Pääministeri vaihtuu, vaihtuuko pääministeripuolue

Anonyymi

Vaihtuuko pääministeripuolue? SDP on tällä hetkellä Eduskunnan neljänneksi suurin puolue, eikä ollut mikään voittaja vaaleissakaan, koska tuli kolmoisvoitto. Pääministeri ei tarvitse olla demari. Parempi olisi, etti olekaan.

Jos samat puolueet jatkavat hallituksessa, niin demareiden joukossa ei ole varteenotettavaa pääministeriä, ainakaan hallituksessa. Urpilainen olisi kyvykäs, mutta hän on juuri aloittanut uudessa tehtävässään. Sanna Marin ei tule kysymykseen.

Hallituksen ministereistä Kulmuni, Henrikson ja valtiovarainministeri Lintilä voisivat ottaa tehtävän vastaan. Haavisto on juurikin kohun keskellä ja Ohisalo ei kelpaa.

Hallituksen pitää ajaa isänmaan asioita. Jokaisen on jätettävä oma agenda sivuun ja keskityttävä kokonaisuuteen. Työllisyyden parantaminen yli 75%:n on tärkein asia. Rinteen johdolla ei ole mitään takeita, että se toteutuisi, mikä tarkoittaa vappulupausten perumista ja tilanteen huononemista. Soteuudistus ei ole sekään osoittanut mitään edistystä, SDP ei vakuuta.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Katri Kulmuni on hyvin käyttäytyvä, tasainen , selkeäpuheinen ja riittävästi itsekunnioitusta omaava fiksu nuori nainen. Kauniskin vielä.
      Oikeaa pääministeri ainesta. Kannatan lämpimästi pääministeriksi.

    • Anonyymi

      Virhe tuli tarkoitin Marinia en Kulmunia

    • Anonyymi

      Hei, puolueen puheenjohtajan lomittaminen on aivan eri asia kuin pääministerin homma.

    • Anonyymi

      On kauniskin, mut tärkein on myöskin erittäin järkevä politiikassa, ilman muuta Sanna pääministeriksi, lindman ei ole niin kypsä siihen hommaan. On se Orpolle katkeraa kalkkia nyt.

      • Anonyymi

        Osaako englantia? Entä ruotsia sujuvasti? Ymmärtääkö kansantaloutta? Taisi kansantalouden ymmärrys mennä sdp:stä kokoomukseen, kun Vartiainen vaihtoi puoluetta. Se, että Tampereelle tuli raitsikka ei ole riittävä. Ei syntynyt tunnin junia, Berner olisi ne rakentanut.

        Pääministerikilpailu ei ole kauneuskilpailu eikä kykykilpailu puhumisessa. Sanna Marinilla riittää puhetta, mutta pitäisi olla sisältöä! Sitä eivät demarit ymmärrä, kun lukevat vain demari-lehteä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osaako englantia? Entä ruotsia sujuvasti? Ymmärtääkö kansantaloutta? Taisi kansantalouden ymmärrys mennä sdp:stä kokoomukseen, kun Vartiainen vaihtoi puoluetta. Se, että Tampereelle tuli raitsikka ei ole riittävä. Ei syntynyt tunnin junia, Berner olisi ne rakentanut.

        Pääministerikilpailu ei ole kauneuskilpailu eikä kykykilpailu puhumisessa. Sanna Marinilla riittää puhetta, mutta pitäisi olla sisältöä! Sitä eivät demarit ymmärrä, kun lukevat vain demari-lehteä.

        Berneriä ei kaivata. Laittoi liikenteen sekaisin. Tunnin juna on kaiken huonoin idea.
        Vaikuttaa silti toteutuvan.
        Sanna Marin on fiksu ihminen. Kaunis ja kyvykäs.
        Etkö ole lukenut edes demaria? Onhan tutkittu juttu, että nykyään työhaastatteluissa pärjää hyvännäköiset parhaiten.
        Marinin vahvuus ei kyllä ole ulkonäkö vaan järki, rauhallinen ja näkemyksensä selkeästi esiin tuova eli hyvä puhumaan kansankielellä.


