Aika vetää johtopäätökset

Naurettavaa tuo tolkutus, että "demateiden on vedettävä johtopäätökset". Jos ei suoraan pysty kysymymään, mihin haluaa vastauksen", ei pidä yllättyä, vaikka joihtopäätös olisi "haistatakaa paska koko keppananylkyrisakki".
464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aatehistorian dialektisen logiikan näkökulmasta keskustan toimet uuden puheenjohtajansa suulla asettuvat lievästi sammaleiseen rakoon suhteessa demareihin sikäli mikäli ne näyttäytyvät sosiaalipoliittisessa kontekstissaan siten kuin nyt näyttää olevan asian laita. Muutoin olen sitä mieltä, että kokoomus puolueena olisi lakkautettava ja pehmytjäätelö nostettavaksi funktionaalisten elintarvikkeiden kirjoon.

Äänestä
  • Oliko tuo ironia-yritelmä, vai oletko vieraantunut todellisuudesta. Eli oletko kelp kuokkamies tai tomera torimumme, jonka koulutus on pilannut ja vienyt tekofilosofiseen höpertelyyn.
    Etkä vain pilannut itsesi, vaan kaltaisesi ovat tehneet työväenpuolueesta entisen sellaisen.

    En ole vähimmässäkään määrin kepuli, mutta Kulmunin ilmoitus oli tyylikäs. Se oli kunnioittavampi kuin kova "eroa heti" -ilmoitus tilanteessa, jossa Ronteen ja sossujen piti ymmärtää väistämätön tilanne.
    Mutta koville otti sen ymmärtäminen Rinteelle ja sossuille. Kolme kertaa piti Kepun vääntää rautalankaa - selvästi kovaakin ääntä käyttäen. Oli selvää, että toinen vaihtoehto oli hallituksen kaatuminen epäluottamuslauseeseen. Silloin Rinne olisi tuskin jatkanut toimitusministeriön johdossa ja sossut eivät olisi päässet vetamään hellitustunnustelu.

    Oletko ja oletteko siis vallan tyhmiä vallassaroikkujia?

    Äänestä

Niin, tuota minäkin ihmettelin.

Kepun suunnalta sanotaan, että kuinka kolme kertaa on sanottu, että luottamusta ei ole ja samaan hengenvetoon vaaditaan demareita vetämään johtopäätökset. Vai olisiko se kolmas kerta se; tiistaina aamupäivällä, kun kepulaiset kävivät Rinteen luona ja ymmärsivät sanoa, että pääministerin on vedettävä johtopäätökset.

Vai ajatteliko suuri ja mahtava kepu, että demareitten on osoitettava myös epäluottamusta ja nimenomaan pääministeriin ja pyydettävä häntä vetämään johtopäätökset?

Äänestä
  • Kepuun ei voi luottaa.

    Sotkee ja sössii asiat aivan niin kuin Sipilä varoitti Rinnettä sössimästä verotusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Naurettavaa tuo tolkutus, että "demateiden on vedettävä johtopäätökset". Jos ei suoraan pysty kysymymään, mihin haluaa vastauksen", ei pidä yllättyä, vaikka joihtopäätös olisi "haistatakaa paska koko keppananylkyrisakki".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu