Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) selitykset al-Holin lasten kotiuttamisoperaatiosta ja virkamiesten käskyttämisestä muuttuvat IS:n saamien sähköpostien valossa yhä oudommiksi, kirjoittaa politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala.
Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr) oli tiistaina puolitoista tuntia eduskunnan ulkoasianvaliokunnan kuultavana.
Valiokunnan puheenjohtaja Mika Niikko (ps) kutsui Haaviston kuultavaksi, kun Ilta-Sanomat paljasti (2.12.) Haaviston painostaneen ulkoministeriön konsulipäällikkö Pasi Tuomista ylittämään virkavastuunsa Al-Holin leirillä Syyriassa olevien suomalaislasten kotiuttamisoperaatiossa.
Ulkoministeriössä valmisteltiin kesän ja syksyn aikana ”Operaatio Korpi” -koodinimellä kulkevaa suomalaislasten kotiuttamista al-Holista niin sanotulla konsulikyydillä, tarvittaessa nopeasti. Haavisto tai hallitus ei antanut mitään toimeksiantoa, joten vastuu olisi jäänyt viime kädessä yksittäisen virkamiehen harteille.
Kun Tuominen ei suostunut ministerin lain vastaisiksi kokemiinsa esityksiin, hänet syrjäytettiin ja Haavisto siirsi al-Hol -tehtävät lähetystöneuvos Jussi Tannerille.
Pekka vastaan Sauli, kumpi valehtelee
5
80
Vastaukset
- Anonyymi
Onpa törkeää väittää Suomen presidenttiä valehtelijaksi. Mutta eihän vihreillä on mitään rajaa stalinistisissa hyökkäyksissään.
- Anonyymi
Pekan tulee sanoa suoraan, settä Sauli valehtelee. Muutoin Pekka on erottettava ja pistettävä Valtakunnan Oikeuteen.
- Anonyymi
Lehdethän on jo pullollaan todisteita Haaviston touhuista. Jos ei näitä halua uskoa, niin sitten ei usko kyllä mitään muutakaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006331298.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006330704.html
Tässä alkaa olla nyt sellainen setti kasassa, että tästä ei enää selviä ihan pelkällä eropyynnöllä vaan asia menee paljon vakavampiin pöytiin käsiteltäväksi ja tuomittavaksi.- Anonyymi
asia on nyt taas julkisuudessa
- Anonyymi
Menneinä vuosina pidin Pekka Haavistoa tolkun miehenä. Ajattelijana ja rehellisenä. Mies, josssa ei vilppiä olisi. Tämä mielikuva rakentui median kautta.
Todellisuus on toinen. Pekka onkin laskelmoiva ajattelija - omaksi edukseen - ei kansan.
Tuo anteeksi pyyntö on vain sanahelinää ja laskelmoitu teko. Oli pakoitettu pyytämään anteeksi jäädessään vilpillisestä toiminnastaan kiinni.
YMMÄRRÄTKÖ Pekka Haavisto, ettet saa - tehdä tekoja jotka koskevat koko kansaa. Tuo lapsien irrottaminen äideistään ja tuominen Suomeen EI OLE sinun päätettävissä oleva asia - vaan yhteinen. Kyseessä on riskin otto Suomen kansalaisten elinympäristöön. Terrorismin voimistaminen / kohdentaminen Suomeen.
YMMÄRRÄTKÖ. Omassa kodissasi ja tontillasi saat tehdä mitä haluat - mutta et Suomen kansan elinympäristössä.
Ymmärrätkö miten valta sokaisee ihmisen - aktivoi voimakkaita tekoja - pajastaen ihmisen toiminnan motiivit.
En ihmettele yhtään miten koko puolue jäseniltään on toisten ihmisten tonteilla puuhastelua. Ikäänkuin te omistaisitte koko ihmislajin elinympäristön - yksinoikeudella.
Markku Lievonen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t714206- 332411
- 402254
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin191766Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401622Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251522- 811506
- 1461282
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221193Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901135