Ihmiset säätävät lakeja mutta Jumala säätää pelastuksen.
Tämä tarkoittaa että Jumala on valmistanut sen tavan jolla ihminen voi pelastua ja se on Jeesuksen Jumalan Pojan kautta. Pyydää siis Jeesusta pelastajaksi niin Hän säätää sinullekin pelastuksen.
Sen jälkeen myös kuolema ei voi sinua pitää vaan saat palata elämään kun Jeesus tulee takaisin.
Näin lukee Raamatussa Psalmi 71
"Sinä joka olet antanut meidän kokea paljon ahdistusta ja onnettomuutta ,Sinä virvoitat meidät jälleen henkiin ja maan syvyyksista Sinä tuot meidän takaisin."
Tämä tarkoittaa että Jumala on valmistanut sen tavan jolla ihminen voi pelastua ja se on Jeesuksen Jumalan Pojan kautta. Pyydää siis Jeesusta pelastajaksi niin Hän säätää sinullekin pelastuksen.
Sen jälkeen myös kuolema ei voi sinua pitää vaan saat palata elämään kun Jeesus tulee takaisin.
Näin lukee Raamatussa Psalmi 71
"Sinä joka olet antanut meidän kokea paljon ahdistusta ja onnettomuutta ,Sinä virvoitat meidät jälleen henkiin ja maan syvyyksista Sinä tuot meidän takaisin."
Vastaukset 30
Vanhimmat
Oetkohan nyt ihan väätällä foorumilla?Täällä puhutaan kuolemasta ja mitä sen jälkeen. Uskonnollinen propakanda kuuluu uskontosivuille.
Uskonto sopii aiheeseen "kuolema" koska se tuo tiedon ja uskon kuoleman jälkeisestä elämästä.
Koska Raamattu on itsensä Jumalan ilmoitus niin se on totuus ja kertoo siis faktat kuoleman jälkeisestä tilasta.
Jokainen saa tietysti itse valita uskooko totuuden vai valheet.
Miten tämä tieto on todennettavissa ei ole palaajia kuoleman rajalta.
Raamattua ei ole kirjoittanut jumala ja oletko sinä käynyt kuoleman rajalla.
Totuus on se, että aivojen tuhoutuessa katoat olemattomiin
Hiekkakansan sadut synnytti pyramidit ja sieltä seudulta ne uskonnot sikisi.
Mitä enemmän ihmisiä niin aina niitä uskonnolla ohjaillaan.
Kuolema ei oke uskon asia eikä uskontojen. Se on vakava tosiasia niinkuin Karma ja jälleensyntyminen.
Hyvä ystäväni, et ilmeisesti ole kuullut kuolemanrajakokemuksista? Kuoleman rajalta palaajiahan on aivan valtava määrä.
"Hiekkakansa" ei ole ainoa kansa, jonka keskuudessa on syntynyt uskontoja, vaan niitä syntyy aina ja kaikkialla missä on ihmisiäkin. Itse asiassa ennen kuin eräs "hiekkakansan" uskonnoista valloitti Suomen, täällä vallitsi oma uskonto, jolla ei ollut minkäänlaista yhteistä syntyhistoriaa "hiekkakansan" uskontojen kanssa - ainoa yhdistävä tekijä on maailmankaikkeuden todellinen olemus, josta nämä uskonnot kumpuavat eri aikoina eri paikoissa ja kulttuureissa eri muotoisina ihmisten mieliin.
Sellainen se maailmankaikkeus on.
Karma lopetti mutta musiikki jäi
Toisaalta, kuolemanjälkeiset tuonpuoleiset asiat ja syntymää edeltävät tuonpuoleiset tilat kuuluvat tarkkaan määriteltynä myös uskontoon. Jos haluaisi pysyä tiukasti uskonnon ulkopuolella, tulisi pitäytyä tiukasti tämänpuolisissa asioissa.
Keskustelin tästä määrittelystä hiljattain yhden uskontotieteilijän kanssa.
Tämä palsta sijoittuu siis tarkkaan määriteltynä uskonnon puolelle, jos puhumme tuonpuoleisista kuoleman jälkeen tai ennen kuolemaa, vaikka näin emme itse haluaisikaan.
