Kepu ei pettänytkään!!!!!

"Toivomme, että SDP tekee johtopäätökset" – keskustan puoluehallituksen kokous päättyi juuri, ei luottamusta Rinteeseen

Sillälailla Kepu - Onneksi olkoon ja tervetuloa takaisin Suomeen!

https://yle.fi/uutiset/3-11098369
1369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos tuo Kepumielipide kestää yhä huomisen äänestyksen yli, niin ostan suomalaisen premium luomujoulukinkun! Onnittelut teille, - siis mikäli aiotte pitää sananne ja olla todellisia Suomalaisia.

Äänestä
  • Kepu on ketkujen yhdistys.
    Olkaa hyvin hyvin varovaisia luottamuksessanne kepuloisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kepu on ketkujen yhdistys.
    Olkaa hyvin hyvin varovaisia luottamuksessanne kepuloisiin.

    Nukkukaa nyt edes yksi yö luotatteko kepuloisiin vai ette.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kepu on ketkujen yhdistys.
    Olkaa hyvin hyvin varovaisia luottamuksessanne kepuloisiin.

    Nukkukaa ystäväiset yön yli ja katsokaa sitten.

    Äänestä

Rinteen hallitus on servattu odotetusti ulos. Siinä lähti väsynyt Antti ja niin myös Haaviston Pekka ja Maria Ohisalo...kaksi viimeisintä välittömästi poliisitutkintaan!

Äänestä

Kolehmainen jumalauta! Ole kerrankin todellinen miehinen seriffi, äläkä aina marttaile! Nyt rosvot kiinni!!!

Äänestä

Kaikkien osapuolien kannalta positiivinen ratkaisu on, että Rinteen pappa jää jo vilttitossuketjuun.

Äänestä

Pelaakos Kepu tässä nyt jonkinlaista uhkapeliä kun ei suoraan vaadi Pääministerin eroa?

Entä jos Antti ei lähde, mitä kepu sitten tekee?
- Se joko menettää kasvonsa äänestämällä hallituksen luottamuksen puolesta.
- Tai se äänestää opposition mukana hallitukselle epäluottamusta jolloin oma pesä ei tahriinnu MUTTA hallitustaival ja koalitio jota Kepu kehuu niin tulee tiensä päähän!

Olisko nyt kumminkin ollut paras vaihtoehto sanoa suoraan että vaadimme Pääministerin vaihtamista jotta hallitustyöskentely voi jatkua? Ei ollut "tytöllä" kanttia!

Äänestä
  • SDP tukee Anti Rinnettä ja Antti ei aio erota vaan vaatii edelleen Keskustalta selkeää vastausta.
    Jokaiselle tavalliselle suomalaiselle on kyllä jo tullut selväksi, että Keskusta ei luota Anttiin ja vaatii SDP:tä vaihtamaan pääministeriä.

    Siis Antti Rinne ei aio eroa, SDP luottaa myös hänen rehellisyyteensä. Siispä mennään luottamuksen äänestykseen, joka johtaa hallituksen kaatumiseen.
    Näyttää siltä, että uudet vaslit tulevat.

    SDP:lle vaalit tulevat olemaan paha tappio.
    Keskusta kärsii myös selkeän tappion, mutta jos Keskusta nyt antaakin luottamuksen äänestyksessä vaalitappion pelossa, seuraavissa vaaleissa Keskusta muuttuu merkittömäksi pikkupuolueeksi.

    Lisäksi Rinteen hallituksen ulkoministeri Haavisto, vihr., muodostaa pommin, joka tulee kohta räjähtämään.
    Selittykset Pekalla ovat jo samaa luokkaa kuin Antilla tai Paaterolla.

    Kannattaako Keskustan hirttäytyä tähän porukkaan ?

    Äänestä

  • "Olisko nyt kumminkin ollut paras vaihtoehto sanoa suoraan että vaadimme Pääministerin vaihtamista jotta hallitustyöskentely voi jatkua? Ei ollut "tytöllä" kanttia!"

    Tyttöhän vain sanoi mitä Juha-Lesta Sipilä käski...

    Äänestä

Keskusta haluaa hallituksen jatkavan kepun säännöillä, näinhän Kulmuni sanoi eli hallitus kelpaa mutta pomo vaihtoon. Aika härskiä mutta niin jotenkin tuttua toimintaa viime hallituskaudelta ja kenen naama näkymään MT uutisissa, Sipilän. Tietenkään SDPn ei pidä moiseen päsmäröintiin suostua ja SDP teki ainoan oikean ratkaisun eli menee eduskunnan äänestykseen. Tämän pelin narri olikin kepu ja kovin kokematon Kulmuni. Rinne on kova luu, joka on monissa liemissä marinoitunut ja hyvä niin, kokemuksesta on juurikin tälläisissa tilanteissa suunnaton apu.

Äänestä
  • No jos nyt kumminkin lähdetään siitä että Kepu tulee äänestämään hallituksen luottamusta vastaan ja saman tekee koko oppositio niin silloinhan hallitus kaatuu.

    Juuri kuulimme "Jaakko Loikkanen" ohjelmassa että tämä ei suinkaan tarkoita heti uusia vaaleja VAAN hallitusta lähdetään kasaamaan edellisen vaalituloksen perusteella. Eli, SDP lähtee tunnustelemaan uutta hallituspohjaa.

    No jos Antti ei ole hallitustunnustelija niin sitten päädymme ilmeisesti tähän samaan hallituskokoonpanoon joka juuri siis kaatui. MUTTA voiko tunnustelija olla joku muu kuin pääministeripuolueen hallitseva puheenjohtaja?

    Jos Antti lähtee vetämään näitä tunnusteluja niin sehän on selvä että Kepu ei sinne mene joten ainoa vaihtoehto on Kokoomus. Jos kokkareetkaan eivät suostu hallitukseen niin sitten taitaa olla tulossa uudet vaalit!

    Äänestä

olen sitä mieltä , nykyinen perustuslaki edellyltää pääministerin aloitetta bussi-matkaan? mENNÄÄNKÖ??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Toivomme, että SDP tekee johtopäätökset" – keskustan puoluehallituksen kokous päättyi juuri, ei luottamusta Rinteeseen

Sillälailla Kepu - Onneksi olkoon ja tervetuloa takaisin Suomeen!

https://yle.fi/uutiset/3-11098369

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu