Tietenkään poliitikon kirkkoon kuuluminen ei sinänsä ratkaise, vaan se millaisia päätöksiä tekee uskontojen ja valtion suhteissa. Toisaalta on helppo arvata asioilla olevan vahvaa korrelaatiota.
Antti Lindtman liitty kirkkoon syksyllä 2016 ja kertoi tästä kotimaa24-sivulla.
Toisaalta "Rippikoulunkin Marin kertoo käyneensä, vaikkei kuulu enää kirkkoon." kertoo Aamulehti.
Va-liikkeen tavoitteiden kannalta siis on todennäköisesti parempi jos Marin tulee valituksi. Se lienee nyt myös hieman todennäköisempi veikkaus.
Antti Lindtman liitty kirkkoon syksyllä 2016 ja kertoi tästä kotimaa24-sivulla.
Toisaalta "Rippikoulunkin Marin kertoo käyneensä, vaikkei kuulu enää kirkkoon." kertoo Aamulehti.
Va-liikkeen tavoitteiden kannalta siis on todennäköisesti parempi jos Marin tulee valituksi. Se lienee nyt myös hieman todennäköisempi veikkaus.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pölhökustaa vetää tämän valehteluksi siitä mikä on haitaksi vapaa-ajattelijoille.
Kyllä hän siinä osuu oikeaan, että mutkat hallitustiessä hidastavat tavoitteitamme. Ei toimitusministeriö lähde ET:tä avaamaan eikä ministerinvalaa muuttamaan.
Marin on suurelle yleisölle suositumpi. Sen taustalla tosin ei liene kirkollisuusaste mihinkään suuntaan vaikuttamassa.
Olipas tiukkaa, mutta Marin tuli valituksi. Tuskinpa hän on ainakaan ET:n vapauttamisen tiellä.
Hallituksen työn jatko on este kristillis-konservatiivisten voittokululle,
Pöh, ei tässä mitään kristillis-konservatiivisten voittokulkua ole nähty. Viime vaalikaudellakin Suomi maallistui, mm. OPH:n ohjeet ja tuomarinvalan poistuminen. Siitä tässä on kyse miten nopeasti edetään, suunta on selvä joka tapauksessa.
Tarkoitin Persujen kannatuksen nousua ja nousua pääministeripuolueeksi. Tulevaisuus ei ole koskaa "selvä". Akanvirtojakin maailmassa sattuu vastaan.
Palaan tähän kun asia on ehkä ajankohtaisempi. Viimeisen mittauksen mukaan PS:n kannatus olisi saavuttanut huippunsa, joskin se on vain yksi mittauspiste.
Kokoomuksessa PS:n kanssa yhteistyöstä ei tunnuta innostuvan. Eikö sitä ole ehdottanut lähinnä Häkkänen, joka sai juuri kritiikkiä Lepomäeltä (tosin aivan muusta syystä). Satonen tyrmäsi PS:n kommentit YLEstä ja Vapaavuori suoraan hallitusyhteistyön.
Ainoa joka PS:n kelkkaan lähtee saattaa olla KD. Toki vaaleihin on aika eikä mikään ole varmaa, mutta nykytilanteessa näyttää mahdolliselta että suurin puolue jää oppositioon.
Koronavirusepidemian takia päämisteri ja valtioneuvoston kanslia on kovan paineen alla, mutta Sanna Marin on hoitanut hommaa kiitettävästi. On selvää, että tässsä vaiheesas ei ehditä paneutua esimerkiksi minigterieen juhlallisen veelvoitttautumisen kysymyksiin. Ehkä ensi vuonna tilanne on jo rauhoittunut.
Kai se nyt lääketieteellisesti on. Eri asia on sitten seurannaisvaikutukset mm. talouteen. Epäilen että korona jumiuttaa tavoitteidemme edistymisen lainsäädännön puolella aika pitkäksi aikaa.