    • Anonyymi

      Miten niin Sdp on neljänneksi suurin puolue?
      Eduskuntavaaleissa oli eniten ääniä saanut puolue ja sai 40 6 paikkaa eduskunnasta.
      Pitäisikö hallitus vaihtaa kerran kuukaudessa Alma-median vai jonkun muun gallup-taitelijan mukaisesti?

    • Anonyymi

      Oikea ratkaisu on uudet vaalit. Ja lopputulos tiedetään. Pääministeri puolue tulisi olemaan PerusSuomalaiset. Pääministerinä Jussi Halla-aho.
      Toki viherpunikki hallitus tekee kaikkensa, ettei vaaleja järjestetä.

      • Anonyymi

        Ei tule, ei uusia vaaleja vielä tässä vaiheessa. Myöhemmin, ehkä, kyllä? (Viimeistään 2023).

        Ei väliä sen. Perussuomalaiset kiskaisee sellaisen ääni saaliin, että Sipilä ja Rinne repivät korvansa pelkästä häpeästä. Monille nyt nytkyttelijöille ja peesaajille tämä kausi on elämän viimeinen. Ei jatkoon.
        Kohtalo nimimerkillä siniset odottaa vain päivää kun homma aktivoituu.


      • Anonyymi

        Suomessahan on ilmeisesti niin hyvä tilanne ettei tarvitse käyttää aikaa ja verorahoja kuin turhan jauhamiseen.
        Kukaan järjissään oleva ei edes ehdota tuhlausta uusiin vaaleihin.
        Nyt on aika painaa hommia. Leikit on leikitty ja hallitukselle vihdoin työrauha.
        Orpon on nyt vaan nieltävä vallahimonsa.


    • Anonyymi

      Älä unta nää. Kyllä nyt on aika päästä toteuttamaan hallitusohjelmaa.
      Orpo kyllä tekee kaikkensa että asiat junnaa edistymättä.
      Hänen ei kannata yhtään selittää että muka on Suomea eteenpäin viemässä. Ei. Itseään hän ainoastaan ajattelee. Pyrkyri. . Osaisi jo vihdoin antaa työrauhan toisille.

    • Anonyymi

      Pääministerin tehtävä on pitää matalaa profiilia itsensä ja oman puolueensa osalta ja hoitaa, että hallitus toimii hyvin, hallitusohjelma toteutuu. Jokaisella ministerillä on oma vastuualue, johon pääministeri EI SAA mennä. Kysymys on toimivalta-asioista. Sama koskee ministeriä omassa ministeriössään. Ministeri EI SAA puuttua tiettyihin asioihin, jotka on määritelty virkamiesten tehtäviksi tietyillä menettelytavoilla.

      Paatero puuttui omistajaohjauksessa yrityksen asioihin. Hän ylitti valtuutensa. Hyvä corporate covernance on sitä, että omistaja toimii AINOASTAAN yhtiökokouksessa siellä tekevillä päätöksillä. Rinne meni Paateron alueelle ja Paatero meni yli oman alueensa. He molemmat erehtyivät kosiskelemaan kannattajiaan tahi olivat pakotettuja puhumaan "palkalla pitää tulla toimeen" tai "työehtoshoppailun" kieltämisestä. Se oli väärin. Se ei kuulunut ministerin toimenkuvaan. Sen takia heidät erotettiin tai he joutuivat eroamaan tehtävistään.

      Eräs demarivaikuttaja sanoi, että Rinne teki sen, miten häntä oli ohjeistettu. Siis Rinne oli marionetti. Jos on näin, niin tulevaisuus ei ole yhtään sen lupaavampi. Miten voi olla hallituksessa? Ei mitenkään. Kohta uusi kriisi esillä ja taas jouduttaisiin erottamaan.

