Tierootustilaisuuren piti alkaa klo 15 reikäleipä. Nyt on 15,28.
Kepu petti jälleen
Anonyymi
44<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Veikkaisin, että ilmoittavat ilmiannon noin klo 18.00. Ehtii kohu laantua ja Rinne polttaa loppuun nortti toppansa.
Jatkavat eilen hyvin alkanutta median koijaamislinjaa.
Jep! :P
Suomen ”maailman paras ja vapain” media ei osaa olla ees oikeessa paikassa oikeaan aikaan!? :/ :D
Ollappa Arvo Korsimo, nih loppus hallituksen toilailut helmikuun koppuun mennessä!
Se on puheenjohtajuus velvoitteena, vielä... mutt' sitten.........
koppuun piti olla loppuun :)
tarkoitin eu pj:na olemista, sillä sitähän se on Isot vie ja pienet vikisee. Ehkäpä jonain aikana ymmärrämme toisiamme, kuinka vähän meitä on.
Katri on kunnon diiva, odotuttaa itseään.
Tää nyt kestää taas, koska ”Haribo-hallitus” tilas tilaisuuteen taas kuorma-autolastillisen irtokarkkeja? :) Tiedotustilaisuus alkaa sit ku karkit on mässytty.
Kepussa paljon veemäisiä gyrvänsyyliä, joten en ihmettele asiaa.
Älä valehtele nyt on 16,21
Kepu käyttää perinteisesti Moskovan aikaa.
Tierootustilaisuuren piti alkaa klo 15 reikäleipä. Nyt on 16,28.
No niin. "Politiikassa tärkeintä on luottamus".
Rinne lähtee.
No nyt alkaa sitten iltalypsy.
kepu saa saastuttaaaaa
RKP varmaan sai helikopterin Vaasan sairaalaan. Mitähän Kepu saa?
Mitähän mahtais saada joo? :P ... lisää maataloustukia? :D
Toisaalt: Veikkaan et paljon mahdollista voi olla sekin, et tästä lähtien hallituksessa ei kuulla enää sanaakaan turvesoista? Mut eiköhän siellä o kovat huutokaupat köyty kepulien kanssa, että mitäs saadaan, jos EI kaadeta hallitusta! ;) Pallo on ny selkeesti kepulla.
Kepu ei suostunut kaatamaan hallitusta, vaikka muiden hallituspuolueiden toiminta on ollut jo valmiiksi rikoksellista ja osin jopa maanpetoksellista. Kepu ilmeisesti ja todellakin pettää aina! Mikäli Kepu yhä edelleen jatkaa koplan tukemista, niin minä ja moni muu perheenpää suuntaamme ostoksemme niin, ettei sen alkutuotannon tai edes jalostusasteen jälkeinen taloudellinen tuotos kohtaa yhtään suomalaista maanviljelijää. Tämä koskee niin eläin- kuin viljatilallisiakin. Nyt jumalauta on kepulla näytön paikka, keihin he haluavat tukeutua jatkossa!
kepun olo hallituksessa on jo itsessään rikos
Missä kepu, siellä ongelma.
Ihanaa saksalaista porsaan lihaa, makkaraa ja lidlin brassinautaa. Ostoskorissani ei nyt ole suomalaisuutta edes kuriositeetiksi. Jopa leipäkin tulee ulkomailta.
Nyt teki Kepu viimeisen temppunsa. Laitan kaksi lounasravintolaani kotimaisen ruuan boikottiin. Ei ole edes vaikeaa, sillä keskustukkuliikkeet myyvät erittäin runsaasti ulkomaisia vastaavia tuotteita.
Minun+jääkaappini+on+muovikassi+ikkunan+ulkopuolella+kuin+neukuissa+ikään.
Aion+vaihtaa+muovikassin+sisällön+ulkomaalaisiin+tuotteisiin.+Ei+tule+lähiperunaa+ei+lähi+lihaa+ei+lähiporkkanaa+meikän+pöytään+enää.
Psss+muistetaan+seurata+hallituspuolueiden+kannatuslukuja+tammikuusta+alkaen.
Olisiko+niin,+että+toukokuussa+PS+33+-+35+%.+Kokoomus+noin+25+%.+Muut+alle+10%+!
Veikkaan+myös+että+Kulmunin+pesti+jää+lyhytaikaiseksi.+Kesäkuun+puoluekokouksessa+vaihto?
Kepu petti taas!
Keput pitäisi oikeasti heittää nyt haaskoille raadeltaviksi!
Minun luottamuksen Suomen Keskustaan loppui juuri Keskustan epäluottamukseen pääministeri Rinnettä kohtaan!
Kepu+ja+sen+sidonnaiset+kuten+MTK+kaikkine+vastikeettomine+tuottajineen+maksavat+loppulaskun.+Tämä+lienee+kaikille+Ok,+sillä+Kepu+ei+aio+kantaa+vastuuta.+Siispä+vatuu+siirtyy+seurraville+polville+kepussa,+jotka+ovat+maanviljelijät.
Oma+ehdotukseni+on,+että+ylikalliin+suomalaisen+keskivertolihan+tuottajahinnoista+pois+-17%+ja+maidosta+-15%.+Nuo+tuottajat+elävät+jo+nykyäänkin+liian+leuhkasti+ja+nauravat+partaansa+nykyistä+yltäkylläistä+tukikoneistoa.+Laitetaan+laiskat+maanviljelijät+oikeisiin+töihin.
Jos tuottajahintoja lasketaan, niin kansallista maataloustukea pitää nostaa saman verran. Käytännössä kokonaiskustannukset nousevat, koska suomalaisia maataloustuotteita aletaan viemään entistä enemmän ulkomaille.
Tukea maatalouteen pitää toki nostaa muutenkin, mutta tuet on ohjattava pienille luomutiloille. Teollisesti toimivat jättitilat pitää ajaa joka tapauksessa alas, koska tehoviljely ja meganavetat ynnä muut pilaavat ympäristön ja tuottavat ilmastopäästöjä.
Työttömiä pitää patistaa entistä enemmän töihin. Vaikka apuvoimaksi maatiloille. Silloin ei tarvitse käyttää niin paljoa koneita, jotka saastuttavat.
Siitä vaan , hommaa joku vanha maitotila ja nostelet paljon kehumisiasi tukisiasi. 24h/7 vrk /viikko/anno. Helpottaisko, maaseutu tyhjenee, joten olettaisin sinullekkin sieltä löytyisi kiva kohde. Kiva huolehtia jostain poikivasta hiehosta, joka on niin kireä että et edes vois sitä ymmärtää. ( lammas vitsit voit pitää luonasi ) Muistahan sitten eläisuojelulain, joka kattaa myös lemmikkieläimesi, joka on velvoittava. Ja sitten EU-byrokratia, lippua- ja lappua sanktioiden kera. Onnittelen tulevasta valinnastasi, tullessasi leuhkaan joukkoon...
tv. partajooseppi jr
Mikäli Kepu tukee nykyistä rosvovalehtelijahallitusta, niin kaikkia, - siis aivan kaikkia tuottajahintoja tulee pudottaa surutta ja vastikkeetta vähintään toistakymmentä prosenttia ja samanaikaisesti EU pudottanee maataloustukia. Maajussit voivat vastedes hakea ylileveät tukensa vaikkapa lähi-idästä tai afrikasta....heitähän te myötäliette jo hyvän matkaa sitten 2011. Joka tapauksessa...mikäli kepun viesti on se, miltä se nyt tässä asiayhteydessä vaikuttaa, niin suomalaiset maajullit eli tukiaismagneetit ovat täysin omillaan
Entäs kuinkahan tyytyväisiä ne suo, kuokka ja Jussi olis, jos NIITTEN tuloista otettais yhtä paljon meidän kivikylien duunareitten tulonsiirtoihin kuin meiltä otetaan heidän? :)
Kokeiltasko?
Mua+ei+vittuakaan+kiinnosta+paljonko+joku+mtk+maitotilallinen+nettoaa.+Mutta+jos+tuo+samanen+maitotilallinen+tukee+kepun/mtk:n+kautta+nykyistä++haittamaahanmuuttoa,+-+se+alkaa+kiinnostamaan.+Maidontuotanto+on+liian+kannattavaa+bisnestä,+kun+siitä+jää+vielä+varaa+tukea+haittamaahanmuuttoa.+-15%+liennee+sopiva+tätä+epäsuhtaa+tasoittamaan.+Ilmoittele+itsestäsi+jos+tahdot+prosentit+-20%.
Brassinauta on parasta ja muuttui paljon paremmaksi Kepun tiedoitustilaisuuden jälkeen. Sama koskee saksalaista/tanskalaista sianlihaa. Meillä näyttää olevan tänä vuonna Tanskalainen joulukinkku. Kepukinkut on kuulemma loppuunmyyty vege-vihreille ja musulimatuille.
Heh. Täyttä paskaahan nuo tuontimoskat on. Brassilehmä maistuu härskiltä rasvalta ja saksalaisesta ja tanskalaisesta sianlihasta saa kaupan päälle antibioottikuurin. Suomalaiset veronmaksajat maksaa lisäksi saksalaisten sijanviljelijöiden häntätuet.
Tuontiliha on täyttä ruokaa suomalaiseen luokattomaan pskatuotantoon verrattuna. Suomi sika, tai suominauta on kyllä hinnoiteltua tappiin, mutta silti asiakkaani haluavat leikkeensä ja etenkin pippuripihvinsä jostakin muusta, kuin sauomilehmästä....teillä vastikkeettomilla suomituottajilla lienee lihallinen laatu- ja haluttavuusongelma?
Täyttä paskaahan se tuontiliha on. Et ole sitten kuullut lihaskandaaleista ja muuten myrkytetystä tuontimoskasta.
Suomalainen laadukas porsaanliha kelpaa Japanissa jopa sushibaariin. Suomalaista puhdasta ja tauditonta sikaa uskaltaa syödä raakanakin.
Erittäin+hyvin+menee+tuontiliha+kaupaksi+suomalaisessa+lounaskuppilassa,+-+etenkin+kun+laitan+annoksiin+-15%+hinnanmuutosta.+Kukaan+ei+todellakaan+kaipaa+jotakin+vtun+ufoa+ja+paikkaansapitämätöntä+"perhetilan+suomipaskajalostetta".+Saksalaista+lihaa+saa+-20-25%+halvemmalla...so+who+cares?
Kyllähän paska kaupaksi menee esimerkiksi persuille.
Käytän tästä eteenpäin pelkästään postin logistiikkapalveluja ja siirryn lisäksi 100 prosenttisesti kotimaiseen ruokaan.
Aikaisemmin käytin DHL:ää ja ostin Lidlistä vain ulkomaalaisia tuotteita, jotka erotti helposti niihin liimatuista Suomen lipuista.
Yle / muut porvarimediat / Palta - hierovat lehmänkauppoja Kepun kanssa.
Kepu on hengissä enää eläkeläisille tekemillään lupauksilla:
"useita satasia ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen".
Kepu lakkaa olemasta, jos kääntää takkinsa, jälleen.
Maanviljelijöille maanantai-satanen, tiistai-satanen, keskiviikko-satanen, torstai-satanen, perjantai-satanen ja viikonlopuksi lomittaja EU-tuella.
Saksalaista sianlihaa tuli tilattua juuri 120 kiloa ja brassi/saksanautaa lihanvälittäjäni toimittaa ensi viikolla 80 kiloa. Päätin pitää paussin suomalaisesta raaka-ainehankinnasta, kun tuo kotimaan politiikka ei ole oikein hanskassa kepu.mtk:lla.
Meidän tilalla kuivataan viljat saksalaisella ja brasilialaisella lihalla. Kun syttyy niin palaa kohtuullisesti. Halvempaa kuin raakaöljy ja kotimainen hake.
Ja suomalaiseen naiseen en koske. Niin puutteessa en ole. Säästän ulkomaanmatkalle.
Minulla on ollut itämaalainen-aasialainen vaimo jo 17 vuoden ajan.
Tekee enemmän aasialaisia monipuolisia ruokia kuin suomalaista mössöä.
Olen todella tyytyväinen löytööni. Elämme rauhassa ja rakkaudessa puolin ja toisin.
Äärikeskustalainen siipi on kaapannut vallan kepussa. Enää ei pyritä sovitteluratkaisuun, vaan se on joko tai. Etelä-Savo pysyy Etelä-Savossa tai sitten keskusta ei pysy hallituksessa.