Viime viikkoina ns. valtamedioissa, kuten HS, on nähty äärioikeisto-propagandaa ja veroparatiisisijoittajien kova hyökkäys, äänestäjien demokraattisissa vaaleissa valitsemaa, Suomen oikeusvaltion hallitusta vastaan.
Ajojahti ministereitä kohtaan, on ollut kaukana puolueettomasta tiedonvälityksestä. Mistään asiallisesta, saati älykkäästä tiedonvälityksestä, ei todellakaan ole ollut kyse, vaan veroparatiisijoittajien organisoimasta, kovasta politikoinnista medioissa.
https://www.bbc.com/news/world-europe-50615375
Tuossa esimerkki uutisista, joita ei valtamedioissa Suomessa näe.
Aikuiset lukijat näkevät linjan muuttuneen, kun nuori porvaripoika, valittiin HS:n toimituspäälliköksi. Pullisen hätäisen, laskelmoivan ja kovia oikeisto-mielipiteitä laukovan olemuksen, on voinut bongata myös monista Yle:n tv-ohjelmista, missä hän valkoisine tennareineen, pyörähtelee hakemassa vahvistusta, äärioikeisto-populistisille näkemyksilleen.
Aikuisena ihmisenä sitä näkee nuoremmat poikina, tiedä sitten saako sitäkään enää ääneen sanoa, mutta lieneekö sattumaa, että populistiseksi porvaripojaksi sanottu toimituspäällikkö, on yhtäkkiä muuttunutkin "esimieheksi". Kiireisen oloinen itsetehostus, näkyy toimituspäällikön olemuksesta, sen lukijat voivat aistia, tv:n lisäksi, myös HS-uutissivuilta. Pojasta mieheksi, on nykyään lyhyt matka.
HS:n kritisoitu politiikan toimituspäällikkö, muuttui yhdessä yössä "esimieheksi"
8
103
Vastaukset
- Anonyymi
Laiton ex-äärioikeistohallitus, siis se Aktiivileikkaaja kikyttäjä porvarihallitus, jota kukaan ei ollut koskaan, edes äänestänyt, leikkasi Suomen työväestön palkat.
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4178073-vasemmistonaiset-vaatii-naisen-nostamista-palkkakuopasta-kiky-menetykset-korvattava
Esim. Saksassa yli 30%:a paremmat palkat ja sairaus- ja kansaneläkkeet, ilmainen terveydenhoito ja reseptilääkkeet, rikkailla paljon kovempi verotus, mutta näistähän eivät ns. valtamediat Suomessa uutisoi. - Anonyymi
Värjöttelevätkö veroparatiisimafioitten porvarimediat, Kesärannan portilla ? - Hauska veto Rinteeltä, ihan oikein, sen viikkoja jatkuneen ajojahdin ja äärioikeistopolitikoinnin, mitä eräät veroparatiisimediat, ovat harjoittaneet.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16146640/hahaa-rinne-onnistui-vaihtamaan-kokouspaikkaa!!
1 500€/kk MINIMIELÄKKEIKSI - niin äänestämme nykyistä hallitusta, seuraavissakin eduskuntavaaleissa. - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
Kyllä siitä hyvä tulee, kun poliisihallinto aloittaa työnsä eläkeyhtiöiden jättiomaisuuksien, palauttamiseksi Suomeen, niille varattuihin tarkoituksiin, sairaus- ja kansaneläkkeidein korotuksiin ja päivittämiseen 2020-luvulle. - Anonyymi
Suomen kansa NAURAA veroparatiisimafioitten HÖRHÖMEDIOILLE, mutta sitähän eivät itseään täynnä olevat, äärioikeiston porvari"toimittajat" hoksaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
Missä tiedonvälitys Suomesta ? - Sitä ei ole. - Anonyymi
Lehti tekee politiikkaa.... ja mites se journalismin tehtävä?
Politiikan vartijana.
Rosvo mieli valtaa kaiken. Vetääkö noi huumeita vai miten tää joukkoon levivä rosvous leviää?
Suomalaisten sivistys karisi köyhyyteen...
Erikoislääkäreihin on levinnyt sama bisnesmentaliteetti. Ne valehtelee ja tekee kaverilleen leikattavaa materiaalia.
Miten tää siivotaan? Sodan kautta? - Anonyymi
EI täs nyt vasemistolaisnaiset Rähise.iha vaan tavan naiset jot ennenkin työtä tehneet ja SUOMEA ylläpitäneet.nyt vaan PALKAT samalle TASOLLE työmiehelle ja _naiselle.EN tajua onko NAISEN HIKI alempiarvosta.nooh KUKA AKKA enää SYNNYTTÄÄ ku on jo YKSINHUOLTAJA ollu hamaasta maailman kaikkeudesta.ÄLÄ TYRI nyt.mieti ennenku vasta KOMMENTIA teet.mieti.
- Anonyymi
Minne katosi esim. ne Panama jutut?
- Anonyymi
"Viime viikkoina ns. valtamedioissa, kuten HS, on nähty äärioikeisto-propagandaa ja veroparatiisisijoittajien kova hyökkäys, äänestäjien demokraattisissa vaaleissa valitsemaa, Suomen oikeusvaltion hallitusta vastaan."
Työnantajien EK:n kokoomuspamput ja vuorineuvokset panivat tämän suuren shown päälle ja saivat kammettua kovimman duunareiden puolesta toimivan poliitikon Antti Rinteen pois pääministerin paikalta.
Mutta Viisikko-hallitus jatkaa tästä entistäkin vahvempana ja Suomen hienoa tulevaisuuteen suuntaavaa politiikkaa jatketaan oppostion painostuksesta huolimatta.
Kokoomus janoaa hullunlailla valtaa, että saisi käännettyä politiikan oikeistolaiseksi kansan kyykytykseksi ja repiä taas soten-mallin säpäleiksi.
Mutta Viisikko-hallitus on järkevä, eikä varmasti päästä kokoomusta persuja särkemään hyvää yhteistyötään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦535280Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.974131En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v153563- 503211
- 102670
- 222402
- 462267
- 392206
Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä
Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk351967- 641781