      Löytyykö SDP:stä kykyä toimia pääministerinä? Pitääkö vetovastuussa olevaa puoluetta vaihtaa? Pitäisikö Kepun ottaa vastuu? Lintilä? Kulmuni? Vanhanen? Vai ihan toinen puolue? RKP? Henrikson, jolla on pitkä kokemus ja osaa olla mukava!!!

      Kysymys on siitä, miten hallitusohjelma saadaan toteutettua. Siinä ei ympäristökosiskelu tai ay-kosiskelu ole paikallaan, Ei ollenkaan. Ykkösasia on työllisyysden nostaminen. Ilman sitä ei ole mitään.

    • Anonyymi

      Pääministerin ei pidä huudella Eduskunnan puhuja-aitiosta mitään ammattiyhdistys-julkilausumia. Ei kuulu toimen kuvaan. Sen takia Rinne joutui eroamaan, hän ei kunnioittanut valtansa rajoja. Häneen ei voi luottaa, että niin tekisi jatkossakaan.

      Gallupissa, mielipiteet Rinteen eron syistä juurikin jakautuvat oikeisto - vasemmisto -akselilla, ei hallitus-oppositio -akselilla. Punainen vähemmistö ei tunnusta omia virheitään. Rinne itsekään ei ole vielä tunnustanut virhettään. Ensin uhrasi Paateron oman nahkansa pelastamiseksi. Nyt epäillään, että myös Marin uhrataan. Katse peiliin punalipun heiluttajat. Pääministerin ja ministerien valta on laissa määritelty ja rajattu. Rajoja on kunnioitettava.

      Pääministerin tehtävä on pitää yllä hallituksen hyvää toimeenpanohenkeä. Hänen pitää välttää oman puolueensa esille tuontia ja oman ideologian korostamista. Hän on yhteisellä asialla, isänmaan asialla. Hallitusohjelman toteuttaminen on tärkeintä. Rinne ei osannut pysyä housuissaan. Keskustan ajojahdista ei ollut kyse.

    • Anonyymi

      Sanna Marin ajaa veronkorotus linjaa, mikä jatkaa sitä turmion kierrettä, mihin sdp ajoi Suomen talouden. SAK:n ja SDP:n yhteinen palkankorotus-vero-hissi ei tuo etua kenellekään. Nettopalkalla eletään. Sipilän hallituksen kiky "alensi" palkkoja, mutta se korvattiin veronalennuksella, minkä takia tuli vähintään sama käteen. Liittojen päättämät lomakorvausten vähennykset korvattiin veronpalautuksilla. Palkan alennus yhdistettynä veronalennuksiin madaltaa inflaatiota, mikä on myös suuri etu. Yritysten kilpailukyky paranee ja yritykset palkkaavat lisää työvoimaa. Se pienentää suuresti tuloeroja ja lisää ostovoimaa! Se on fakta.

      Nyt odotukset kauhistuttavat: veronkorottaja pääministerinä ja SAK lakkoilee ja kiristää ansiottomia palkankortuksia. Ei tule hyvä. Ei ainkaan ostovoima kasva loppupeleissä. Työllisyystavoite 75% ei toteudu ja Marin pakotetaan leikkaamaan.

      Marin on vasemmistoliittolainen hengeltään, ehkä väärässä puolueessa, kaukana Urpilaisen ajoista, jolloin demarileirissä oli jotain järkeä.

      Koko vasemmiston kannatus on 21%. Marin kuuluu minoriteettiin aatteeltaan.

      Ennen vaaleja Marin kohkasi ympäristöasioilla ja puhui polttomoottorien kieltämisestä. Se on ymmärtämättömän kohkaamista. Ensiksi Suomen teoilla ei poisteta maailman lämpenemistä... Suomen lihankiellot jne. ovat vain omantunnon lepyttämistä. Ei muuta. Toinen asia polttomoottoriasia heh, heh... Saksassa sähköautot saatuttavat enemmän kuin dieselit! Kun ymmärrys on tasolla, sähkö tulee töpselistä, niin ei kannattaisi esittää asiantuntijaa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      385
      1797
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      675
    Aihe