Isoisäni oli talvisodassa ja kertoi miten Terijoen hallituksen pudottamat lentolehtiset synnyttivät hänessä ja muissa suomalaisissa sotilaissa halun panna tosissaan hanttiin.
Ne olivat niin valheellisia ja loukkaavia.
https://histdoc.net/historia/pic/0011_lentol.jpg
O W Kuusinen synnytti talvisodan hengen
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vasemmistolaiset tutkijat eivät ilmeisesti tunne Kuusista tai häpeävät että ovat häntä ihailleet. Kuten Tuomas Tepora.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mita-on-jo-kliseeksi-muodostunut-talvisodan-henki-nain-kokemusta-rakennettiin-kotirintamalla-sotilaille-kokemus-oli-pahempaa-kuin-helvetti/7641148#gs.juq5vu- Anonyymi
Höhöh ! Bäckmanin kaveri tutkii talvisotaa.
- Anonyymi
Tottahan tuossa kerrotaan. Ei ollut kovin montaa kartanonherraa juoksuhaudoissa.
- Anonyymi
Neuvostoliiton marsalkka ja kaksinkertainen Neuvostoliiton sankari Ivan Konev kertoo muistelmissaan, kuinka Stalin oli hänen kuultensa sanonut, että ”Suomessa on vähemmän asukkaita kuin Leningradissa, ja heidät on helppo siirtää muualle.”
Keskustelu käytiin joitakin aikoja ennen kuin Neuvostoliitto aloitti talvisodan marraskuun viimeisenä päivänä 1939. - Anonyymi
"Tottahan tuossa kerrotaan. "
Joka sana on valetta. - Anonyymi
"Englantilais ranskalainen imperialismi" oli Molotovin ja Stalinin houreita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Englantilais ranskalainen imperialismi" oli Molotovin ja Stalinin houreita.
Sotaa käytiin kansallisesta olemassaolosta kun Suomessa tiedettiin mitä Neuvostoliitto oli tehnyt kymmenilletuhansille suomalaisille.
Vienyt montun reunalle ja ampunut niskaan - Anonyymi
Kartanonherrat matkustivat Ruotsiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Englantilais ranskalainen imperialismi" oli Molotovin ja Stalinin houreita.
Juu ei mitään imperialismia ollut kun molemmilla oli alusmaita ympäri maapallon.
- Anonyymi
Johtui siitä, ettei Suomessa juuri ollut ”kartanonherroja”! Kyllä vitjassa seisoi kok kansa yhtenä miehenä ja se juuri yllätti Stalinin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kartanonherrat matkustivat Ruotsiin.
Kartanonherroilla tuttu ja hyvä taktiikka jo ruotsinvallan ruotulaitoksen ajalta: Laittoivat renkinsä sotaan ja tarkkailivat itse tilannetta Tukholmasta käsin.
- Anonyymi
Suomihan oli vasemmiston mukaan Euroopan köyhin maa ja Venäjä rikkain. Ei siellä Tauben lisäksi kovin montaa voinnut ollakaan. Stalin totesi toki talvisodan jälkipyykissä neukuissa Suomesta, että 'Se on rikas maa'.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Neuvostoliiton marsalkka ja kaksinkertainen Neuvostoliiton sankari Ivan Konev kertoo muistelmissaan, kuinka Stalin oli hänen kuultensa sanonut, että ”Suomessa on vähemmän asukkaita kuin Leningradissa, ja heidät on helppo siirtää muualle.”
Keskustelu käytiin joitakin aikoja ennen kuin Neuvostoliitto aloitti talvisodan marraskuun viimeisenä päivänä 1939.Dimitroville uhosi tappavansa kaikki Suomen suojeluskuntalaiset, vaikka sota aloitettiin pommittamalla entisiä punakaartilaisia Helsingissä ja Viipurissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kartanonherroilla tuttu ja hyvä taktiikka jo ruotsinvallan ruotulaitoksen ajalta: Laittoivat renkinsä sotaan ja tarkkailivat itse tilannetta Tukholmasta käsin.
Mitä nyt jos oikeassa elämässä Väinö Linnan kotipitäjän toisesta kartanosta meni poika talvisodassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tottahan tuossa kerrotaan. "
Joka sana on valetta."Joka sana on valetta."
Ei pelkkä sokea usko auta stallaria ellei ole tietoja sen takana!
Lähde: Antero Raevuori: Hyvästi, Viipuri
Ennen Talvisodan alkua Stalin oli marsalkka Ivan Konevin muistelmien mukaan sanonut: ”Suomalaiset on asutettava muualle, heitä on vähän, heidät on helppo siirtää.” Stalinin ajatukset tiedosti myöhemmin myös kirjailija Alexandr Solzenitsyn teoksessaan Vankileirien saaristo: ”Stalin tunsi vastustamatonta himoa karkottaa koko Suomi Kiinan rajan tuntumaan.” Historioitsija Edvard Radzinskin teksti Stalinin elämänkerrassa on jopa ironista: ”Isäntä oli mestari toteuttamaan suurimittaisia hankkeita. Jos Jumala oli asuttanut suomalaisia väärään paikkaan, hän kyllä korjaisi Jumalan tekemät virheet.”
- Anonyymi
..Stalin oli vieraillut myös SDP:n puoluekokouksissa ja hänelle jäi mieleen Lenin suojelu ja suunnitelma liittää Suomi 1918 Lenin työläisvaltioiden joukkoon. 30-luvulla Neuvostoliitossa poropagoitiin Suomen "lahtarijohtoa" vastaan ja tiedustelupalvelu vakoilijoiden kautta tutki infraa ja itärajan oloja esim. Lappeenrantaan asti. Sosiaalidemokraattien merkitys talvisotaan oli siis merkityksellinen, Stalin kuvitteli, että saa vasemmistosta tukea ja toistaa 1918 tapahtumat. Mannerheim, tuo demareiden pää vihollinen, väisti vasemmiston mahdollisuuden keskustella liikekannallepanosta, Mannerheim toteutti sen" yllättäen ja kutsumatta" ketään neuvottelemaan asiasta. Suomen armeija lähti taisteluun ilman aseita ja ammuksia, SDP oli koko 1930-luvun vastustanut armeijan määrärahoja. Idästä ei tullut SDP:lle muuta kuin pelkkää hyvää...
- Anonyymi
Stalin syytti nimenomaan Väinö Tanneria siitä, etteivät Suomen duunarit kannattaneetkaan neukkuja.
- Anonyymi
Hänen olisi pitänyt Tannerin sijaan syyttää Moskovan suomalaisia kommunistiemigrantteja, jotka vakuuttivat, että Puna-armeija otetaan Suomessa vastaan kukkapuskien kera!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837