allekirjoitus vaikuttaa tökeröltä. Epäilen allekirjoitusta väärennökseksi. Todistajana hautajaismääräyksissä on Jehovan todistajapariskunta, jonka toistuvasti tapasin häärimästä tätini asioista.
- Anonyymi
Mitäs toi nyt.
Minun äitini oli jehovan todistaja. Minä entinen jehovantodistaja.
Kun äiti kuoli, eivät he mitään ilmoittaneet hänen kuolemastaan. Siis sisareni.
Uudessatestamentissakin kerrotaan että kristityt surivat kuolleitaan viikon. Uudelleen avioituneita leskiä surtiin kolme päivää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs toi nyt.
Minun äitini oli jehovan todistaja. Minä entinen jehovantodistaja.
Kun äiti kuoli, eivät he mitään ilmoittaneet hänen kuolemastaan. Siis sisareni.
Uudessatestamentissakin kerrotaan että kristityt surivat kuolleitaan viikon. Uudelleen avioituneita leskiä surtiin kolme päivää.Niin surraan ja eronneet naiset jotka menevät uudestaan naimisiin ilman syrjähypyn
jumalallista tunnustamista. Erotetaan seurakunnasta ja aletaan karttaminen,terveisiä vaan korson serakunnan totuuskomissiot.
- Anonyymi
Niihin tuonpuoleisiin siirtymisiin liittyy myös jäämistön jako ja se voi ollakin silmilläpidettävä asia ettei ilmoiteta edes hautajaisista.
On tapauksia, joissa testamentti on ilmennyt väärennökseksi. - Anonyymi
Jos vainaja on ollut eläessään antelias lahjalaatikolle ja jättänyt jälkeensä muhkean testamentin kartanoineen, niin ei meinaa Ropposen ylistyspuheista tulla loppua muistotilaisuudessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."662265Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2302162- 1201468
Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj211232En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711200- 1131120
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102959Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933885
