Niina Malmille (sd.) lainvastaista tukea

Anonyymi

"Patentti- ja rekisterihallitus määrää säätiön perimään takaisin SDP:n kansanedustajalle lainvastaisesti maksettua tukea ".

https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Patentti-ja-rekisterihallitus-määrää-säätiön-perimään-takaisin-SDPn-kansanedustajalle-lainvastaisesti-maksettua-tukea/1477397



Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) on määrännyt Imatrankoskenparrassäätiön perimään takaisin ensimmäisen kauden kansanedustajalle Niina Malmille (sd.) säätiölain vastaisesti maksettua tukea.

PRH:n mukaan maksettu avustus rikkoi lähipiirikieltoa. Lain mukaan säätiön tarkoitus ei voi olla taloudellisen edun tuottaminen säätiön lähipiirille, johon kuuluvat muun muassa säätiön hallituksen jäsenet.

Malm toimii itse säätiön varapuheenjohtajana ja oli vuosina 2014–2017 myös säätiön puheenjohtaja.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Säätiö tuki Niina Malmin (sd.) vaalityötä 10 000 eurolla. Malm on jo aiemmin palauttanut summasta 4000 euroa".

      https://yle.fi/uutiset/3-11101109

      SDP:n imatralaisen kansanedustajan Niina Malmin on palautettava saamansa eduskuntavaalirahoitus kokonaan Imatrankoskenparrassäätiölle.

      Patentti- ja rekisterihallituksen mukaan Malmin saama rahoitus oli säätiölain vastainen. Syynä on se, että Malm kuului säätiön lähipiiriin. Malm toimi säätiön varapuheenjohtajana.

      Niina Malm kertoo Facebook-sivullaan tehneensä virheen ja pahoittelevansa asiaa syvästi.

      Malm on jo aiemmin palauttanut summasta 4000 euroa. Palautuksen syynä oli se, että vaalirahoituslain mukaan ehdokas saa vastaanottaa eduskuntavaaleissa samalta tukijalta enintään 6000 euroa.

      Patentti- ja rekisterihallituksen päätöksen mukaisesti Malmin on nyt palautettava loput 6000 euroa. Sen Malm kertoo tekevänsä ensi tammikuussa.

      • Anonyymi

        Jaa että rahat on mennyt kosmetiikkaan ja turhuuksiin, eikä ole mitä palauttaa.
        Vasta tammikuussa pankki saattaa myöntää 6000 euron lainan jolla Malm maksaa vippinsä takaisin?


    • Anonyymi

      Niina ottaa isohkoa pikavippiä ja maksaa kiltisti. Toisaalta myös aikuisviihteessä tai escorttina tienaa kohtuullisesti...onhan nuorella naisella noita mahdollisuuksia...

    • Anonyymi

      Taas SDP asialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe