Kaikki jotka eivät tiedä mistä puhuvat, ja kaikki jotka tietävät, on syytä katsoa kyseinen videonpätkä. Siinä selitetään yksinkertaisesti mitä ilmastonmuutos on ja mistä se johtuu sekä se mikä on sen suurin yksittäinen vaikuttaja.
Ja kun katsotten tämän pätkän niin ymmärrätte miksi suomalaiset vänkäävät keskenään: Ne puhuvat ihan eri asioista:
https://www.youtube.com/watch?v=4gGjysXxnac
Kannattaa uhrata 11min elämänsä niin säästää tuhansia tuhteja tulevaisuudesta.
Ja kun katsotten tämän pätkän niin ymmärrätte miksi suomalaiset vänkäävät keskenään: Ne puhuvat ihan eri asioista:
https://www.youtube.com/watch?v=4gGjysXxnac
Kannattaa uhrata 11min elämänsä niin säästää tuhansia tuhteja tulevaisuudesta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mielenkiintoinen juttu se "Jupiter kiskaisee aurinkoa itseensä päin" . 😁
Se voisi ehkä sanoa myös niin että aurinko kiskaisee Jupiteria itseensä päin ?
Jos Jupiter oli kaasupallo niin miten sen vetovoima on noin suuri ?
Vai onko teoria kaasustakin jo muuttunut?
Jatkan katselua toiste.
Mutta minun teoriani on yleensä ollut aloituksen värikuvaan ilmastoalueista, liittyvä. Kun tummanvihreän alueen metsiä tuhotaan niin niiden kaavavärityskin teitenkin muuttuu, koska ne eivät enää ole "havumetsävyöhyke" vaan "avohakkuuvyöhyke".
Näin ollen niiden sisältämä kosteus on karannut ja saharan alueelta alkava punainen vyöhyke pääsee vähitellen leviämään pohjoiseen.
Tämä ei tietenkään ole pelkästään vaakatason muutoksista johtuvaa vaan myös pystysuoran ilmakehäkerrosten muutosten aiheittamaa.
Kun ilmakehän kerrokset mahdollisesti muuttuvat sekä lämpötilan että läpäisevyyden suhteen sen sisältämien kemikaalien ja kaasujen muuttuessa. Näin ollen ilmakehän paine ja eristävyys ja kerroksellisuus voivat myös muuttua-tällöin sen kyky sitoa kosteutta muuttuu, sen kyky tasata lämpötiloja muuttuu ja se kokonaisuus myös vaikutttaa siihen että saharan punainen alue leviää pohjoiseen.
Jos ilmakehän kerroksellisuus on muuttunut se saattaa vaikuttaa hurrikaanien syöksyvirtausten voimakkuuteen. Myrskyn silmäke voi olla korkeampi kuin muinoin esim 1950-luvulla. Jos syöksyvirtaus syöksyy 10km korkeudesta onko sen voima suurempi kuin jos se syöksyy 8km korkeudesta?
Jos ilmakehän kaasut ovat erilaiset kuin 1950-luvulla niin vaikuttaako se auringosta tulevan säteilyn laatuun? Onko maanpäälle saapuva valo erilaista, sen aallonpituudet , vahingoittaako se silmiä tai kasveja erilailla kuin ennen , vähentääkö se kasvutehokkuutta?
Surutta suurvallat manibuloi ilmakehää, syöttää sinne miljardeja tonneja kaasuja ja luulee että kaikki pysyy entisellään.
Tämä siis vain omaa mielikuvitusta perustuen tietämykseen normaalista yliopistotason biologiasta ja muusta itsenäisestä opiskelusta.
Huomauttaisin myös että tuollaiset videossa esitetyt värikuvakaavat saattava olla peräisin vaikka 1980-luvulta, jolloin ne eivät suinkaan enää pidä paikkaansa.
Tutkijoilla kun on tapana usein kopioida toistensa tuloksia siis viitata niihin ilman että huomioivat kuinka vanhoja kyseiset tutkimukset ovat?
Sahara saattaa siis olla jo paljon laajempi kuin kaaviossa kuvataan tai havumetsävyöhyke paljon kapeampi tai euroopassa ei ehkä ole metsää enää ollenkaan......