Kuka tietää mitä Holger Pitkänen puuhaili sodan jälkeen? Missä päin Suomea lienee mies asustellut?
Netistä löytyy niukasti tietoa. Oli kuulema pitkään epäillyt että Törni on edelleen elossa Vietnamin helikopterin putoamisen jälkeen..
Netistä löytyy niukasti tietoa. Oli kuulema pitkään epäillyt että Törni on edelleen elossa Vietnamin helikopterin putoamisen jälkeen..
Vastaukset 33
Vanhimmat
Monen monituisia kertoja tapasin Holger Pitkä-
sen Hesassa. En nyt muista firman nimeä, mutta
1970 -luvun alussa Pitkäsellä oli jonkinlainen
ambulanssifirma, joka oli erikoistunut kiireel-
lisiin juttuihin. Kerran näin Pitkäsen toimin-
nassa, kun eräässä miehessä sojotti puukko
rinnassa.
Pitkänen kuitenkin kuoli suhteellisen nuorena.
Tällöin hänesta oli muistokirjoituskin Hesa-
rissa, missä käytiin läpi sodanaikaisia tapah-
tumia. Kova poika oli Pitkänen ollut sodassakin.
Joo Helsingissä oli Merimiehenkadulla tämä Holgerin firma .. mun äiti oli hänellä töissä 70 luvulla
Holger Pitkänen kuoli 77-vuotiaana.
Ja joku kävi suihkasemassa Törnin DNA:ta kopterin seassa olleisiin luihin...
Dna häivytyksen jälkeen Törni meni leikkaukseen, sukupuoli ja ulkonäkö vaihdettiin.
Lopun aikaa hän esiintyi madame kollontaina kaksois agenttina.
Rahoittajana oli Odessan miehet joille oli Kaukasuksen retkeltä jäänyt laaja omaisuus .
Madame kollontaina istui usein. Helsingin aseman odotussalissa ja ravintolassa.
Loppuillasta korkokengät jo hieman lipsuu.
Agentti toiminta oli monipuolista.
Tarja Halonen osti vallankumous palveluja salaa DDR toimijoilta. SDP johdolta salaa.
Ja kollontai toimitti DDR peräisin vallankumous ja naisten sexuaalista herätys oppaita naisten välisiin geimeihin. Osa tavarasta tuli sukellusveneellä.
Naisia kiihoitettiin Tarja kumoukseen
Ja hallinnossa on edelleen paljon Terttu DDR kaartia.
Toiminnan viime vaiheista en tiedä, mutta tämä oli aiemmin se kuvio.
johan oli pelkkää paskaa,,et ole Pitkästä nähnytkään. Terv gumbo
Holger Pitkänen syntyi Siilinjärvellä ja
kuoli Helsingissä. Tuohon 75 vuoden väliaikaan mahtui monipuolinen ja -särmäinen
elämäntarina. Siihen kuuluvat sotakokemukset rintamaupseerina, sen jälkeinen
aika ulkomailla ja myöhemmin aktiivinen,
jopa räiskyvä toimintajakso suomalaisen
ensihoidon kenties ratkaisevimmassa kehitysvaiheessa. Pitkäsen luova ongelmanratkaisukykyja organisaattorin taidot saattoivat hyvinkin olla peräisin rintamakokemuksista. Osin ne tietenkin olivat synnynnäisiä.
Pitkänen oli luonteeltaan myös kauppamies, mikä osaltaan auttoi häntä mm. ”ensihoidon markkinoinnissa” ja sitä kautta
varojen ja välineiden keräämisessä alan
pioneerityöhön.
Hän oli aikoinaan Musiikki-Fazerin kiertävänä pianonmyyjänä. Sen
jälkeen Pitkänen tutustui sairaankuljetusalaan toimiessaan helsinkiläisen radiopuhelimien maahantuojan KO-MA Oy:n myyntipäällikkönä. Myyntiartikkelina olivat
tanska laiset Autophone-radiopuhelimet
(ULA- ja LA-puhelimia), joita hän kauppaKuka oli HOLGER PITKÄNEN?
Otsikon kysymykseen tuskin löytyy
täydellistä vastausta. Holger Pitkäsen
(1921–1996) muistavat aikalaiset,
jotka olivat tavalla tai toisella mukana ensiavun ja -hoidon kehitystyössä 1960 luvun lopulla ja 1970-luvun
alussa.
Nuoremmalle sukupolvelle
Pitkänen lienee tuntematon suuruus.
Hänen henkilöönsä liittyvistä asioista emme tiedä läheskään kaikkea.
Sen sijaan tiedämme, että ensihoidon saralla hän oli näkijä, edelläkävijä ja kokeilija sekä innostava organisaattori.
si sairaankuljetusta harjoittaville yrityksille, yhteisöille ja palokunnille. Tuossa työssä
hän tu tustui parin vuoden aikana koko
Suomen alueella lähes kaikkiin sairaankuljetusyrittäjiin.
Katastrofi keskus ja
Tehopelastusryhmä
Jotta Pitkäsen julkisuuskuva 1960 –70-lukujen Suomesta asettuisi oikeaan valoon,
on syytä lukea ja kuunnella hänen kanssaan
yhteistyötä tehneiden kertomuksia. Vähemmän tunnettu on hänen toimintansa Kuopiossa sairaankuljetusyrityksen hoitajana,
jonka omistaja hän ei ollut. Tämä vaihe
kesti syksystä 1969 syksyyn 1970.
Neljän vuosikymmenen takaisten tapahtumien ymmärtämiseksi on tiedettävä, mikä
oli Tehopelastusryhmä ry. Sen perustivat
12.7.1971 vapaaehtoisina pelastuspalveluun osallistuneet lääkärit, sairaanhoitajat
ja maallikot luodakseen edellytykset hätätilapotilaiden hoidon kehittämiselle Suomessa. Silloin alettiin ammattipiireissä puhua
ensihoidosta.
Tehopelastusryhmän perustajajäseniä
olivat Pitkäsen ohella lääkärit Kari Asp ja
Markku Murtomaa, joista viimemainitulla
tuli myöhemminkin olemaan Suomessa keskeinen osa ensihoidon ja katastrofi lääketieteen saralla. Monet lääkärit ja hoitajat näkivät 1970-luvun alussa sen epäsuhdan,
joka vallitsi potilaan hoidossa sairaaloissa
ja niiden ulkopuolella. Tehopelastusryhmä
oli edelläkävijä. Sen perustajilla oli käsitys
sairaalan ulkopuolisen hoidon suuntaviivoista muualla maailmassa.
Markku Murtomaa kertoo Suomen Sairaankuljetusliiton 40-vuotishistoriikissa
(2004), että viime sodissa Lauri Törnin
kuuluisan vastaiskujoukon varajohtajanakin toiminut Holger Pitkänen hakeutui sairaankuljettajan tehtäviin Helsingissä ja toimi myös Punaisen Ristin ensiapuryhmässä.
Hän seurasi alan kehitystä, eikä ollut tyytyväinen ensiaputoimenpiteisiin.
Murtomaa jatkaa, etteivät Pitkäsen radikaalit parannusesitykset saaneet vastakaikua ja hän joutui jättämään ensiapuryhmän.
Tietojeni mukaan hän syntyi Pitkärannassa ,
Olin v.1988 varusmies palveluksessa rajavartiostossa Onttolassa.Siellä oli 3 päivää kestävä sissitaitokilpailu "Törnimalja".Kilpailtiin siinä ryhmittäin mikä oli muutenkin tuvassa omaryhmä(itse olin 1.ryhmän 5.mies).Maaliin oli tultava viimeisenä päivänä koko ryhmä yhdessä.Palkinnot(Törninmitalit)jakoi luutnatti Holger Pitkänen kättelyjen kanssa .Sen verran tiedän hänestä ja on kunnia että sain kätellä häntä.Mitali on minulla vielä hyllyssä muistona.
1980-luvulla Holger Pitkänen teki ansiokasta työtä Surres ry:ssä. Yhdistys oli käynnistämässä Malmi-laivan uppoamisen jälkimainingeissa pelastautumiskoulutusta merenkulkijoille. Koulutusta annettiin mm. Helsingin merimies ammattikoulussa Lauttasaaressa. Itsekin kävin viikon kurssin varustamon piikkiin. Holger oli kurssin pääkouluttajana omaan persoonalliseen tyyliinsä. Muutaman kerran törmäsin Holgeriin joskus 90-luvulla Kaivarissa kävelyllä. Viimeisen kerran tavatessamme Holger oli jo huonossa kunnossa ja kulki kyynärsauvoilla. Kuulinkin sitten juttua jälkeenpäin, että Holger olisi ottanut aloitteen omiin käsiinsä partioretkiensä uskollisella työkalullaan. RIP
Oli mukana sissien kertausharjoituksissa ja sai siellä sydärin kesken kaiken.. Oli seuraavana aamuna taas ruodussa niinkuin ei olisi mitään tapahtuukaan, ihme ukko.. Oli häippäissyt sairaalasta, kun oli palattava meitä opettamaan siitä miten linjojen takana sissit kuskaa haavoittuneet turvaan sidontapaikalle.. Tämä tapahtui 1980 luvulla, Itä- Uudenmaan metsissä ja tämä tarina on tosi..
Hän ei tehnyt niin vaan aivoverenkierto häiriöön jota kesti muutamia vuosia.
Holger Pitkänen oli äitini tädin poika.
Olitte siis samaa ikäluokkaa noin karkeasti .
Holger Pitkänen oli isäni
Minä olen Holger Pitkäsen isä
Et ole isoisää kuoli montakummentä vuotta sitten
Ukkini serkku
Erikos Sairaankuljetus Holger Pitkänen
Satuin olemaan hänen " hovimekaanikko " siihen aikaan ja huolsin hänen Fiat 238 ambulanssia vuorokauden ympäriä aina tarvittaessa ja töitä kyllä riitti
" Malmi-laivan uppoamisen jälkimainingeissa "
Olin Vuosaaren telakalla keäkuussa 1979 korjaamassa hiililaiva Malmia. Ruuman erittäin pahasti ruostuneita levyjä vaihdettiin. Olivat räkäruosteessa kaikki ruuman laipiot. Kuitenkin niistä vain osa uusittiin. Todella oli vaikeata saada uudet levyt hitsattua räkäruosteisiin kiinni. En ihmetellyt kun kuulin laivan haaksirikosta.
Tut
Tutustuin holgeriin oltuani vakuutusyhtiössä matkavakuutuksen korvauspalvelussa asiantuntijana kun kehitimme korvauspalvelua asiakasta auttavaksi toiminnaksi. Tähän kuului yhtiön apu kiireellisissä ja vaikeissa matkatapaturmissa ja sairauksissa niin maa kuin ilmateitse. Teimme yhteistyötä ambulanssifirmojen kuin liikelentoyhtiöiden kanssa
Avun saamiseksi mm. Helsingin sairaankuljetus, Sir Air Oy ja myöhemmin JET Flite.
Hommasimme lääkäri ja hoitajaringin tykö tarpeineen.
Holgerille asia oli kirkastunut jo meitä aiemmin ennen kuin ulkomaan matkailun yleistyminen kovasti Spiesin ja Keihäsmatkoilla mm. Kirkasti asian meille.....Jambo....
Holkeri oli toimelias mies. Hän ei aina kahvitellut.
Holger oli pelastautumiskouluttaja 80-luvun alkup. perämieskurssilla Turussa. Oli monipuolinen kurssi mm helikopterista laskeuduttiin vinssillä. Kokemusperäistä tietoa hänellä oli paljon.
Holger Pitkänen oli Yhdessä perustamassa Kari Lehtosen kanssa SURRES Ry nimisen varsinkin merillä liikkujien pelastautumiskoulutusta Lauttasaaren Merenkulkuoppilaitoksessa.
Olin hänen kanssa 70 luvulla mukana monessa, mm kelluttiin pelastuslautalla vuorokausi keskellä itämerta, ennen helikopteri pelastusta, Operaatio Saila, haaksirikon tehnyt laivaa simuloitiin.
Aikanaan todettiin kuitenkin että merellä harjoittelu oli turhan riskialtista, ja peruuntui usein huonoon keliin.
Estonian upottua tuli tarve parempaan hätätilannekoulutukseen, jolloin Holgerin kouluttajakollega Kari Lehtosalo ryhtyi ajamaan turvallisempaan ja tehokkaampaan koulutukseen suurta simulaattoria, Vuonna 2001 alettiin sitä toteuttaa, itse alusta asti mukana olleena jo 70 luvulla toimin nykyisin jo vuodesta 97 rakentamassa ja suunnittelemassa nykyista vuodesta 2002 valmistuneesta Meriturvassa.
Millä RUK:n kurssilla Holger oli, onko tietoo?
Kurssi 46
Muistan lapsuudesta 50-60 luvuilta Holgerin eli Hollen, hän oli äitini siskon mies. Holle, tätini ja poika lomailivat kesäisin kotonamme maalla. Lapset pidimme ”Holle-sedästä”, vei kalalle ja uimaan ym. Aikuisten maailma oli toisenlaista, lapsina sitä ei onneksi tiedostanut.
Holkeri oli oiva esikuvallinen mies, joi kahavia ja söi silakkaa sekä laittoi hiekkaa porvarin rattaisiin.
Mun Äiti oli Holger Pitkäsen ambulanssifirmassa töissä 70luvulla 😊 Tää firma oli ainakin sillon Merimiehenkadulla Helsingissä 🚑
Holger Pitkänen oli äitini tädin poika .
Enemmän kiinnostaisi tämän loikkarin vaiheet Lapin sodan aikana ja sen jälkeen...
Toisena olevassa kuvassa vasemmalla on selin kapteeni Railio JR 33
http://www.lauritorni.fi/osasto-lauri-torni/kuvat/
On siinä kuvassa Törni ja Pitkänenkin...