"vakava tosiasia niinkuin Karma ja jälleensyntyminen"
Pahaksi on päässyt. Fundamentalismin yksi tunnusmerkki on ehdottomuus ja kuvitelma erehtymättömyydestä.
Luonnonlait ovat ehdottoman erehtymättömiä. Samat luonnonlait ovat koko universumissa vallalla, miljoonien valovuosien päässä olevilla sivilisaatioillakin. Sielläkin keskustellaan, väitellään, suututaan.. e hkä samoista asioista. Lukemattomilla elämänvyöhykkeillä olevilla planeetoilla ja niiden sivilissatioilla.
Raamatun perussanoma on varsin selkeä:
Synnin palkka on kuolema, kadotus, häviäminen olemattomiin.
Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Jeesuksessa Kristuksessa.
Kyllä näin on minäkin olen käynyt kokouksissa perheeltäni salaa ja aion nyt jättää kaiken mukuloitani myöten ja alan seurata jeesusta koska sain armonlahjan kai sinäkin veljeni olet saman päätöksen aikoinasi tehnyt.
Luuk. 14:26 "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
Toivottavasti pentusi ei peri ominaisuuksiasi vaan äidin.
Kuolemaan päättyy kaikki tää ja niin kävi myös jeesuksellesi.
Ei jumala pelastanut, mutta satu jatkui kirjoitetussa muodossa.
Itseasiassa kuolemaa ei ole. Vain ruumiimme kuolee ja muuttuu mullaksi. Minä/Sielu liitelee tuonpuoleiseen, viettää siellä hetken aikaa ja lihaantuu uudestaan. Mitään jeesusta tai jumalaa siellä tuonpuoleisessa ei ole eikä tule joten uskonnon tuputtaminen on väärin tällä footumilla.
Näin on. Jumalaa ei ole tuonpuoleisessa sen enempää kuin tällä puolen.
"Mitään jeesusta tai jumalaa siellä tuonpuoleisessa ei ole eikä tule"
Todellisuuden voi antaa myös olla sellainen kuin se on asettamatta sille mitään vaatimuksia, ja antautua. Jos ei jostain mitään tiedä, sitä ei tarvitse sen enempää vakuutella itselleen todeksi kuin kieltääkään.
Lisäänpä kommenttiini. Tuonpuoleisessa on puhtaita, pyhiä tietoisuudentiloja ja olentoja, joita voi sanoa jumalallisiksi. Yksittäistä olentoa ei ole löytynyt, josta voisi sanoa:”tuo on Jumala”. Jos Jumala on olemassa, on se määriteltävä erilailla mitä Raamatussa on. Ainakin toistaiseksi, kunnes saamme lisää tietoa ja mahdollisesti maailmankuva muuttuu. Raamattu sisältää vanhentunutta tietoa, uutta tietoa kehitettävä lisää.
Uskovaisillehan tämä tuonilmaisen jumalattomuus ja jeesuksettomuus voi olla suuri pettymys ja petetyksi tulemisen tunteineen. Edes helvettiä sillä ei ole jossa synyiset kituisivat.
Siis tarkoitan uskovaisten sieluja jotka siirtyvät tuonpuoleiseen.
Sallitko uskomuksesi kumottavan kokijoiden kertomuksilla? Vai säilytätkö mieluummin nykyiset käsityksesi koskemattomina?
Ihminen, joka elää aineellisuudessa, on tavattoman vaikea käsittää elämää muilla tasoilla.
Ihminen joka elää todellisuudessa on vaikea käsittää mielenterveysongelmaisten jorinoita.
Jumala pelastaa ihmiset omalta vihaltaan pysymällä poissa - ikuisesti, aamen kiitos.
Katsotaanpas tekstianalyysistä, kuka tässä näytti vihaavan niin paljon, että vihan kohteen on parasta pysyä tietymättömissä.
Testaa samalla minutkin todellisen ateistien äidin.
Minä en kehtaa enää kulkea alasti lemmikkien nähden, tiedä keitä he ovat olleet.
siis uudesti syntyneet
Tämä propaganda esiintyy muillakin foorumeilla. Massapostitus.
'Jumala säätää'
Hyvä usko mielestäni on, että on joku joka 'säätää' Luonnon Lait, niiden mukaan kuitenkin mennään.
Ympäristö säätää luonnonlait.
Minä säädän jumalasi talviaikaan.